Հարցազրույցներ 12:37 31/01/2015
Փոքր և միջին բիզնեսը պետք է պետության կողմից աջակցություն ստանա, ինչպես նաև նրան պետք է զարգանալու հնարավորություն տրվի: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանի հայրենական ապրանք արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը` անդրադառնալով «Շրջանառության հարկի մասին» օրենքի փոփոխություններին:
Նրա խոսքերով` Հայաստանում ՓՄՁ ոլորտում զբաղվածների թիվը հասնում է 60-70 հազարի, որոնք կարողանում են իրենց ապահովել աշխատանքով. «Մենք գտնում ենք, որ ՓՄՁ ոլորտը Հայաստանում պետք է հնարավորինս ընդլայնվի: ՓՄՁ-ների շրջանառության հարկը փոքր բաժին է կազմում պետբյուջեի ընդհանուր հարկային մուտքերում` 2-2,5 տոկոս: Եւ այսօր խոսել այն մասին, որ այդ 2-2,5 տոկոսը կարող է էական նշանակություն ունենալ մեր բյուջետային մուտքերում, կարծում եմ` իրատեսական չէ»:
Անդրադառնալով ստվերի կրճատմանը, նա նշեց, որ թեև ՀՀ կառավարությունը միշտ փորձում է ստվերային տնտեսությունը հնարավորինս կրճատել, որը Հայաստանում հասնում է 30-50 տոկոս, սակայն ստվեր առաջանում է ոչ թե փոքր ու միջին բիզնեսի տնտեսվարողների մոտ, այլ խոշոր բիզնեսի` մասնավորապես ներմուծողների մոտ. «Խոշորներին գտնելու և ստվերային տնտեսությունից ազատվելու ամենալավ տարբերակը ճիշտ մաքսային քաղաքականությունն է, դրա համար պետք է մաքսային սահմանի վրա ձևակերպումները հստակ լինեն»:
Ինչ վերաբերում է շրջանառության հարկին, Հայաստանի հայրենական ապրանք արտադրողների միությունը, ըստ նրա, առաջարկում է թողնել, որպեսզի առևտրականներն ազատ ընտրություն կատարեն: Եթե նրանք կարողանում են փաստաթղթեր ձեռք բերել և իրենց փաստաթղթաշրջանառությունը հիմնավորել, ապա կարող են 1 տոկոսի հարկ մուծել, բայց նրանք, ովքեր չեն կարողանում այդ փաստաթղթերը ներկայացնել, նրանց պետք է հնարավորություն տրվի աշխատել հարկային հին տոկոսադրույքով` վճարելով 3,5 տոկոսի հարկ:
Վ.Սաֆարյանը նշեց նաև, որ ՓՄՁ ոլորտի բազմաթիվ տնտեսվարողներ կարողանում են առանց կանխիկ գումարի ապրանք ձեռք բերել խոշոր ներմուծողներից և իրացնելուց հետո միայն վճարել: Հիմա, եթե նրանք խոշոր ներկրողից փաստաթուղթ պահանջեն, բնական է, որ առաջացնելու է նրանց դժգոհությունը և կդադարեցնեն ՓՄՁ-ներին ապրանք տրամադրել:
Վ.Սաֆարյանի խոսքերով` իրենք այս դեպքում նաև առաջարկում են նախատեսել հարկահավաքման հաստատագրված վճարի տարբերակը, ինչպես նաև հնարավորինս սահմանափակել հարկային տեսուչների մուտքը ՓՄՁ տնտեսվարողների գործունեության տարածքներ. «Մի փաստաթղթաշրջանառության համար պահել լրացուցիչ հաշվապահ, տնտեսություն վարել, բնական է, որ առաջացնելու է առևտրականների դժգոհությունը: Բացի այդ, նրանցից շատերը չունեն բավարար կրթություն, փորձառություն, որ կարողանան հարկային տեսուչներին ապացուցեն իրենց շրջանառությունը, դրա համար այս նոր օրենքը լուրջ մտահոգությունների տեղիք է տալիս»:
Նա նշեց նաև, որ Կառավարությունն այսօր չի կարողանում մասսայական աշխատատեղեր ստեղծել, ուրեմն չպետք է խանգարել այն մարդկանց, ովքեր իրենց աշխատատեղ են ապահովում:
Վ.Սաֆարյանի խոսքերով` պետք է զարկ տրվի Հայաստանի արդյունաբերական քաղաքականության զարգացմանը: Եթե այսօր ունենայինք այն արդյունաբերությունը, որը մենք ունեցել ենք խորհրդային տարիներին, ապա այսօր կառավարությունը չէր ընկնի փոքր և միջին բիզնեսի հետևից:

Экономика 18:01 31/01/2015
Государство должно поддерживать малый и средний бизнес (МСБ). Об этом сегодня на пресс-конференции заявил председатель Союза отечественных товаропроизводителей Армении Вазген Сафарян, коснувшись резонансного Закона РА «О налоге с оборота».
По его словам, в сфере малого и среднего бизнеса в Армении заняты 60-70 тыс. человек. «Мы считаем, что данная сфера в Армении должна быть максимально расширена», – сказал Вазген Сафарян.
По его словам, налог с оборота хозяйствующих в сфере МСБ субъектов составляет лишь 2 – 2,5% налоговых поступлений в госбюджет РА, и полагать, что этот процент может иметь существенное значение для бюджета – нереалистично.
При этом он отметил, что доля теневого сектора в экономике формируется не за счет деятельности представителей МСБ, а крупных хозяйственных субъектов, в частности – импортеров. «Лучшим способом борьбы с теневой экономикой является грамотная таможенная политика», – подчеркнул В. Сафарян.
Что же касается поправок в Закон РА «О налоге с оборота», Союз отечественных товаропроизводителей Армении предлагает применять данный закон по добровольному принципу.
В. Сафарян отметил также, что в Армении сегодня необходимо активизировать промышленную политику.
Напомним, 11 ноября 2014 года парламент Армении в первом чтении принял проект поправок в закон РА «О налоге с оборота», согласно которым ставка налога с оборота, применяемого к хозяйствующим субъектам, осуществляющим деятельность в сфере торговли, снизится с 3,5% до 1%, однако обязательным условием станет документооборот. Поправки вызвали резкое недовольство представителей малого и среднего бизнеса: они перманентно проводили акции протеста с требованием отменить данные поправки или применять их по добровольному принципу.
31 января на внеочередном заседании правительства РА был обсужден и одобрен законопроект касательно внесения изменений в Закон РА «О налоге с оборота». Премьер-министр Армении Овик Абраамян сообщил, что по итогам состоявшегося у президента РА Сержа Саргсяна совещания было принято решение отложить до 1 июля с.г. вступление в силу действие тех требований Закона РА «О налоге с оборота», которые касаются купли товаров и документооборота, а также «разработать такие законодательные регулировки, которые создадут наиболее благоприятные условия для хозяйствующих субъектов, имеющих годовой оборот до 58 млн. 350 тысяч драмов».
Премьер Армении обещал митингующим бизнесменам тщательно изучить предложения по резонансному закону о налоге с оборота
После совещания с президентом Армении в правительстве отложили вступление в силу поправок в резонансный закон о налоге с оборота