Քաղաքական 11:50 16/01/2015
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հունվարի 16-ին մասնակցել է Պաշտպանության բանակի ռազմական խորհրդի նիստին` նվիրված 2014թ. արդյունքների ամփոփմանը և 2015թ. անելիքներին: Այս մասին հայտնում է Արցախի հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլախավոր վարչությունը:
Իր ելույթում երկրի ղեկավարն անդրադարձել է բանակաշինության գործընթացին, նշել ձեռքբերումներն ու առկա հիմնախնդիրները: Նախագահը 2014 թվականին իրականացված աշխատանքները գնահատել է բավարար: Բակո Սահակյանն ընդգծել է, որ խնդիրները, որոնք լուծում է Պաշտպանության բանակը, եղել են, կան և կմնան մեր պետության համար ամենակարևոր ու առանցքային ուղղություններից:
Խոսելով այս տարվա անելիքների մասին՝ Նախագահը հատուկ շեշտել է, որ 2015 թվականի քաղաքական օրացույցը բավականին հագեցած է համազգային և համապետական մի շարք կարևորագույն միջոցառումներով, որոնք լրացուցիչ զգոնություն ու պատրաստվածություն են պահանջելու նաև զինված ուժերից, հատկապես որ նման ժամանակահատվածներում զինադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտումները և իրավիճակի ապակայունացմանն ուղղված փորձերը դարձել են հակառակորդի որդեգրած քաղաքականության հիմքերից մեկը: Նախագահ Սահակյանն ընդգծել է, որ ագրեսորը միշտ պետք է իմանա, որ մենք ավելի ուժեղ ենք, ավելի համարձակ և արժանի հակահարված կտանք մեր անկախության, անվտանգության և արժանապատվության դեմ ուղղված ցանկացած ոտնձգության:
Երկրի ղեկավարը կոնկրետ հանձնարարականներ է տվել պաշտպանության նախարարին ու բանակի բարձրագույն սպայական անձնակազմին` զինված ուժերի առջև ծառացած խնդիրների պատշաճ լուծման ուղղությամբ:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Politics 12:43 16/01/2015
Artsakh Republic President Bako Sahakyan on Friday attended a meeting of the Defense Army's Military Council dedicated to summing up the activities carried out in 2014 and the 2015 action plan.
In his speech, the President touched upon the process of army building, emphasized the achievements and existing problems. The President assessed the activities carried out in 2014 as satisfactory. Bako Sahakyan underlined that the tasks the Defense Army is solving have always been among the most significant and pivotal directions for the state.
Speaking about the action plan for this year, the President put a special emphasis on the saturation of the 2015 political agenda with important nationwide and state events that require additional alertness and readiness also on the part of the armed forces, noting that in such time periods rude ceasefire violations and attempts to destabilize the situation had become among the basic foundations of the enemy's policy. According to President Sahakyan, the aggressor should always know that we are stronger, more courageous and will give a worthy counter back to any encroachment on our independence, security and dignity.
The President gave instructions to the Defense Minister and the supreme command staff of the Defense Army to solve the existing problems on a proper level.
Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan and other officials participated in the consultation, the presidential press service reported.