Հասարակություն 15:58 03/02/2015
ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Վախթանգ Միրումյանն այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ ԱԺ նախկին պատգամավոր Հակոբ Հակոբյանի (Ճոյտ) ձերբակալության պատճառների մանրամասներին չի տիրապետում:
Հիշեցնենք, որ ըստ ֆինանսների նախարարության տարածած հաղորդագրության` ձերբակալված Հակոբ Հակոբյանը, ըստ Քրեական օրենսգրքի, զբաղվել է ապօրինի ձեռնարկատիրությամբ, որի արդյունքում անձանց կամ կազմակերպություններին կամ պետությանը հասցվել է խոշոր չափի վնաս, չարամտորեն խուսափել է հարկերը, տուրքերը կամ պարտադիր այլ վճարումները վճարելուց:
«Բոլոր այն դեպքերում, երբ հարկային պարտավորությունների չափը գերազանցում է Քրեական օրենսգրքով նախատեսված սահմանաչափը, որի համար արդեն նախատեսվում է քրեական պատասխանատվություն, ֆինանսների նախարարությունը քննչական վարչությունում գործը քննում է»,- ասաց փոխնախարարը` հավելելով, որ սա առաջին դեպքը չէ, երբ Ֆինանսների նախարարության տվյալ մարմինը քրեական գործ է հարուցում չարամտորեն հարկային պարտավորություններից խուսափողների հանդեպ:
Նա լրագրողներին ասաց, որ կարող են խնդրել այդ վիճակագրությունը, իրենց գործընկերները այդ տվյալները կտրամադրեն:
«Բոլոր այն դեպքերում, երբ առկա է հարկերից չարամտորեն խուսափելու փաստ, հարուցվում է քրեական գործ»,- ասաց Վ.Միրումյան:
Հարցին, թե կոնկրետ որ ժամանակահատվածում է Հ. Հակոբյանը խուսափել հարկերը վճարելուց, փոխնախարարը պատասխանեց, որ գործի մանրամասներին ծանոթ չէ:
Մեկ այլ հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ քրեական գործի հարուցումը կապ ունի Հակոբյանի նկարահանած ֆիլմի հետ և այդ գումարները հենց հարկային պարտավորությունները չկատարելու արդյունքում են գոյացել, Միրումյանն ասաց․ «Կարողաները շատ են, բայց Ֆինանսների նախարարությունը կարող է նյութեր ուղարկել համապատասխան մարմիններին բացառապես հարկերից չարամտորեն խուսափելու համար»:
Լրագրողի դիտարկմանը, թե փոխնախարարը չի կարծո՞ւմ, որ Հ.Հակոբյանի ձերբակալությունը կարող է հարված հասցնել հայ կինեմատոգրաֆիային, Միրումյանը նշեց, որ բոլոր նրանք, ովքեր կխուսափեն հարկերից, կպատժվեն:
«Ցանկացած նման դեպք առաջին հերթին հարված է Հայաստանի Հանրապետությանը»,- ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ ֆինանսների նախարարության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ Հակոբ Ռաֆիկի Հակոբյանը ձերբակալվել է 2015թ. փետրվարի 2-ին ՀՀ ՖՆ քննչական վարչության վարույթում քննվող N 83152012 քրեական գործով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 188-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 188-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 38-205-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 38-188-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ն կետով, 188-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 38-205-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 38-205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանրորեն վտանգավոր արարքներ կատարելու կասկածանքով:

Право 18:30 03/02/2015
Связан ли арест депутата парламента Армении Акопа Акопяна с его скандальным фильмом «Память»? Ответил замглавы Минфина
Замминистра финансов Армении Вахтанг Мирумян заявил, что не в курсе подробностей ареста бывшего депутата парламента РА Акопа Акопяна («Чойт»). По его словам, это отнюдь не первый случай возбуждения Следственным управлением Минфина РА уголовного дела по факту преднамеренного уклонения от уплаты налогов.
Замминистра при этом сказал журналистам, что СМИ могут обратиться в ведомство за соответствующей статистикой. «Всегда, когда налицо злонамеренное уклонение от уплаты налогов, возбуждается уголовное дело», – отметил В. Мирумян.
На вопрос, связан ли арест экс-депутата со снятым им недавно и уже ставшим предметом скандала фильмом о Геноциде армян «Память» и возможно ли, чтобы деньги на этот проект были отложены вследствие неуплаты налогов, В. Мирумян ответил: «Может быть множество всяких „возможно”, но Минфин имеет право направить материалы в соответствующие органы исключительно ввиду злонамеренного уклонения от уплаты налогов».
В ответ на вопрос журналистов, не боится ли Минфин данным шагом нанести вред армянской кинематографии, В. Мирумян сказал, что всякий, кто уклоняется от налогов, будет наказан.
«Любой такой случай наносит вред в первую очередь Армении», – сказал замминистра.
Напомним, бывший депутат парламента Армении Акоп Акопян («Чойт») был арестован 2 февраля в рамках расследования уголовного дела, находящегося в производстве Следственного управления Минфина РА. Как передавала пресс-служба ведомства А. Акопян подозревается в совершении преступлений, предусмотренных п.1 ч.3 ст.188 («Незаконное предпринимательство, сопряженное с причинением ущерба в особо крупных размерах лицам или организациям, или государству»); ст.38 («Виды соучастников преступления»)-ч.1 ст.205 («Уклонение от уплаты налогов, пошлин или иных обязательных платежей путем включения в бухгалтерские книги или иные документы, считающиеся основанием для налогообложения, заведомо искаженных данных, совершенное в крупных размерах»); 38-п.1 ч.3 ст.188; п.1 ч.3 ст.188; 38-ч.1, 2 ст.205 УК РА. Предварительное следствие продолжается.