Իսկանդարյան. Անկարայի և Մոսկվայի միջև տեղի է ունենում թուրքական գամբիտ
«Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև այս պահին տեղի է ունենում շատ բարդ խաղ, որը ռուսական ԶԼՄ-ները անվանում են թուրքական գամբիտ: Ես չգիտեմ, կկառուցվի գազամուղը Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև, թե ոչ»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ամփոփելով 2014թ.-ի հիմնական ներքաղաքական և արտաքին քաղաքական զարգացումները ասաց քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Նա նշեց, ինքը կասկածում է, թե գազամուղը Սև ծովի հատակով կկառուցվի և կհասնի մինչև Թուրքիա. «Թուրքիայի, Վրաստանի և Ադրբեջանի միջև գոյություն ունեն բազմաթիվ ընդհանուր շահեր, այդ թվում էներգետիկ: Վրաստանը չի ցանկանում հրաժարվել իր տարանցիկ երկրի կարգավիճակից»:
Իսկանդարյանի խոսքով, այդ երեք երկրների միջև հարաբերությունների կառուցումը չի կարող էականորեն ազդել ղարաբաղյան գործընթացի վրա:
Անդրադառնալով աբխազական երկաթգծի վերաբացման հնարավորությանը Իսկանդարյանն ասաց, որ աբխազական երկաթգծի բացումը տեղեկատվական փուչիկ է. «Աբխազական երկաթգիծը բացի Հայաստանից ոք ոքին անհրաժեշտ չէ և կողմերը փորձում են ձեռք քաշել այդ նախագծից»:

Politics 14:18 15/12/2014
Russia and Turkey are in a complex game, which Russian media call Turkish gambit, political analyst Alexander Iskandaryan told a press conference on Monday.
“I don’t know whether or not the gas pipeline between Russia and Turkey will be constructed,” said the analyst.
The expert said he is doubtful that the gas pipeline will reach Turkey. “Turkey, Georgia, and Azerbaijan have many common interests, including energy ones. Georgia does not want to give up the status of a transit country.”
Meanwhile, the analyst noted that the building of relations between these three countries cannot have a substantial impact on the Nagorno-Karabakh settlement process.