Հունաստանի վարչապետն ընդունել է պարտությունը
«Նոր ժողովրդավարություն» աջակողմյան կուսակցության ղեկավար, Հունաստանի վարչապետ Անտոնիս Սամարասն ընդունել է երկրի խորհրդարանական ընտրություններում իր քաղաքական ուժի պարտությունը և շնորհավորել ձախակողմյան ուժերի առաջնորդ Ալեքսիս Ցիպրասին: Փոխանցում է «Լենտա.ռու»-ն:
«Հույն ժողովուրդն ասել է իր խոսքը, և մենք հարգում ենք նրա որոշումը»,-ասել է Սամարասը հեռուստաելույթում:
Միաժամանակ նա խոստացել է, որ իր կուսակությունը որոշիչ դեր է խաղալու խորհրդարանում և շարունակելու է եվրոպական կուրսը: Ցիպրասի հետ հեռախոսազրույցում վարչապետն ասել է, որ քաղաքականության մեջ լինում են և ուրախության, և տխրության պահեր:
Վերջին տվյալներով, «Սիրիզա» ձախակողմյան կուսակցությունը ստացել է ընտրողների ձայների 36 տոկոսը, իսկ «Նոր ժողովրդավարություն»-ը՝ 28 տոկոս: Հունաստանում հաշվարկել են, որ ձախերը 300 տեղ ունեցող խորհրդարանում 9 մանդատ ավել կստանան աջերից:

Miscellaneous 09:03 26/01/2015
Anti-austerity Syriza party has won Greece's general election, putting the country on a possible collision course with the EU over its massive bailout, the BBC reported.
With nearly 75% of the votes counted, Syriza is projected to win 149 seats, just two short of an absolute majority, though that number could change.
Left-wing party leader Alexis Tsipras, who wants to renegotiate Greece's debt, said "the Greeks wrote history."
The governing centre-right New Democracy has come a distant second.
Outgoing Prime Minister Antonis Samaras has admitted defeat and phoned Mr Tsipras to congratulate him.
Syriza's result will send shockwaves through Europe, the BBC's Gavin Hewitt in Athens reports.
A majority of voters in Greece have essentially rejected a core policy for dealing with the eurozone crisis as devised by Brussels and Berlin, the correspondent adds.
In Germany, Bundesbank President Jens Weidmann said he hoped "the new Greek government will not make promises it cannot keep and the country cannot afford."