Գագիկ Մինասյանը` դրամի արժեզրկման և բյուջեի նախագծի մասին. «ՉԻ»
2015թ. պետական բյուջեի նախագծում դոլարի փոխարեն հաշվարկված է 411 դրամ, այնինչ, վերջին օրերին դրամի արժեզրկման պատճառով այն հասել է 450 դրամի: Ասել է թե՝ մի քանի օրվա մեջ բավական մեծ տատանումներ են տեղի ունեցել:
ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանից «Չորրորդ իշխանություն»-ը հետաքրքրվել է՝ ինչու մինչև բյուջեի ընդունումն իրենք համապատասխան փոփոխություն չարեցին:
«Բյուջետային համակարգի մասին օրենքը հստակ սահմանում է, թե որ օրվա տվյալներով է արձանագրվում բյուջեն: Որովհետև դրամ-դոլար փոխարժեքի փոփոխությունները մշտական են, դրանք կարող են լինել և նոյեմբերին, և դեկտեմբերին, և հունվարին և այլն: Ու որպեսզի տարակարծություններ չլինեն, օրենքում հստակ սահմանված է, թե որ օրվա փոխարժեքով է ձևավորվում բյուջեի նախագիծը»»,-ասել է նա։
Մի քանի օրվա մեջ դրամն արժեզրկվեց ավելի քան 10 տոկոսով, ուստի, թերթը Մինասյանին հարցրել է` արդյոք դրա հետևանքով խնդիրներ չե՞ն ծագի. «Ինչ խնդիր կարող է լինել, և հետո վաղը կարող է դրամը կտրուկ արժևորվի մենք ամեն անգամ չենք կարող փոխել այն»:

Daily press 12:19 05/12/2014
The calculated value of the dollar in the 2015 draft state budget of Armenia is 411 drams, but its current value is 450 drams as a result of the national currency’s depreciation.
The correspondent of Chorrord Ishkhanutyun asked Gagik Minasyan, the head of the parliamentary standing committee on financial, credit and budgetary affairs, why appropriate amendments were not made prior to the state budget’s adoption.
“Changes in the dram-dollar exchange rate take place constantly. They may occur in November, December, and in January. To avoid discrepancies, the law indicates the exchange rate of the day when the draft state budget was formed,” he said.
Minasyan added that there will be no problems due to the dram’s depreciation. “The dram may recover tomorrow,” he said.