Տարածաշրջան 18:28 05/02/2015
Թուրքիայում մի շարք հասարակական կազմակերպություններ դիմել են օտարերկրյա ղեկավարներին՝ կոչ անելով չմասնակցել Դարդանելի ճակատամարտի 100 ամյակի տոնակատարությանը, որն այս տարի առաջին անգամ անցկացվելու է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակման օրը՝ ապրիլի 24-ին:
Թուրքայի «Մարդու իրավունքների միության» այլատյացության և խտրականության դեմ հանձնաժողովը, Իզմիրի ասորական եղբայրության, մշակութային և համերաշխության պլատֆորմը, «Նոր Զարթոնք» կազմակերպությունը, www.suryaniler.com մշակութային պլատֆորմը, «Zan» սոցիալ-քաղաքական տնտեսական հետազոտությունների հիմնադրամը համատեղ հայտարարություն են տարածել: Այս մասին տեղեկացնում է «Ագոս» շաբաթաթերթը:
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Թուրքիայի ղեկավարները, լայնամասշտաբ ջարդերի սկիզբ համարվող տարեթիվը հաղթանակի տոնակատարությունների վերածելով, անարգում են ցեղասպանության զոհերի հիշատակը և ստորացնում նրանց սերունդներին, հրաժարվում զոհերին պատշաճ հարգանք ցուցաբերել: Կազմակերպությունները կոչ են անել աշխարհի առաջնորդներին, որ հայտարարեն, թե իրենք չեն անարգի ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:
«Մենք գիտենք, որ մի շարք պետություններ բացեիբաց չեն խոսում 1915-ի ցեղասպանության մասին: Բայց կրկին նրանցից մի քիչ խիղճ ենք պահանջում և ասում ՝ գնացե՛ք Երևան, որտեղ իսկապես ցավ կա»,-մամուլի հայտարարությունից հետո ասել է «Մարդու իրավունքների միության» փոխնախագահ Էրեն Քեսքինը:

В Турции ряд НПО призывают мировых лидеров отказаться от приглашения Эрдогана и почтить память жертв Геноцида армян
В Турции ряд неправительственных организаций обратились к мировым лидерам, призывая отказаться от участия в праздновании столетия победы в битве при Галлиполи 24 апреля 2015 года – в день 100-й годовщины Геноцида армян в Османской империи. Об этом сообщает издание «Акос».
Комиссия против ксенофобии и дискриминации «Союза прав человека» Турции, платформа ассирийского братства, культуры и солидарности Измира, организация «Нор зартонк» («Новое пробуждение»), культурная платформа www.suryaniler.com, фонд «Zan» распространили совместное заявление.
Как отмечается в заявлении, власти Турции, превратив считающуюся началом широкомасштабных погромов дату в день празднования победы, оскорбляют память жертв Геноцида и унижают их потомков.
Организации призывают мировых лидеров выступить с заявлениями о том, что он не оскорбят память жертв Геноцида.
«Мы знаем, что ряд государств в открытую не признают Геноцида 1915г. Нов новь требуем от них немного совести: отправляйтесь в Ереван, где действительно налицо боль», – призывает зампредседателя «Союза прав человека» Эрен Кескин.