Հասարակություն 10:00 26/12/2014
Նախօրեի երեկոյան ՀՀ տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանն աշխատանքային խորհրդակցություն է անցկացրել մարզպետների հետ: Այս մասին հայտնում են նախարարության լրատվական բաժնից:
ՏԿԱԻ նախարարն իր մտահոգությունն է հայտնել վերջին շրջանում գրանցված գնաճի վերաբերյալ և մարզպետների հետ քննարկել մարզերում ստեղծված իրավիճակը, գների կայունացման գործընթացը: ՀՀ վարչապետի հանձնարարությամբ նախարար Երիցյանը մարզպետներին հորդորել է ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում պահել մարզերում լայն սպառման` հատկապես պարենային ապրանքների գների հետ կապված իրավիճակը` կանխելով չարաշահումներն ու շահարկումները:
Քննարկվել են մարզպետների լիազորությունների, տարածքային կառավարման համակարգի, մարզերում տեսչական գործունեության աշխատանքների համակարգման, համայնքներին հատկացվող դոտացիաների վերաբերյալ մարզպետների ներկայացրած առաջարկությունները:
Բարձրացված հարցերը քննարկելու և ներկայացված առաջարկություններն ամփոփելու նպատակով Ա. Երիցյանն առաջարկել է ստեղծել աշխատանքային խումբ:
Խորհրդակցության ընթացքում նշվել է, որ ՀՀ կառավարության կողմից հաստատվել են սոցիալական աջակցություն ստացող սահմանամերձ 32 համայնքների ցանկը և օժանդակության տրամադրման կարգը: Պետության սահմանած արտոնությունների թվում առաջին անգամ 2015 թ. ընթացքում աջակցություն ստացող համայնքների բնակիչ-բաժանորդները սպառած բնական գազի համար տարեկան մինչև 360 խմ ծավալի, ինչպես նաև մինչև 1440 կՎտ էլեկտրաէներգիայի դիմաց կվճարեն 50 տոկոսի չափով:
Այս հարցի վերաբերյալ թյուրըմբռնումներից խուսափելու նպատակով մարզպետներին առաջարկվել է խորհրդակցություններ անցկացնել ցանկում ընդգրկված համայնքների ղեկավարների, «Գազպրոմ Արմենիա», «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲ ընկերությունների տարածքային մասնաճյուղերի ներկայացուցիչների հետ և վերջիններիս ներկայացնել արտոնությունների տրամադրման կարգը:
Քննարկվել են նաև երկրաշարժի հետևանքով անօթևան մնացած ընտանիքների համար Շիրակի մարզում մեկնարկած բնակարանների գնման վկայագրերի տրամադրման հարցը և ընթացիկ այլ խնդիրներ:
ՏԿԱԻ նախարարը տեղեկացրել է, որ տարեսկզբից շարունակելու է իր մարզային այլցելությունները, որոնց ընթացքում տեղում ծանոթանալու և լուծումներ է տալու բարձրացված խնդիրներին:

А.Ерицян призвал губернаторов следить за ситуацией с ценами на товары массового потребления в областях Армении
Вечером в четверг, 25 декабря, министр территориального управления и по чрезвычайным ситуациям Армении Армен Ерицян провел рабочее совещание с губернаторами. Об этом сообщает пресс-служба министерства.
Армен Ерицян выразил обеспокоенность по поводу наблюдающегося в последнее время повышения цен и обсудил с губернаторами сложившуюся в областях Армении ситуацию, а также процесс по стабилизации цен.
По поручению премьер-министра Армении Овика Абраамяна А.Ерицян призвал губернаторов держать в центре внимания ситуацию с ценами на товары широкого потребления, предотвращая злоупотребления и спекуляции.
Были обсуждены также предложения губернаторов касательно их полномочий, системы территориального управления, координации инспекционной деятельности в областях, предоставляемых общинам дотаций. Для обсуждения озвученных вопросов и представленных предложений министр поручил создать рабочую группу.
В ходе совещания было отмечено, что правительство РА утвердило список 32 приграничных общин, которые получат социальную поддержку, и порядок предоставления им содействия. Как отметил Армен Ерицян, с 1 января 2015г. затраты постоянно проживающих в этих приграничных общинах граждан на газ, электроэнергию и оросительную воду будут на 50% компенсироваться за счет госбюджета.
Министр сообщил также, что с начала 2015 года он продолжит свои визиты в области РА, в ходе которых на месте ознакомится с озвученными проблемами.