ՀՀ գազափոխադրման ու գազաբաշխման համակարգերը պատրաստ են 2014-2015թթ. ձմռան շրջանում հուսալի շահագործման
«Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ իրականացրել է բոլոր անհրաժեշտ նախապատրաստական պլանային աշխատանքները ձմռան ժամանակահատվածում գազափոխադրման ու գազաբաշխման համակարգերը հուսալի շահագործելու, ինչպես նաև հանրապետության սպառողներին անվտանգ և անխափան գազամակատարարում ապահովելու համար: Այս մասին հայտնում է «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Աշուն-ձմեռ 2014-2015թթ. նախապատրաստական աշխատանքների շրջանակում, մասնավորապես, իրականացվել են համալիր միջոցառումներ՝ ուղղված մայրուղային գազատարերի և գազաբաշխիչ համակարգի շահագործման հուսալիության ու անվտանգության բարձրացմանը, կատարվել է ԳՓՀ օբյեկտների դիագնոստիկ հետազոտություն, ավտոմատացված կառավարման համակարգերի տեխնիկական սպասարկում:
Պլանային միջոցառումներ են իրականացվել նաև Աբովյանի ստորգետնյա գազապահեստ կայանում շահագործվող հորերի տեխնիկական վիճակի գնահատման, կոմպրեսորային արտադրամասի վերականգնման ուղղությամբ: Ստորգետնյա պահեստ-կայանում առկա է բնական գազի օպերատիվ պահուստային ծավալ՝ մատակարարվող գազի սեզոնային և պիկային տատանումների կառավարումն ապահովվելու համար:
Ձմռան շրջանում բնական գազի սպառման սեզոնային ծանրաբեռնվածության պայմաններում, հատկապես բնակչության կողմից սպառման օրական միջին ծավալն աճում է մինչև 7 անգամ, գազափոխադրման ու գազաբաշխման համակարգի օբյեկտները պատրաստ են հուսալի շահագործման:
2014-2015թթ. աշուն-ձմեռ ժամանակահատվածում ՀՀ գազամատակարարման համակարգի օբյեկտների հուսալի շահագործման պատրաստվածության մասին դրական որոշում է կայացրել «Գազպրոմ» ԲԲԸ հանձնաժողովը, որի կողմից իրականացվել են կատարված աշխատանքների և հիմնական ու լրացուցիչ սարքավորումների վիճակի ստուգումներ:

Газотранспортная и газораспределительная системы Армении готовы к зиме
Для поддержания высокого уровня надежности системы газоснабжения и обеспечения бесперебойных поставок газа в зимний период компания «Газпром Армения» провела плановые работы по подготовке объектов газотранспортной и газораспределительной систем к зимней эксплуатации.
Согласно релизу, в рамках подготовки к осенне-зимнему периоду 2014/2015 гг, в частности, выполнен комплекс мероприятий, направленных на повышение надежности и безопасности при эксплуатации магистральных газопроводов и газораспределительных сетей, организованы также работы по диагностическому обследованию объектов ГТС, выполнено техническое обслуживание систем автоматизированного управления.
Выполнены также плановые мероприятия на Абовянской станции подземного хранения газа (СПХГ) по оценке технического состояния эксплуатационных скважин, восстановлению компрессорного цеха. На станции ПХГ создан оперативный резерв газа для регулирования сезонной и пиковой неравномерности газопотребления.
Газотранспортная и газораспределительная системы республики готовы к надежной эксплуатации в период пиковых нагрузок, особенно в зимний период,
когда до 7 раз возрастает среднесуточное потребление газа со стороны населения.
Готовность объектов системы газоснабжения Республики Армения к надежной эксплуатации в осенне-зимнем периоде 2014/2015 гг. подтвердила также Комиссия ОАО «Газпром», которая провела проверку выполнения мероприятий Общества по подготовке к работе в осенне-зимний период и анализ состояния основного и вспомогательного оборудования.