«The Jerusalem Post». Ադրբեջանը Իսրայելի համար վերածվել է Իրանի դեմ տեղեկատվություն հավաքելու հարթակի
«Ռազմական տեխնիկայի վաճառքի ոլորտում Իսրայելի և Ադրբեջանի առևտուրը կազմել է շուրջ 1,5 միլիարդ դոլար»,-այդ մասին հաղորդում է իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալությունը՝ հղում անելով «The Jerusalem Post» պարբերականին:
Տեղեկատվության համաձայն՝ իսրայելական պարբերականը, անդրառնալով Ադրբեջանում լրագրողների ձերբակալության փաստին, նշել է, որ, հաշվի առնելով Ադրբեջանի՝ Իրանին սահմանակից լինելու հանգամանքը, Թել Ավիվը Ադրբեջանում մարդու իրավունքների իրավիճակի վերաբերյալ դժվար թե հայտնի իր մտահոգությունը:
«Ադրբեջանն աստիճանաբար հեռանում է Ռուսաստանից, այդ համատեքստում այդ երկիրն Իսրայելի համար կարևոր է զենքի, հատկապես անօդաչու ինքնաթիռների և հետախուզական սարքավորումների վաճառքի տեսանկյունից: Վերջին տարիներին ռազմական տեխնիկայի վաճառքի ոլորտում Իսրայելի և Ադրբեջանի առևտուրը կազմել է շուրջ 1,5 միլիարդ դոլար»,-նշում է իսրայելական աղբյուրը:
Հոդվածի հեղինակը, անդրադառնալով Իսրայել-Ադրբեջան ռազմավարական հարաբերություններին, մասնավորապես նշել է. «Իսրայելի նավթային պահանջարկի հիմնական ապահովող երկիրն Ադրբեջանն է. իսրայելցի և ադրբեջանցի նախարարներն ու ուժային կառույցների աշխատակիցները հաճախ են հանդիպումներ ունենում, այդ առումով Ադրբեջանը Իսրայելի համար Իրանի դեմ տեղեկատվություն հավաքելու հարթակի է վերածվել»:
Հիշեցնենք, որ վերջերս Իրանի ԶՈւ հակահրթիռային պաշտպանության ուժերի կողմից Նաթանզի շրջանում վնասազերծվել էր իսրայելական արտադրության անօդաչու սարք: Իսրայելական անօդաչու ինքնաթիռի վնասազերծումից հետո Իրանի ԶՈւ ԳՇ պետի տեղակալ Սեյյեդ Մասուդ Ջազայերին հայտարարել էր, որ անօդաչուն Իրանի տարածք է ներխուժել երկրի հյուսիսում գտնվող ԽՄՀՄ նախկին հանրապետություններից մեկից:
Իրանի իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) ռազմաօդային ուժերի հրամանատար, գեներալ Ամիր Ալի Հաջիզադեն իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում նշել էր, որ արդեն 100 տոկոսով պարզ է, թե իսրայելական անօդաչուն որ երկրից է մուտք գործել Իրան: Նրա խոսքով՝ Իրանի կողմից կործանված իսրայելական արտադրության անօդաչուն չէր կարող Իսրայելից թռչել:
Հավելենք, որ օրերս իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալությունը, հղում անելով Իսրայելի 2-րդ հեռուստաալիքին, տեղեկացրել էր, որ Ադրբեջանի ազգային գվարդիայի ղեկավարը, հատուկ նշանակության զորքերի հրամանատարներն ու ՊՆ զինվորականները որոշում են կայացրել առաջիկայում Իսրայելում կազմակերպվելիք զենքի միջազգային ցուցահանդեսին մասնակցելու նպատակով պաշտոնական պատվիրակություն ուղարկել Թել Ավիվ:
«ՖԱՐՍ»-ի մեկնաբանը, անդրադառնալով Իսրայելի և Ադրբեջանի միջև հաստատված ռազմական համագործակցությանը, մասնավորապես նշել էր. «Իրանը բազմիցս է Ադրբեջանի պաշտոնյաներին մեղադրել այն բանում, որ նրանք թույլատրում են, որպեսզի իսրայելցի լրտեսներն Ադրբեջանի տարածքից հակաիրանական հետախուզական գործունեություն իրականացնեն: Բացի այդ՝ ս.թ. օգոստոս ամսին Իրանը հայտարարեց, որ Ադրբեջանի տարածքից իսրայելական արտադրության անօդաչու թռչող սարք է հատել Իրանի օդային սահմանը և Իրանի ռազմաօդային ուժերի կողմից խոցվել»:

Политика 17:52 22/12/2014
В сфере продажи военной техники торговый оборот Израиля и Азербайджана составил 1,5 млрд. долларов. Об этом пишет иранское информагентство «ИСНА» со ссылкой на статью «The Jerusalem Post».
Согласно информации, израильское издание, обратившись к факту ареста в Азербайджане журналистов, отметило, что Тель-Авив с учетом соседства Азербайджана с Ираном навряд ли выразит обеспокоенность в связи с подобными развитиями в вопросе защиты прав человека в этой стране.
«Азербайджан постепенно отдаляется от России. В этом контексте данная страна важна для Израиля в плане продажи вооружения, в особенности беспилотников и разведывательного оборудования», – отмечает издание.
Автор статьи, обратившись к стратегическим отношениям Израиля с Азербайджаном, подчеркивает: «Основной страной, удовлетворяющей нефтяной спрос Израиля, выступает Азербайджан. Израильские и азербайджанские министры, сотрудники силовых структур двух стран часто проводят встречи. В этом плане Азербайджан превратился в площадку для сбора Израилем информации против Ирана».
Напомним, этим летом силы противоракетной обороны ВС ИРИ сбили в районе Натанза беспилотник израильского производства. После обезвреживания израильского беспилотника заместитель начальника генштаба ВС Ирана Сейед Масуд Джазайери заявил, что беспилотник вторгся на территорию Ирана с севера, с территории одной из бывших республик СССР, косвенно намекая на Азербайджан. Один из командиров Корпуса Стражей Исламской революции (КСИР), вице-председатель Комиссии по национальной безопасности и внешней политике Меджлиса ИРИ Мансур Хакикат-пур выступил с заявлением, пригрозив наказать страну, давшую разрешение на запуск израильского беспилотника на территорию Ирана.
В свою очередь 29 сентября с.г. командующий Военно-космическими войсками Корпуса стражей Исламской революции Ирана (КСИР), генерал Амир-Али Хаджизаде, обратившись к теме сбитого 23 августа силами противоракетной обороны ВС ИРИ в районе Натанза беспилотника израильского производства, заявил: «Мы в первый же день приблизительно знали, из какой страны он был запущен, и заявили, что он летел из одной из стран региона. Беспилотник просто не мог лететь из Израиля. Однако мы дождались, чтобы информация, которой мы владеем, была более полной, а сегодня уже на все 100 процентов ясно, из какой страны израильский беспилотник проник в Иран».
Отметим, на днях иранское ИА «ФАРС» со ссылкой на второй телеканал Израиля сообщило, что глава Нацгвардии Азербайджана, командование войсками спецназначения и представители Минобороны этой страны вынесли решение об отправке в Тель-Авив официальной делегации с целью участия в предстоящей международной выставке вооружений.
Обозреватель агентства «ФАРС», обратившись к военному сотрудничеству между Израилем и Азербайджаном, в частности отмечает: «Иран многократно обвинял азербайджанских чиновников в том, что они разрешают израильским шпионам осуществлять с территории Азербайджана антииранскую разведдеятельность. Кроме того, в августе 2014 года Иран заявил, что с территории Азербайджана воздушное пространство Ирана нарушил беспилотный летательный аппарат израильского производства, который был сбит ВВС Ирана».
Иран усиливает контроль на границе с Азербайджаном для обеспечения безопасности
Иранский генерал: Уже точно известна страна, с территории которой вылетел израильский беспилотник
Эксперт: Иран обеспокоен усилением влияния террористической организации «Исламское государство» в Азербайджане