Տարածաշրջան 14:58 13/01/2015
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է լուծվի խաղաղ ճանապարհով»,-այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է Ադրբեջանում Իրանի դեսպան Մոհսեն Փաքայինը:
Իրանի դեսպանը, «Ռեփորթ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում, անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական սահմանում վերջին շրջանում Ադրբեջանի կողմից հրահրվող լարվածությանը, մասնավորապես նշել է. «Մենք համաձայն չենք այնտեղ տեղի ունեցող զարգացումների հետ, ափսոսում ենք, որ նման իրադարձություններ են տեղի ունենում. Տարածաշրջանում անկայուն միջավայրի ստեղծումը չի բխում տարածաշրջանի, այդ թվում՝ Իրանի շահերից»:
Շարունակելով խոսքը՝ Ադրբեջանում Իրանի դեսպանը հավելել է. «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի, այն պետք է լուծվի խաղաղ ճանապարհով. Իրանը նույնպես կարող է ներգրավվել հակամարտության լուծման գործում»:

Посол Ирана: Тегеран может быть вовлечен в урегулирование карабахского конфликта
Карабахский конфликт должен быть урегулирован мирным путем. Как передает иранское информационное агентство «ФАРС», об этом заявил посол Ирана в Азербайджане Мохсен Пак Айин.
Посол в интервью агентству «Репорт», обратившись к спровоцированной Азербайджаном в последнее время напряженности на армяно-азербайджанской границе, отметил: «Мы не согласны с наблюдающимися здесь развитиями, сожалеем, что происходят подобные события. Создание нестабильной обстановки в регионе не исходит из интересов региона в целом и Ирана в частности».
«У карабахского конфликта нет военного решения, он должен быть урегулирован мирным путем. Иран тоже может быть вовлечен в урегулирование конфликта», – добавил дипломат.