Հասարակություն 11:01 10/12/2014
«Յուրաքանչյուր ոք պետք է իր իրավունքների տերը լինի: Պաշտպանված երկրում պաշտպանված քաղաքացի բանաձևը պետք է գործի»,- Մարդու իրավունքների պաշտպանության օրվան նվիրված քննարկման ժամանակ ասաց պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Նախարարը նշեց, որ զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանություն եզրույթն ավելի ընդունելի է, հենց դա էլ երկրի վարած քաղաքականության հիմքն է:
Նա նշեց, որ իրենք հնարավորինս փորձում են կրճատել զինվորների իրավունքների ոտնահարումը, մարդու իրավունքների գերակայությունը պետք է լինի հնարավորինս ամբողջացված: Միաժամանակ նախարարը նշեց, որ նույնիսկ ամենաժողովրդավար երկրների բանակներում ևս կան սահմանափակումներ:
Ս. Օհանյանի խոսքով, իրենք շարունակում են աշխատանքները՝ ոլորտում առկա խնդիրները լուծելու, բացերը լրացնելու ուղղությամբ:

Глава Минобороны Армении: Должна действовать формула «защищенный гражданин в защищенной стране»
Положение о защите прав человека лежит в основе проводимой государством политики. Об этом заявил министр обороны Армении Сейран Оганян на обсуждении, приуроченном к отмечаемому сегодня, 10 декабря, Дню прав человека.
«Должна действовать формула защищенный гражданин в защищенной стране», – подчеркнул он, добавив, что делается все возможное для решения существующий в данной сфере проблем и исправления упущений.
Отметим, 4 декабря 1950 года на Пленарном собрании Генеральная Ассамблея ООН официально установила отмечать 10 декабря День прав человека (Human Rights Day). Дата 10 декабря была выбрана в честь принятия и провозглашения Генеральной Ассамблеей ООН 10 декабря 1948 года Всеобщей декларации прав человека (Universal Declaration of Human Rights, UDHR).