Իսկանդարյան. Անկարայի և Մոսկվայի միջև տեղի է ունենում թուրքական գամբիտ
«Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև այս պահին տեղի է ունենում շատ բարդ խաղ, որը ռուսական ԶԼՄ-ները անվանում են թուրքական գամբիտ: Ես չգիտեմ, կկառուցվի գազամուղը Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև, թե ոչ»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ամփոփելով 2014թ.-ի հիմնական ներքաղաքական և արտաքին քաղաքական զարգացումները ասաց քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Նա նշեց, ինքը կասկածում է, թե գազամուղը Սև ծովի հատակով կկառուցվի և կհասնի մինչև Թուրքիա. «Թուրքիայի, Վրաստանի և Ադրբեջանի միջև գոյություն ունեն բազմաթիվ ընդհանուր շահեր, այդ թվում էներգետիկ: Վրաստանը չի ցանկանում հրաժարվել իր տարանցիկ երկրի կարգավիճակից»:
Իսկանդարյանի խոսքով, այդ երեք երկրների միջև հարաբերությունների կառուցումը չի կարող էականորեն ազդել ղարաբաղյան գործընթացի վրա:
Անդրադառնալով աբխազական երկաթգծի վերաբացման հնարավորությանը Իսկանդարյանն ասաց, որ աբխազական երկաթգծի բացումը տեղեկատվական փուչիկ է. «Աբխազական երկաթգիծը բացի Հայաստանից ոք ոքին անհրաժեշտ չէ և կողմերը փորձում են ձեռք քաշել այդ նախագծից»:

Комментарии 15:00 15/12/2014
Между Россией и Турцией в настоящее время происходит очень сложная игра, которую российские СМИ называют «турецким гамбитом», а вопрос строительства газопровода между этими странами остается под вопросом. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции в Ереване директор «Института Кавказа», политолог Александр Искандарян.
Эксперт выразил сомнение, что проект газопровода по дну Черного моря будет реализован. «У Турции, Грузии и Азербайджана имеются многочисленные общие интересы, в том числе и энергетические. Грузия не желает отказываться от своего статуса транзитного государства», – отметил он.
При этом Александр Искандарян отметил, что отношения между этими тремя странами не могут существенно повлиять на процесс карабахского урегулирования.
Что же касается возможности возобновления работы Абхазской железной дороги, политолог назвал это «информационным пузырем». «Абхазская железная дорога не нужна никому, кроме Армении. Стороны пытаются отказаться от этого проекта», – сказал А. Искандарян.