Տարածաշրջան 20:00 14/01/2015
Բաքվում ուժեղացվել է սինագոգների անվտանգության ապահովումն Ադրբեջանի վարչական և արդյունաբերական օբյեկտների դեմ «Իսլամական պետության» գրոհայինների կողմից հնարավոր ահաբեկչական հարձակումների պատճառով: Այս մասին հաղորդում է «Հրեական լրատվական գործակալությունը»:
Ինչպես նշվում է նյութում, խստացվել է նաև անվտանգությունը քաղաքի պետական բոլոր հաստատություններում, արդյունաբերական օբյեկտներում և տրանսպորտային հանգույցներում:
«Մասնավորապես՝ սկսվել է մետաղաորոնիչ սարքերի լայնորեն օգտագործումը Բաքվում»,- ընգծում է գործակալությունը:
Ըստ աղբյուրի՝ Ադրբեջանում ահաբեկչական սպառնալիքների մակարդակի բարձրացումը կապված է «Իսլամական պետության» այսպես կոչված «ներքին գործերի նախարար» Աբդուլ Վահիդ Խուդայար Ահմադի՝ ԻՊ գրոհայիններին ուղղված, «Արևմուտքին աջակցող Ադրբեջանի կառավարության ընտանիքի անդամների նկատմամբ զինված հարձակում կատարելու» կոչերի հետ:
Գործակալությունը հիշեցնում է, որ 1990-ականների կեսերից Բաքվում սինագոգները պաշտպանվում էին ոստիկանների կողմից, իսկ ներկայումս, հաշվի առնելով ԻՊ-ի կողմից ահաբեկչական սպառնալիքների աճը, կողմնակի անձինք հրեական աղոթատներ կարող են մուտք գործել բացառապես Ադրբեջանի Հրեաների կրոնական համայնքը ղեկավարող անդամների թույլտվությամբ:
Հիշեցնենք, որ երեկ հայտնի է դարձել, որ «Իսլամական պետության» «ներքին գործերի նախարարության ղեկավար» Աբդուլ Վահիդ Խուդայար Ահմադը հավաքել է Ադրբեջանում ԻՊ կողմնակիցներին, գովել նրանց և կոչ արել զենք վերցնել Ադրբեջանի կառավարության դեմ, որին «աջակցում է Արևմուտքը»: Եվրոպական Another Western Dawn News գործակալության նյութի համաձայն՝ ԻՊ-ն իրավիճակի ապակայունացում է ծրագրել նախկին խորհրդային հանրապետություններում, մասնավորապես՝ Ադրբեջանում, որտեղից «հարյուրավոր քաղաքացիներ մեկնում են Սիրիա Բաշար Ասադի ուժերի դեմ պայքարին մասնակցելու համար»:
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանցի սալաֆիականները կամ վահաբականներն առաջին տարին չէ, որ մարտնչում են Սիրիայում, Աֆղանստանում ու Պակիստանում տարբեր ահաբեկչական խմբավորումների կազմում: Ադրբեջանական Vesti.az տեղեկատվական գործակալությունը գրում է, որ նշված երկրներում ադրբեջանցի ահաբեկիչների թիվը մոտ 300 է, իսկ ահա ադրբեջանական Faktxeber պորտալը հայտնում է՝ Սիրիայում վերջին 3 տարիներին սպանվել են շուրջ 200 ադրբեջանցի ահաբեկիչներ: ԶԼՄ-ները բազմիցս տեղեկացրել են նաև ահաբեկիչների ադրբեջանցի հրամանատարների չեզոքացման մասին: Ադրբեջանի և միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների առնչությունները սկիզբ են առել դեռևս 1990-ականներին՝ Արցախյան պատերազմի տարիներին: Այդ ժամանակ էլ Հեյդար Ալիևի գլխավորությամբ երկրի ղեկավարությունն Արցախի հայ բնակչության դեմ պատերազմում դիմել է Աֆղանստանից, Թուրքիայից, Չեչնիայից իսլամիստական խմբավորումների օգնությանը: Այս խմբավորումների անդամ ահաբեկիչներին հաջողվել է անհրաժեշտ կապեր հաստատել Ադրբեջանում՝ սկսելով Ադրբեջանի քաղաքացիների հավաքագրումը, որոնց ուղարկում էին կռվելու Աֆղանստան ու Հյուսիսային Կովկաս: Այստեղ նրանք մարտնչում էին միջազգային կոալիցիոն ուժերի ու ռուսական կառույցների դեմ: Վերջին տարիներին Ադրբեջանի քաղաքացիներն ակտիվորեն մասնակցում են ՌԴ-ում, Աֆղանստանում, Սիրիայում և Իրաքում ծայրահեղական խմբավորումների վարած մարտերին:
Ադրբեջանում արմատականներին ֆինանսավորող «Ջիհադի հիմնադրամ» է գործում. ադրբեջանական մամուլ
Ադրբեջանում հրդեհել են Բաքվի ավաններից մեկի մզկիթը` սալաֆիականների հավաքատեղին
Ադրբեջանը կրոնական անհանդուրժողականության բարձր մակարդակով երկրների շարքում է. «Կրոնական ազատություն 2014»

Общество 11:43 14/01/2015
В Баку усилена безопасность синагог, госучреждений и промышленных объектов из-за призывов нападения со стороны ИГ
В связи с вероятностью совершения боевиками «Исламского государства» (ИГ) террористических атак на административные и промышленные объекты Азербайджана, в Баку усилена безопасность синагог. Об этом сообщает «Агентство еврейских новостей» (АЕН).
Как говорится в материале, усилены также меры безопасности во всех государственных учреждениях, на промышленных объектах и транспортных узлах в городе. «В частности, шире стали использоваться стационарные и мобильные металлоискатели»,– подчеркивает агентство.
Как отмечено в материале, повышение уровня террористических угроз в Азербайджане связано с призывами так называемого «министра внутренних дел» ИГ Абдула Вахида Худаяра Ахмада к боевикам ИГ «совершать вооруженные нападения на членов правительства Азербайджана, поддерживающего Запад», захватывать нефтяные месторождения и объекты инфраструктуры в столице республики.
Агентство напоминает, что синагоги Баку с середины 1990-х годов охраняются полицией, а в настоящее время, с учётом выросшей террористической угрозы со стороны ИГ, посторонние в еврейские молитвенные дома могут войти только с разрешения членов правления религиозных еврейских общин Азербайджана.
Напомним, что накануне стало известно, что «глава МВД» «Исламского государства» Абдул Вахид Худаяр Ахмад собрал наемников ИГ из Азербайджана, похвалил и призвал их взять в руки оружие против правительства страны, «поддерживаемого Западом». Согласно статье европейского издания «Another Western Dawn News», ИГ начинает строить планы по дестабилизации ситуации в бывших советских республиках, в частности в Азербайджане, откуда «сотни граждан стекаются в Сирию, чтобы участвовать в войне против сил президента Башара Асада».
Отметим, что азербайджанские салафиты или ваххабиты уже не первый год воюют в рядах различных террористических группировок в Сирии, Афганистане и Пакистане. Согласно данным азербайджанского информагентства «Вести.аз», общая численность азербайджанских террористов в данных странах составляет более 300 человек. При этом, по данным азербайджанского портала «ФактХебер», только в Сирии за последние три года погибло около 200 азербайджанских террористов. СМИ также неоднократно сообщали о ликвидации командиров из числа азербайджанских террористов.
Добавим также, что связи между международными террористическими группировками и Азербайджаном берут начало в начале 1990-х. Тогда азербайджанская армия, потерпев неудачу в агрессии против Нагорно-Карабахской Республики (НКР), отступала, неся потери. Пытаясь спасти положение, азербайджанское руководство во главе с Гейдаром Алиевым привлекло к войне против армян Нагорного Карабаха международных террористов и членов радикальных группировок из Афганистана (группировки Гульбеддина Хекматиара), Турции («Серые волки» и др.), Чечни (группировки Басаева, Радуева и др.) и некоторых других регионов.
Несмотря на участие в войне в составе азербайджанской армии тысяч иностранных наемников и террористов, азербайджанская агрессия против Нагорно-Карабахской Республики потерпела неудачу, и бакинские власти были вынуждены подписать перемирие с представителями НКР и Армении. Однако международные террористы обрели необходимые им связи в Азербайджане и пользовались ими в дальнейшем. Велась вербовка среди азербайджанцев, которые затем направлялись в Афганистан и на Северный Кавказ, где участвовали в боях против сил международной коалиции и российских структур. В последние годы граждане Азербайджана активно участвуют в террористической и экстремистской деятельности в России, Афганистане, Сирии и Ираке.
«Исламское государство» нацелилось на нефтяные месторождения Азербайджана и призвало к джихаду против правительства
Четверо азербайджанцев из группировки «Исламское государство» обвиняются в попытке вооруженного бунта и убийстве членов ИГ