Մարկարով. Թուրքիան հերթական անգամ փորձում է «հարմարեցնել» պատմությունը
Թուրքիան հերթական անգամ փորձում է «հարմարեցնել» պատմությունը: Անդրադառնալով պաշտոնական Անկարայի կողմից Գալիպոլիի ճակատամարտի հարյուրամյակի հիշատակի միջոցառումները ապրիլի 24-ին անցկացնելու որոշմանը, լրագրողների հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարկարովը:
«Թուրքիան, բոլոր պատմական իրողություններից և իրադարձություններից դուրս, հերթական անգամ փորձում է հարմարեցնել պատմությունը և ծառայեցնել իր նպատակներին»,-ընդգծեց Մարկարովը:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրին, բանախոսն առանձնացրեց փաստաթղթում զետեղված չորս հիմնական ուղղություններ:
«Մի կողմից` խոսքը գնում է զոհերի հիշատակի, իրադարձությունների շղթայի մասին: Երկրորդը դա երախտագիտությունն է: Կան մի քանի տասնյակ երկրներ, որոնք ճանաչել են Հայոց Ցեղասպանությունը: Չպետք է մոռանալ նաև հասարակական կառույցներին, ինչպես նաև թուրքական հասարակության` Ցեղասպանության փաստը ընդունող առաջադեմ հատվածին: Երրորդ դրույթը դա Ցեղասպանության հետևանքների վերացումն ու կանխարգելման դեմ միջազգային պայքարն է: Չորրորդ դրույթը, անկասկած ազգի վերածնունդն է, որը ոչ միայն վերականգնել է իր անկախ պետականությունը այլ նաև ունի իր ներդրումը գլոբալ քաղաքակրթական գործընթացների մեջ»,- ասաց Ա. Մարկարովը:

Комментарии 16:53 05/02/2015
Турция в очередной раз пытается адаптировать историю. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил политолог Александр Маркаров, обратившись к решению Турции праздновать столетие победы в битве при Галлиполи 24 апреля 2015 года – в день 100-й годовщины Геноцида армян в Османской империи.
«Турция, вопреки всем историческим реалиям и событиям, в очередной раз пытается приспосабливать историю и использовать в своих целях», – подчеркнул он.
Коснувшись принятой на днях Всеармянской декларации к 100-й годовщине Геноцида армян, политолог выделил 4 основных положения, которые отражены в документе.
«С одной стороны речь идет о памяти жертв трагедии, цепи событий. Второе – благодарность. Геноцид армян признали несколько десятков стран. Нельзя забывать и общественные организации, а также прогрессивную часть турецкого общества, признающую факт Геноцида армян. Третье положение – международная борьба за устранение последствий Геноцида армян и предотвращение повтора подобных преступлений в будущем. Четвертое положение – несомненно, возрождение народа, который не только восстановил свою независимую государственность, но и вносит свой вклад в глобальные цивилизационные процессы», – сказал А.Маркаров.
Рубен Мелконян: Всеармянская декларация к 100-й годовщине Геноцида армян – месседж Турции и миру
Всеармянская декларация к 100-й годовщине Геноцида официально зафиксировала требования Армении к Турции. Мнения экспертов