Քաղաքական 15:40 20/01/2015
Ադանայում «Իսմայիլ Բեշիքչի» հիմնադրամի կողմից կազմակերպվել է «Պետություն չունեցող ժողովուրդներ և ցեղասպանություններ» խորագրով գիտաժողով: Միջոցառմանը բանախոսներից է եղել հիմնադրամի հիմնադիր, թուրք պատմաբան և հասարակական գործիչ Իսմայիլ Բեշիքչին, ով իր խոսքը սկսել է հետևյալ կերպ. «Երբ ժողովուրդը պետություն չի ունենում, ցեղասպանությունների դեմ հանդիման է կանգնում: 1915-ին առաջին ցեղասպանությունը հայերի հանդեպ է իրականացվել 1915-ին: Տեղահանության անվան տակ բնաջնջվել է 1.5 միլիոն հայ»:
Ըստ Բեշիքչիի՝ երիտթուրքերի «Իթթիհաթ վե Թերաքքի» (Միություն և առաջադիմություն) կուսակցությունը նպատակ է ունեցել Օսմանյան կայսրությունը տեղափոխել թուրքական հիմքերի վրա, ազգայնականացնել օսմանյան տնտեսությունը: Ահա թե ինչու սկսեցին բռնի տիրանալ հայկական և հունական գործարաններին, արհեստանոցներին ու մնացած կարողությանը:

Турецкий историк И. Бешикчи: Первый геноцид был осуществлен в отношении армян в 1915г.
В Адане фонд «Исмаил Бешикчи» организовал научную конференцию «Народы без государства и геноциды». На мероприятии выступил также основатель фонда, известный турецкий историк и общественный деятель Исмаил Бешикчи.
«Первый геноцид был осуществлен в отношении армян в 1915 году. Под видом депортации были истреблены 1,5 млн. армян», – отметил историк в своем выступлении.
По его словам, находящаяся тогда у власти партия «Единение и прогресс» преследовала цель национализировать экономику Османской империи, поэтому они начали насильно овладевать армянскими и греческими заводами, мастерскими и имуществом.