ՀՀ ԱԳ նախարար. Ես նախընտրում եմ զանգ կախելը
Դիվանագիտական արձագանքը տարբեր դրսևորումներ ունի՝ հրապարակային հայտարարություններ, հեռախոսազրույցներ, աշխատանքային գործընթացներ, որոնք ոչ միշտ է պահանջում լուսաբանում: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ՀՀ ԱԳՆ հասցեին հաճախ են հնչում քննադատություններ, որ ոչ միշտ է արձագանքում ադրբեջանական կողմի սադրանքներին:
«Նախարարությունն անում է բոլոր անհրաժեշտ գործողությունները: Նախարարությունը արձագանքում է տարբեր կերպ: Ոչ միշտ է, որ արձագանքը պետք է լինի հրապարակավ: Իհարկե, ոմանք անհրաժեշտ գործողություների տակ հասկանում են աջուձախ աղմուկ հանելը, ոմանք համապատասխան հետևողական աշխատանքներ տանելը: Եթե այստեղ խոսքը գնում է ճառ ասելու, թե զանգ կախելու մասին, ես նախընտրում եմ երկրորդը»,- ասաց նախարարը:
Է. Նալբանդյանը նշեց, որ հայ-ադրբեջանական շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտումների մասին տեղեկացրել են ՀԱՊԿ-ին, ԵԱՀԿ-ին, Եվրախորհրդին, ՄԱԿ-ի տարբեր կառույցներին:
«Այս տարվա սկզբից առաջին արձագանքը եղել է հունվարի 3-ին, դրանից հետո մի քանի անգամ արձագանքները եղել են: ՀԱՊԿ-ը բազմանդամ կառույց է, համապատասախան հայտարարությունները պետք է համաձայնեցվեն»,- ասաց նա:
Պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե այս փուլում, երբ հունվարից սկսած Հայաստանի սահմանին իրավիճակը լարված է, երբ Հայաստանը կանգնած է տնտեսական խնդիրների առաջ, շատ են հնչում տեսակետները, որ սա մեր արտաքին գերատեսչության քաղաքականության ձախողումն է. «Այս պայմաններում արդյոք չե՞ք պատրաստվում Դուք հրաժարական տալ», նախարարն ասաց. «Եթե ձեր լրատվամիջոցը պահանջի իմ հրաժարականը, ուրեմն ես այնքան պարզունակ կգտնվեմ, որ դա լուրջ կընդունեմ, Ձեզ ասեմ, որ Դուք միանգամայն սխալվում եք, իսկ հասարակության կարծիքը ես գիտեմ։ Թողեք հասարակությանը իր կարծիքն ունենա»:

Э. Налбандян не собирается подавать в отставку из-за критики в адрес МИД Армении
Министерство иностранных дел Армении предпринимает все необходимые действия и реагирует различными способами, однако ответ не всегда должен быть публичным. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции глава МИД РА Эдвард Налбандян, отвечая на вопрос журналистов о том, почему внешнеполитическое ведомство не всегда реагирует на провокации азербайджанской стороны.
«Дипломатический ответ имеет различные формы – публичные заявления, телефонные беседы, рабочие процессы, которые не всегда требуют освещения. Конечно, некоторые под необходимыми действиями подразумевают поднимать шум направо и налево, а другие под этим понимают проведение соответствующих последовательных работ. Если речь идет о пустозвонных заявлениях или конкретном деле, то я предпочитаю второе», – сказал он.
Э. Налбандян отметил, что о нарушениях противником режима прекращения огня на линии соприкосновения армянских и азербайджанских сил МИД известило ОДКБ, ОБСЕ, Европарламент, различные структуры ООН.
Отвечая на вопрос одного из журналистов, не собирается ли он подать в отставку на фоне озвучиваемой в адрес МИД критики о том, что напряженность на границе РА с начала этого года в условиях экономических проблем являются следствием провальной работы внешнеполитического ведомства, Э. Налбандяан сказал: «Если представляемое Вами СМИ потребует моей отставки, то я буду примитивен, если восприму это всерьез. Скажу Вам, что Вы однозначно ошибаетесь. А общественное мнение мне известно».