Գագիկ Մինասյանը` դրամի արժեզրկման և բյուջեի նախագծի մասին. «ՉԻ»
2015թ. պետական բյուջեի նախագծում դոլարի փոխարեն հաշվարկված է 411 դրամ, այնինչ, վերջին օրերին դրամի արժեզրկման պատճառով այն հասել է 450 դրամի: Ասել է թե՝ մի քանի օրվա մեջ բավական մեծ տատանումներ են տեղի ունեցել:
ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանից «Չորրորդ իշխանություն»-ը հետաքրքրվել է՝ ինչու մինչև բյուջեի ընդունումն իրենք համապատասխան փոփոխություն չարեցին:
«Բյուջետային համակարգի մասին օրենքը հստակ սահմանում է, թե որ օրվա տվյալներով է արձանագրվում բյուջեն: Որովհետև դրամ-դոլար փոխարժեքի փոփոխությունները մշտական են, դրանք կարող են լինել և նոյեմբերին, և դեկտեմբերին, և հունվարին և այլն: Ու որպեսզի տարակարծություններ չլինեն, օրենքում հստակ սահմանված է, թե որ օրվա փոխարժեքով է ձևավորվում բյուջեի նախագիծը»»,-ասել է նա։
Մի քանի օրվա մեջ դրամն արժեզրկվեց ավելի քան 10 տոկոսով, ուստի, թերթը Մինասյանին հարցրել է` արդյոք դրա հետևանքով խնդիրներ չե՞ն ծագի. «Ինչ խնդիր կարող է լինել, և հետո վաղը կարող է դրամը կտրուկ արժևորվի մենք ամեն անգամ չենք կարող փոխել այն»:

Пресса дня 10:51 05/12/2014
В проекте государственного бюджета Армении на 2015 расчетная цена за один доллар составляет 411 драмов, однако вследствие девальвации национальной валюты доллар сегодня стоит 450 драмов. Корреспондент газеты «Чорорд ишханутюн» поинтересовался у председателя постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Гагика Минасяна, почему до принятия госбюджета не были внесены соответствующее изменения.
«Закон о бюджетной системе устанавливает, данными какого дня фиксируется бюджет. Поскольку изменения курса драм-доллар носят постоянный характер, они могут быть и в ноябре, и в декабре, и в январе. И чтобы не было разночтений, в законе четко отмечено, курсом какого дня формируется проект государственного бюджета», - сказал он.
При этом Г.Минасян заявил, что каких-либо проблем в результате обесценивания драма не будет. «Ведь завтра драм может вновь занять прежние позиции», - отметил он.