Քաղաքական 15:54 04/12/2014
ԵՏՄ-ին միանալու պայմանագրի քննարկումներն ԱԺ-ում ավարտվեցին. «Ինքնիշխանության կորստի մասին խոսք լինել չի կարող»
Խորհրդարանում ավարտվեցին ««2014 թ. հոկտեմբերի 10-ին Մինսկում ստորագրված» Հայաստանի Հանրապետության` «Եվրասիական տնտեսական միության մասին» 2014 թ. մայիսի 29-ի պայմանագրին միանալու մասին» փաստաթուղթի քննարկումները:
Պատգամավորների ելույթներից հետո հիմնական զեկուցող ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Սուրեն Կարայանն ասաց. «Որոշ ելույթների ընթացքում մատնանշվում էր այն հանգամանքը, որ Հայաստանը միանալով Եվրասիական տնտեսական միությանը, կորցնում է իր ինքնիշխանությունը: Երկու կարևոր հանգամանք մատնանշեմ՝ համաձայնագրի հենց սկզբում ամրագրված է, որ ԵՏՄ կարևորագույն սկզբունքն է՝ ինքնինքիշխան հավասարության սկզբունքը: Երկրորդ՝ բոլոր որոշումները կայացնում են անդամ պետությունների փոխվարչապետները, վարչապետներն ու նախագահները»:
Նա ընդգծեց, որ ինքնիշխանության կորստի մասին խոսք լինել չի կարող:
Փոխնախարարը նաև նշեց, որ ելույթներում հնչեցին տեսակետներ, թե միանալով ԵՏՄ-ին, սահմանափակվելու է համագործակցությունը այլ երկրների, միությունների հետ:
«Ոչ մի սահմանափակում չի լինելու: Ներկայումս էլ շատ ակտիվ շարունակում ենք համագործակցությունը Եվրամիության, նաև այլ գործընկեր պետությունների հետ: Մեր բարեփոխումները, մասնավորապես ինստիտուցիոնալ բնույթի, շարունակելու ենք: Եվրամիության հետ համագործակցությունը չի սահմանափակվելու Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելուց հետո էլ»,- հավաստիացրեց փոխնախարար Ս. Կարայանը:
ԲՀԿ-ն ու ՕԵԿ-ը կողմ են Հայաստանի՝ ԵՏՄ-ին անդամակցությանը
Ի՞նչ կաներ ՀԱԿ-ը. Լևոն Զուրաբյանի հարցադրումն ու պատասխանները (տեսանյութ)
Արմեն Ռուստամյան. Դասերը սովորելու ժամանակ է
Պատգամավոր. Այստեղ 1/3 դեմ է ԵՏՄ-ին միանալուն (տեսանյութ)
Գուրգեն Արսենյան. Խոսելով հանրային բարիք չես ստեղծի (տեսանյութ)
Խոսրով Հարությունյան.«Հայաստանը չի կարող դառնալ այն պետությունը, որն իր վարքով կարող է նպաստել ՌԴ-ի կազմաքանդմանը»
«Ինչ ընտրել՝ գեղեցիկ խոստումները, թե ֆիզիկական գոյությունը». Արծվիկ Մինասյան (տեսանյութ)
Խաչատուր Քոքոբելյան. Ուզում եմ, որ մենք գնանք դեպի քաղաքակիրթ աշխարհ (տեսանյութ)
ԵՏՄ-ին ՀՀ-ի միանալու բանակցությունների օրակարգում ԼՂՀ հետ մաքսային սահմանի հարց չի եղել. Ա. Զաքարյան
Էդուարդ Շարմազանով. «Եթե գազի, նավթի տեղ գիտեք, ասեք իմանանք» (տեսանյութ)
Ն. Փաշինյան. Դեմ եմ քվեարկելու ԵՏՄ-ին միանալու պայմանագրին, որովհետև հավատում եմ Հայաստանի ինքնիշխան ապագային (տեսանյութ)
Ա. Արզումանյան. Վերջին պահին կոճակը սեղմելիս ընտրեք ձեր սրտում ազատությունը (տեսանյութ)
ԵՏՄ հիմնական մարմիններն ու դրանց գործառույթները. ԱԺ-ում սկսվել է ԵՏՄ-ին միանալու պայմանագրի քննարկումը

Политика 16:22 04/12/2014
В парламенте завершились обсуждения по присоединению Армении к договору о Евразийском экономическом союзе
В парламенте Армении завершились обсуждения документа «О присоединении Республики Армения к подписанному 10 октября 2014 г. в Минске договору „О Евразийском экономическом союзе” от 29 мая 2014 г.».
После выступления депутатов основной докладчик – заместитель министра финансов РА Сурен Караян – отметил: «В некоторых выступлениях высказывались опасения, что Армения, став членом ЕАЭС, может потерять суверенитет. Отмечу 2 важных обстоятельства. В самом начале документа закреплен базовый принцип ЕАЭС: сохранение государственного суверенитета всех стран участниц. Во-вторых, все решения в ЕАЭС принимаются вице-премьерами, премьерами и президентами стран-участниц».
Обратился Сурен Караян и к мнениям о том, что членство в ЕАЭС ограничит сотрудничество Армении с другими странами и союзами.
«Никаких ограничений не будет. И в настоящее время Армения активно развивать сотрудничество с ЕС и другими странами-партнерами. В Армении продолжатся и реформы, в частности институциональные. Сотрудничество с ЕС не ограничится и после членства Армении в ЕАЭС», – заверил заместитель министра финансов РА.
Напомним, Беларусь, Россия и Казахстан подписали договор о создании ЕАЭС 29 мая в Астане. ЕАЭС является международной организацией региональной экономической интеграции, обладающей международной правосубъектностью. В рамках договора о ЕАЭС обеспечивается свобода передвижения товаров, услуг, капитала и рабочей силы; проведение скоординированной, согласованной или единой политики в отраслях экономики, определенных настоящим договором и международными договорами в рамках ЕАЭС. Основными целями договора являются: создание условий стабильного развития экономик сторон в интересах повышения жизненного уровня населения; стремление к формированию единого рынка товаров и услуг, капитала и трудовых ресурсов; всесторонняя модернизация, кооперация и повышение конкурентоспособности национальных экономик в условиях глобальной экономики. Евразийский экономический союз с 1 января 2015 года станет преемником Таможенного союза. Правительство Армении 2 октября одобрило соглашение о присоединении республики к ЕАЭС. Договор о присоединении Армении к Евразийскому экономическому союзу подписан 10 октября в Минске на заседании Высшего Евразийского экономического совета на уровне глав государств. 1 декабря Национальное Собрание РА начало обсуждение Договора о присоединении Армении к Евразийскому экономическому союзу (ЕАЭС).