Մ. Գրիգորյան. «Ցեղասպանության մեկ դար» ֆիլմը ցույց կտա Ադրբեջանի կողմից Թուրքիայի ցեղասպան քաղաքականության ժառանգորդությունը
Ավարտին են մոտենում «Ցեղասպանության մեկ դար. Բաքվի սև հունվարը» վավերագրական ֆիլմի աշխատանքները, որն իրականացվում է «Սովորական ցեղասպանություն» նախագծի շրջանակներում և նվիրված է Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում հայերի ջարդերի 25-րդ տարելիցին: «Panorama.am»-ի հետ զրույցում «Սովորական ցեղասպանություն» նախագծի ղեկավար Մարինա Գրիգորյանը պատմեց, որ այս ֆիլմը մի փոքր տարբերվում է նախորդ աշխատանքներից:
«Նախ՝ արդեն թվով վեցերորդ մեր այս ֆիլմի հիմքում ընկած են Բաքվից գաղթած փախստականների հետ հարցազրույցներ, որոնք նկարահանող խմբի կողմից արվել են այս տարվա մարտ ամսին ԱՄՆ-ում: Ընդհանուր առմամբ, ձայնագրվել է շուրջ 50 հարցազրույց, սակայն ֆիլմում օգտագործվել է այդ վկայությունների մի մասը: Հարցազրույցներն ամբողջությամբ կհրատարակվեն գալիք տարվա առաջին կեսին լույս ընծայվելիք ժողովածուում:
Երկրորդ՝ որոշ դրվագներում օգտագործելու ենք գեղարվեստական դրվագներ, որոնք կվերարտադրեն Բաքվի հայերի հիշողությունները:
Բացի այդ, վկաների և տուժածների շուրթերով կփոխանցվեն Ադրբեջանում հայերի ջարդերի վերաբերյալ մինչ օրս անհայտ մանրամասներ, օրինակ՝ գերության դեպքերի մասին: Եվ, վերջապես, օգտագործվել են 1988-1990 թթ-ին Բաքվում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ արխիվային կադրեր, որոնք վերջերս ենք հայտնաբերել և նախկինում լայն հանրությանը հասանելի չեն եղել», - նշեց Մ. Գրիգորյանը:
Նրա խոսքերով, ֆիլմի հիմնական կոնցեպտուալ իմաստն ամփոփված է հենց վերնագրում՝ «Ցեղասպանության մեկ դար», որը խորհրդանշում է 20-րդ դարասկզբին Օսմանյան Թուրքիայում արձանագրված դեպքերի և 90-ականներից մինչ օրս շարունակվող Ադրբեջանում և Լեռնային Ղարաբաղում հայերի հետ կատարվածի միջև անխաթար կապը:
«Փորձել ենք ցույց տալ հայ ժողովրդի նկատմամբ իրականացված հանցագործությունների սարսափելի շղթան՝ որն իրականացվել է 100 տարի առաջ Թուրքիայի կողմից, այժմ էլ շարունակվում է Ադրբեջանի կողմից, սկսած Չարդախլուից ու Սումգայիթից՝ ընդհուպ մինչև Բուդապեշտում հայ սպայի սպանությունն ու վերջերս Ադրբեջանում հայ գերիների նկատմամբ խոշտանգումներն ու սպանությունները:
Ֆիլմի հեղինակների հետ հանդիպումներում Բաքվի հայերի մեծ մասն հիշել է իր նախնիներին, ովքեր տուժել են Հայոց ցեղասպանության ժամանակ և ոչ միայն Թուրքիայի տարածքում, այլ` ավելի ուշ` 1918-1920 թթ-ին Ադրբեջանում: Նրանց հիշողության մեջ մնացել են ոչ միայն իրենց պապերի ու տատերի պատմությունները, այլև լուսանկարներ ու փաստաթղթեր, որոնք վկայում են, օրինակ, Արևմտյան Հայաստանում իրենց նախնիներին պատկանող ունեցվածքի մասին», - նշեց Գևրիգորյանը:
Ֆիլմի պրեմիերան տեղի կունենա 2015 թ-ի հունվարի 20-ին` միանգամից երեք լեզուներով՝ հայերեն, ռուսերեն և անգլերեն: Բաքվի ջարդերի 25-րդ տարելիցի կապակցությամբ ցուցադրություն է կազմակերպվելու նաև Միացյալ Նահանգներում: Նախատեսվում է ֆիլմը թարգմանել այլ լեզուներով ևս՝ մասնավորապես, արաբերեն, ֆրանսերեն և թուրքերեն:
Հիշեցնենք, «Սովորական Ցեղասպանություն» նախագիծն իրականացվում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կողմից:
Նախագծի շրջանակներում ստեղծվել է Սումգայիթում, Բաքվում, Մարաղայում և «Օղակ» գործողության ընթացքում տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին հինգ լեզվով վավերագրական ֆիլմերի շարք, ստեղծվել է Karabakhrecords կայքը, ինչպես նաև հրատարակվել, վերահրատարակվել ու թարգմանվել են մի շարք գրքեր:

М. Григорян: Фильм «Геноцид длиною в век» докажет преемственность геноцидальной политики Турции со стороны Азербайджана
Подходит к концу работа над документальным фильмом «Геноцид длиною в век. Черный январь Баку», который готовится в рамках проекта «Обыкновенный геноцид» к 25-й годовщине погромов армян в столице Азербайджана.
Как рассказала Panorama.am руководитель проекта «Обыкновенный геноцид» Марина Григорян, этот фильм несколько отличается от предыдущих работ.
«Во-первых, основой для нашего уже шестого фильма послужили интервью с беженцами из Баку, которые были проведены съемочной группой проекта в США в марте нынешнего года. Всего мы записали свидетельства более 50 человек. В фильме использована небольшая часть этих свидетельств, полностью они будут опубликованы в сборнике, который выйдет в свет в первой половине будущего года.
Во-вторых, в ряде случаев мы впервые используем постановочные сцены, которые проиллюстрируют воспоминания бакинских армян. Кроме того, устами свидетелей и пострадавших рассказывается о неизвестных до сих пор подробностях погромов армян в Азербайджане – к примеру, о заложничестве. Наконец, использованы архивные кадры о событиях в Баку в период 1988-1990гг, которые найдены нами недавно и ранее не были известны широкой публике», – отметила М. Григорян.
По ее словам, основная концептуальная идея фильма, которая отражена и в его названии – «Геноцид длиной в век», – неразрывная связь событий начала 20 века в Османской Турции с тем, что произошло с армянами в Азербайджане и Нагорном Карабахе в конце 90-х и далее уже в наши дни.
«Мы попытались показать чудовищную цепочку преступлений против армянского народа, совершенных Турцией сто лет назад и продолженных Азербайджаном – начиная с Чардахлу и Сумгаита и вплоть до убийства армянского офицера в Будапеште и последних убийств пленных и заложников.
Большинство бакинских армян, с которыми встречались авторы фильма, вспоминали о своих предках, пострадавших во время Геноцида армян, причем на территории не только Турции, но и позже, в 1918-1920гг в Азербайджане. У них не только сохранились в памяти рассказы дедушек и бабушек, но и фотографии и документы, свидетельствующие, например, об имуществе, которым владели их предки в Западной Армении. Эта мысль о непрерывности геноцида и преемственности геноцидальной политики Турции со стороны Азербайджана является одной из важнейших в картине. И с этой точки зрения фильм и сборник свидетельств станут органичной частью мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян», – отметила М. Григорян.
Премьера фильма, который готовится сразу на трех языках – армянском, русском и английском, запланирована на 20 января 2015 года. Мероприятия с показом, посвященные 25-й годовщине Бакинских погромов, пройдут также в США. Планируется перевести фильм на ряд других языков, в частности, арабский, французский и турецкий.
Напомним, что проект «Обыкновенный геноцид» реализуется Центром общественных связей и информации Аппарата президента РА. В рамках проекта создана серия документальных фильмов на пяти языках о событиях в Сумгаите, Баку, Мараге и в ходе операции «Кольцо», создан сайт Karabakhrecords, а также изданы, переизданы и переведены ряд книг.