Ադրբեջանցի լրագրող Խադիջա Իսմայիլովայի ձերբակալության թեման շարունակում է մնալ միջազգային մամուլի ուշադրության կիզակետում
«Ձերբակալելով Խադիջա Իսմայիլովային իր գործունեության համար` դուք միայն ավելի եք գրավում լրագրողների ուշադրությունը ձեր երկրի, նախագահի և Ադրբեջանում ազատ մամուլի ու քաղաքացիական հասարակության նկատմամբ շարունակական ճնշումների վրա»,- նշված է Հռոմում Ադրբեջանի հյուպատոսարանին ուղղված, Investigative Reporting Project Italy կազմակերպության կողմից արված հայտարարության մեջ, որի հետ ժամանակին համագործակցում էր Իսմայիլովան:
Բրիտանական The Guardian ճանաչված պարբերականը ևս նյութ է հրապարակել է, որտեղ ներկայացրել է լրագրողի ձերբակալության նախապատմությունը, ինչպես և պաշտոնական անձանց հայտարարություններից մեջբերումները թեմայի վերաբերյալ:
Համապատասխան բովանդակությամբ նյութեր են հրապարակվել նաև Euronews, France 24, Voice of America լրատվական հեռուստաալիքների, Reuters միջազգային լրատվական գործակալության և EurasiaNet կայքերում: Իրանական, ռումինական, գերմանական, նիդերլանդական ԶԼՄ-ները ևս անդրադարձել են թեմային:
«Ազատություն ռադիոկայանի» ադրբեջանական մասնաճյուղը հաղորդում է, որ Իսմայիլովայի հարազատները փորձել են սնունդ փոխանցել նրան, սակայն բանտում մերժել են: Լրագրողը սնվելու հետ կապված խնդիրներ ունի անցյալ տարի ունեցած վիրահատության պատճառով:
Ադրբեջանական Azeri Report կայքում հրապարակված է Խադիջա Իսմայիլովայի՝ փետրվարին գրված ուղերձը: Իր ուղերձով նա դիմում է նրանց, ովքեր պատրաստ են իր ձերբակալվելու դեպքում օգնել իրեն: Նա խնդրում է հնարավորինս մեծ աղմուկ բարձրացնել դրա շուրջ կամ ընդհանրապես ոչինչ չանել, քանի որ ինքը չի հավատում մարդու իրավունքների պատշտպանությանը փակ դռների հետևում:
Ադրբեջանցի լրագրողին աջակցելու նպատակով ցույցեր են անցկացվել արտերկրում` Մոլդովայում և ԱՄՆ-ում:
Մի խումբ լրագրողներ, իրավապաշտպաններ և Խադիջա Իսմայիլովայի ընկերները բողոքի ցույց են անցկացրել ԱՄՆ-ում` Ադրբեջանի դեսպանատան առջև: Ինչպես հաղորդում է Ադրբեջանական «Թուրան» լրատվական գործակալությունը, բողոքի ցույցի մասնակիցներն Իսմայիլովայի ձերբակալությունը համարել են «անարդար» և «նրան լռեցնելու ու կաշառակերության հետագա բացահայտումները կանխելու հերթական փորձը»:
Նշենք, որ ադրբեջանցի հայտնի լրագրող Խադիջա Իսմայիլովային ձերբակալել են դեկտեմբերի 5-ին հարցաքննությունից հետո: Սաբայիլի շրջանի դատարանը որպես նրա նկատմամբ խափանման միջոց սահմանել է երկու ամիս ժամկետով նախնական կալանք: Լրագրողը մեղադրվում է ինքնասպանության դրդելու հոդվածով: Եթե նրա մեղքն ապացուցվի, ապա Իսմայիլովային սպասվում է 3-7 տարի ազատազրկում:
Խադիջա Իսմայիլովան բազմիցս եղել է Ադրբեջանի կառավարության թիրախն իր լրագրողական գործունեության պատճառով: Նա մի շարք լրագրողական հետաքննությունների հեղինակ է, որտեղ մերկացրել է Ադրբեջանի իշխանության բարձր օղակներում կաշառակերության մեծ չափերն ապացուցող փաստեր: Վերջին շրջանում նա թոք-շոու էր վարում «Ազատություն ռադիոկայանում»:
Միջազգային կազմակերպություններն ու մամուլը` ադրբեջանցի լրագրող Խադիջա Իսմայիլովայի ձերբակալության մասին
Արևմուտքը քննադատում է Ադրբեջանի իշխանություններին լրագրող Խադիջա Իսմայիլովայի ձերբակալության համար
Ադրբեջանը բացասական ուղերձ է հղում միջազգային հանրությանը». ԵԽ գլխավոր քարտուղարը` Իսմայիլովայի կալանքի մասին

International press widely covers the arrest of Azerbaijani journalist Khadija Ismayilova
"The current state of Ismaylova is a perfect illustration of two-faced policy of Azerbaijan towards the United States," Foreign Policy magazine notes referring to the arrest of the Azerbaijani journalist Khadija Ismayilova.
The article emphasizes that on the one hand the government of Azerbaijan is funding the Western lobbyists and think tanks, assuring American and European politicians that Azerbaijan is a reliable and democratic partner; while on the other hand, its actions in their country prove a different thing.
"In recent years, the Baku regime systematically destroyed independent institutions such as the media, political parties and, more recently, non-governmental organizations; all of these was done under the pretext of protection from the Western influence," writes “Foreign Policy”, calling the move an "irony", as the events take place in a country that once was proud of being the first secular Muslim democracy in the world.
Another American publication, the USA Today, referred to the arrest of the journalist. The article contains critical statements of international organizations and influential individuals addressed to the government of Azerbaijan in connection with Ismayilova’s arrest.
"Radio Liberty", the Azerbaijani service where Khadija Ismayilova worked, also produced a number of articles on the subject, imagining what the international reaction will be after her arrest, and also released the video taken at the time of the arrest.
Such articles are also published on the websites of the online service of the Canadian Broadcasting Corporation and Indian commercial TV “New Delhi Television Limited”.
On December 5, morning, well-known Azerbaijani journalist Khadija Ismayilova was detained after being questioned at the prosecutor's office. Baku Sabail District Court made a decision to detain her for two months. She was charged with incitement to suicide. If the fault of the journalist is proven, then she can be punished by a term of 3 to 7 years in prison. Khadija Ismayilova has become the target of attacks of the government for her journalistic activities. Ismayilova is an author of a number of journalistic investigations of corruption in the highest echelons of power in Azerbaijan. In recent years, she is conducting a talk show in the Azerbaijani Service of “Radio Liberty”.