Ականատես. Կոտորածից առաջ թուրք զինվորները հայերի հետ հաց էին կիսում
Թուրքական «Իլեթիշիմ» հրատարակչատունը հրատարակել է Մուրադ Քահրամանի «Երկինքը կորցրած արծիվը» գրիքը, որտեղ 1937-1938-ի Դերսիմի կոտորածների գլխավոր ականատես Սարգիս Գրիգորյանը մանրամասն պատմել է Խոզաթի շրջանի Զըմեք գյուղում տեղի ունեցած կոտորածների մասին։ Այս մասին հայտնում է Horizon Weekly-ին` հղում կատարելով թուրքական T24-ին:
Գրքում 12-ամյա Սարգիսը պատմել է, որ իրենց գյուղի մոտ գտնվող Սպիտակ լեռան վրա տեղակայած թուրք զինվորականների ու հայ բնակչության հարաբերություններն այնքան լավ էին, որ ոչ մեկի մտքով չէր անցնում, որ մի օր թուրքրերը դաժանորեն կջարդեն գյուղացիներին:
Նա նշել է, որ կոտորածը սկսելուց ընդամենը մեկ օր առաջ գյուղի տղամարդիկ այցելել էին զինվորներին և խորոված կերել նրանց հետ:
Սարգիսը շեշտել է, որ հարձակման օրը զինվորները կրակել են անխտիր բոլորի վրա, իսկ ինքը փրկվել է մահացած ձևանալով, սակայն կողքին տեսել է սպանված մորը և քրոջը:

Регион 20:44 10/02/2015
Очевидец: Турецкие военные за день до погромов сидели с армянами за одним столом, а потом стреляли во всех без разбору
Турецкое издательство «Илетишим» опубликовало книгу Мурата Кахрамана «Орел, потерявший небо», в которой очевидец погромов в Дерсиме 1937-1938гг. Саркис Григорян рассказывает подробности событий, происходивших в те дни в селе Зымек района Хозат. Об этом сообщает Horizon Weekly со ссылкой на турецкий «T24».
С. Григорян рассказал, что подразделение турецкой армии, размещенное на Белой горе близ его родного села, не имело никаких проблем с местным армянским населением, отношения были настолько хорошие, что никому из сельчан и в голову бы не пришла мысль о возможности жестоких погромов.
Более того, рассказал С. Григорян, за день до погромов турецкие военные сидели за одним столом с местными армянами и пировали.
В день погромов, рассказал С. Григорян, которому тогда было 12 лет, турецкие военные стреляли во всех без исключения. Сам он спасся, притворившись мертвым, однако помнит лежавшие рядом тела убитых турками матери и сестры.