Տարածաշրջան 19:22 06/02/2015
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեվլութ Չավուշօղլուն վերջին վայրկյանին լքել է անվտանգության հարցերով համաժողովը, որպեսզի չմասնակցի միջոցառմանը Իսրայելի պատվիրակության հետ միասին: Այս մասին տեղեկացնում է Ռուսական «Գազետա» կայքը` հղում անելով Ռոյթերզ գործակալությանը:
«Ես պատրաստվում էի մասնակցել համաժողովին, սակայն մենք որոշեցինք հրաժարվել դրանից այն բանից հետո, երբ Մերձավոր Արևելքի հարցով լսումների մասնակիցների շարքում ավելացվեցին Իսրայելի ներկայացուցիչները»,- հայտարարել է Չավուշօղլուն:
Նշենք, որ ավելի վաղ Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն Իսրայելի իր գործընկերոջը` Բենիամին Նեթանյահուին մեղադրել էր «մարդկության դեմ կատարած հանցագործության մեջ»` նրան համեմատելով իսլամիստ գրոհայինների հետ:

Политика 20:00 06/02/2015
Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу в последний момент покинул мюнхенскую конференцию по вопросам безопасности, чтобы не участвовать в мероприятии вместе с делегацией Израиля. Об этом сообщает «Газета.Ru».
«Я собирался участвовать в конференции, но мы решили от этого отказаться, после того как в число участников заседания по Ближнему Востоку добавили представителей Израиля», – заявил Чавушоглу.
Согласно информации, ранее премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу обвинил своего израильского коллегу Биньямина Нетаньяху в «преступлениях против человечности» и сравнил его с боевиками-исламистами.