Քաղաքական 13:06 10/12/2014
«Այսօր սահմանին լարվածությունը մեկ բարձրանում է, մեկ իջնում: Նախկինում եթե պաշտպանության բանակի հատվածում նվազագույնը լինում էին կրակոցների 35-50 դրվագ և օգտագործում էին մինչև 1000 փամփուշտ, այսօր այդ կրակոցների թիվը հասնում է 170-200-ի և փամփուշտների թիվը՝ 3000-6000-ի»,-լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Նա նշեց, որ Պաշտպանության բանակի և հայկական զինված ուժերի ստորաբաժանումները միայն պատասխանում են դիպուկահարների կանոնավոր կրակոցներին, անկանոն կրակոցներին հանգիստ են վերաբերվում և չեն պատասխանում, իսկ սադրանքների դեպքում ձգտում են ոչ միայն պաշտպանվել, այլ կանխել:
Պաշտպանության նախարարն ասաց, որ հայկական կողմն ավելի շատ կողմնակից է կանխարգելիչ գործողությունների, պաշտպանական միջոցառումների. «Մենք ինքներս չենք խախտում, սակայն, երբ որ խախտում են մեր հարևանները, ապա այդ խախտմանը պետք է արժանի պատասխան տալ և իրենց «եռանդը» մարում է, երբ իրենք արժանի պատասխան են ստանում»:
«2014 թվականը պաշտպանության բանակի, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության համար լարված տարի էր և այդ լարված տարին առանձնացավ տարբեր տիպի դիվերսիոն-հետախուզական գործողություններով: Այդ իրականության մեջ պաշտպանության բանակի ղեկավարության և զորամասերի խնդիրը ոչ միայն պաշտպանական խնդիրներ իրականացնելն էր, այլ նաև կանխարգելիչ միջոցառումներ, որը շատ դեպքերում իրականացվում է մեր տարածքից դուրս: Պատճառը պետք է փնտրել հենց այդ սադրանքների մեջ և մեղքի մեծ բաժինը պետք է հակառակորդը նաև վերցնի իր վրա: Ցավոք, դրանք նաև իրենց մեջ գաղտնիություն են պարունակում, դրա համար բավարարվենք այնքանով, որքանով որ ես ասացի»,- ասաց նախարարը:
Անդրադառնալով բանակցային գործընթացին, Ս. Օհանյանը նշեց, որ այն ընթանում է իր հունով. «Պայմանավորվածությունները քաղաքական մակարդակում իրականացվում են, պարզապես այս լարվածությունները տեղի են ունենում տարբեր գործընթացների, հատկապես հանդիպումների շրջանակում, և փորձում են այս լարվածությամբ ազդել հայկական կողմի վրա: Փորձը ցույց է տալիս, որ այն նպատակները, որ մեր հարևանների մոտ կար՝ սպառազինությունների մրցավազքով ցույց տալ իրենց բանակի հզորությունը, որն ի չիք դարձավ 2014 թվականի ոտնձգությունների ժամանակ, այլևս չի ազդում հայկական կողմի վրա: Մենք մեր տեսակետների տերն ենք. հարցը պետք է լուծվի քաղաքական ճանապարհով, խաղաղ պայմաններում, իհարկե, պաշտպանելով բոլոր միջազգային նորմերը»:
Ս. Օհանյանը չհամաձայնեց լրագրողի այն դիտարկմանը, թե հայկական կողմը մշտապես զիջողի դերում է. «Մենք զիջողի դերում չենք: Մենք էլ կցանկանայինք, որ բոլոր խախտումները երկկողմանի չդատապարտվեին, այլ դատապարտվեր այն կողմը, որն իրականացրել էր այդ խախտումը: Սակայն փորձը ցույց է տալիս, որ բանակցային գործընթացում մենք կարողանում ենք մեր տեսակետները արտահայտել: Հարցի լուծման ուղղությունները դա երկխոսությունն է, խաղաղ պայմաններն են, փոխհամաձայնություններն են և, իհարկե, զինվորական հստակ փորձաքննության իրականացումն է` յուրաքանչյուր գործունեության ընթացքում»:
Նոյեմբերի 12-ին ադրբեջանցիների կողմից խոցված ուղղաթիռի գործով նշանակված քննության վերաբերյալ նախարարն ասաց, որ հետաքննությունն ընթանում է, որևէ նորություն չի կարող ասել:

Интервью 17:15 10/12/2014
«Их пыл сходит на нет, когда они получают адекватный ответ». Глава Минобороны Армении о мерах против ВС Азербайджана
Министр обороны Армении Сейран Оганян заявил, что на сегодня напряженность на границе периодически возрастает и снижается, однако Вооруженные силы РА и Армия обороны Нагорно-Карабахской Республики отвечают лишь на регулярную стрельбу снайперов, а к беспорядочной стрельбе относятся спокойно и не дают ответа; в случае же провокаций стараются не только защищаться, но и предпринимают превентивные меры.
В ходе интервью местным СМИ глава Минобороны РА также представил статистику нарушений Вооруженными силами Азербайджана режима перемирия: «Если ранее на отрезке, контролируемом Армией обороны, фиксировалось 35-50 случаев стрельбы с применением порядка 1000 патронов, то на сегодня количество инцидентов со стрельбой достигло 170-200, а патронов – 3000-6000».
По словам С. Оганяна, армянская сторона выступает больше за проведение превентивных действий и оборонительных мероприятий. «Мы сами не нарушаем (режим перемирия. – Примеч. ред.), однако когда нарушают наши соседи, то этому должен даваться адекватный ответ. Их пыл сходит на нет, когда они получают достойный ответ», – сказал министр.
Глава оборонного ведомства РА также отметил: «2014 год был напряженным для Армии обороны и Нагорно-Карабахской Республики и отличился различными случаями диверсионно-разведывательных действий. В подобной ситуации целью командования и подразделений Армии обороны становится не только выполнение оборонных задач, но и превентивных мероприятий, зачастую проводимых за пределами наших территорий. Причины нужно искать именно в этих провокациях, и противник должен взять на себя большую часть вины. К сожалению, здесь имеется проблема секретности, поэтому придется удовлетвориться лишь стольким».
Обратившись к переговорному процессу вокруг карабахского урегулирования, С. Оганян отметил, что здесь все идет своим чередом. «Договоренности выполняются на политическом уровне, просто эскалации имеют место в рамках различных процессов, в особенности встреч, и созданием такой напряженности делается попытка оказать воздействие на армянскую сторону. Опыт показывает, что имевшаяся у наших соседей цель, в частности, гонкой вооружений продемонстрировать мощь своей армии, была сведена на нет во время посягательств 2014 года и более не действует на армянскую сторону. Мы верны нашей позиции: вопрос должен быть решен политическим путем, в мирных условиях, конечно, с соблюдением всех международных норм», – сказал глава МО РА.
Министр также отметил желательность осуждения международным сообществом конкретного виновника инцидентов, а не распространения одинаково осуждающего заявления в адрес обеих сторон. Хотя, продолжил С. Оганян, в переговорном процессе армянская сторона может представлять свою позицию.
«Путями решения проблемы являются диалог, мирные условия, договоренности и, конечно, проведение четкой военной экспертизы в ходе каждого действия», – сказал С. Оганян.