Իրանի արտգործնախարարը Երևանում է
«Հայաստանի հետ հարաբերությունների ընդլայնումը Իրանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է»,-այդ մասին իրանական «ԻՌԻԲ» լրատվական գործակալության հայկական ծառության փոխանցմամբ՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ԻԻՀ ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը:
Իրանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը, անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին, մասնավորապես նշել է. «Տարածաշրջանը խաղաղության և կայունության կարիք ունի, առկա հակամարտությունները պետք է կարգավորվեն միջազգային իրավունքի հիման վրա»:
Արտգործնախարար Զարիֆը շեշտել է, որ հարևանների, այդ թվում Հայաստանի հետ հարաբերությունների ընդլայնումն Իրանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է:
ԻԻՀ ԱԳ նախարարը, անդրադառնալով երկկողմ այցելություններին, ընդգծել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի՝ երդման արարողությանը մասնակցելու փաստը, ինչպես նաև հավելել, որ վերջերս Թեհրան էին այցելել նաև Հայաստանի վարչապետն ու արտաքին գործերի նախարարը:
Նշենք, որ Իրանի արտաքին գործերի նախարարը Երևան է ժամանել Էդվարդ Նալբանդյանի հրավերով. նախատեսված է նրա հանդիպումը Նախագահի, ԱԺ նախագահի և վարչապետի հետ:

Мохаммад Джавад Зариф: Расширение отношений с Арменией – в числе приоритетов внешней политики Ирана
Расширение отношений с Арменией – в числе приоритетов внешней политики Ирана. Как передает армянская служба иранского информагентства «ИРИБ», об этом в беседе с журналистами в ереванском аэропорту «Звартноц» заявил министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф.
Глава внешнеполитического ведомства ИРИ, коснувшись региональных вопросов, в частности отметил: «Регион нуждается в мире и стабильности, существующие конфликты должны быть урегулированы на основе международного права».
Мохаммад Джавад Зариф подчеркнул, что расширение отношений с соседними странами, в том числе и с Арменией, – в числе приоритетов внешней политики Ирана.
При этом глава МИД ИРИ обозначил важность участия президента Армении Сержа Саргсяна в церемонии инаугурации президента Ирана Хасана Роухани, добавив, что недавно Тегеран с визитом посетили премьер-министр и глава МИД Армении.
Отметим, что Мохаммад Джавад Зариф накануне, 26 января, прибыл с двухдневным визитом в Ереван по приглашению министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна. Мохаммада Джавада Зарифа примет президент Армении Серж Саргсян. Запланированы встречи главы МИД Ирана с председателем Национального Собрания Армении Галустом Саакяном и премьер-министром РА Овиком Абраамяном.