Բորուջերդի. Եթե միջուկային հարցում համաձայնություն չկայանա, ապա Իրանը կշարունակի արագ տեմպերով ուրան հարստացնել
«Եթե միջուկային հարցում համաձայնություն չկայանա, ապա Իրանը կշարունակի արագ տեմպերով ուրան հարստացնել»,-այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ Մեջլիսի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Ալաէդդին Բորուջերդին:
Իրանցի խորհրդարանականը լիբանանյան «Ալ Ջոմհուրիե» թերթին տված հարցազրույցում, անդրադառնալով Իրանի միջուկային խնդրի շուրջ ընթացող զարգացումներին, մասնավորապես նշել է. «Մեջլիսը ներկայում մի օրենքի նախագիծ է մշակում, համաձայն որի՝ եթե միջուկային խնդրի շուրջ համաձայնություն ձեռք չբերվի, ապա կառավարությունը պարտավոր կլինի արագ տեմպերով կշարունակել ուրանի հարստացման գործընթացը»:
Անդրադառնալով Իրան-ԱՄՆ հարաբերություններին՝ ԻԻՀ Մեջլիսի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովի նախագահը նշել է. «Մենք ամերիկացիներից ոչ մի ոլորտում օգնություն չենք ստացել, ուստի, եթե համաձայնություն էլ ձեռք չբերվի, ապա ամենամեծ վնասը նրանք կկրեն»:
Հիշեցնենք, որ Իրանի արտաքին գերատեսչության ղեկավար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը նախօրեին Քենիա կատարած այցի ընթացքում տեղի իրանցի գործարարների հետ հանդիպման ընթացքում, անդրադառնալով Իրանի միջուկային խնդրի շուրջ ընթացող զարգացումներին, մասնավորապես նշել էր. «Ցավոք ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ դրսում կան ուժեր, որոնք դեմ են Իրանի նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցների լիակատար վերացմանը և այդ հանգամանքը նրանք ծառայեցնում են իրենց շահերին»:

А.Боруджерди: В случае отсутствия согласия по ядерной программе Иран продолжит быстрыми темпами обогащать уран
Если не удастся достичь согласия по иранской ядерной проблеме, то Иран продолжит обогащать уран быстрыми темпами. Как передает иранское информационное агентство «ФАРС», об этом заявил глава комиссии по национальной безопасности и внешней политике Меджлиса Ирана Алаэддин Боруджерди.
В интервью ливанской газете «Аль-Джумхурия» Алаэддин Боруджерди в частности отметил: «Меджлис Ирана в настоящее время разрабатывает законопроект, в соответствии с которым в случае, если не удастся достичь согласия вокруг иранской ядерной проблемы, правительство будет обязано быстрыми темпами продолжить процесс обогащения урана».
Коснувшись ирано-американских отношений, А.Боруджерди сказал: «Если согласия не удастся достичь, то самый большой ущерб это причинит американцам».
Отметим, накануне министр иностранных дел ИРИ Мохаммад Джавад Зариф в ходе визита в Кению во время встречи с местными иранскими бизнесменами, обратившись к развитиям вокруг ядерной программы Тегерана, в частности, отметил: «К сожалению, как в стране, так и за рубежом есть силы, которые против полной отмены установленных санкций в отношении ИРИ, и это обстоятельство они используют в своих интересах».