Մշակույթ 14:57 10/02/2015
Հայաստանի հանրային ռադիոյի ձայնադարանը համալրվել է թվայնացված ևս մեկ ալբոմով: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի, ՀՀ մշակույթի նախարարության և «Պրոլայթինգ» ընկերության համագործակցության արդյունքում այս անգամ ստեղծվել է Կոմիտաս վարդապետի 145-ամյա հոբելյանին նվիրված ձայնասկավառակ, որը ներառում է հայերեն և անգլերեն յոթ աուդիո և մեկ մուլտիմեդիա սկավառակ:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հասարակայնության հետ կապերի բաժինը հայտնում է, որ ալբոմում ընդգրկված են Կոմիտասի լուսանկարներ և մատիտանկարներ, վարդապետի կատարմամբ պահպանված ձայնագրություններ, ինչպես նաև Հայաստանի երաժշտական կոլեկտիվների կոմիտասյան ստեղծագործությունների լավագույն կատարումներ:
Այս ինքնատիպ հավաքածուն կարևոր է ոչ միայն որպես սերունդներին փոխանցվող մշակութային արժեք, այլև որպես Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ ներկայացվող կոչնակ` ուղղված ամբողջ աշխարհին: Հավաքածուն նախատեսված չէ վաճառքի համար: Թվայնացված ալբոմը տրամադրվելու է աշխարհի խոշոր համալսարանների գրադարաններին: Ձայնասկավառակն ապագա սերունդներին ուղղված պատգամ է` պահպանելու և տարածելու մեզ հասած մշակութային հարուստ ժառանգությունը:
«Մեր երաժշտական լեզվի համար Կոմիտասն արեց նույնը, ինչ դարեր առաջ Մաշտոցն արեց մեր խոսակցական լեզվի համար»: Սա Պարույր Սևակի խոսքերն են: Ժամանակն է, որ պատշաճ մակարդակով և հետևողականորեն աշխարհին ներկայացնենք հանճարեղ հայի ստեղծած երաժշտական գանձերը: Կոմիտասյան հարուստ ժառանգության ընտրանին Հայոց Եղեռնի հարյուրամյա տարելիցին ներկայացնելն ունի բարոյական մեծ խորհուրդ: Պետք է ոչ միայն խոնարհվենք, ակնածանք տածենք Կոմիտասի նկատմամբ, այլև նրա ապրած կյանքի տիրական ներկայության օրինակով, փորձենք նպաստել ազգի միասնականությանը, ազգային նպատակների իրագործմանը՝ ապրելով և գործելով այնպես զուսպ, հետևողականորեն ու մտածված, ինչպես դա մեզ պարտադրում են նրա թողած ժառանգությունն ու կերպարը»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Կոմիտաս» ալբոմը թողարկվել է ՀՀ մշակույթի նախարարության նախաձեռնությամբ: Ծրագիրը կյանքի կոչելու համար ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հատկացրել է 25 մլն դրամ, իսկ Հայաստանի հանրային ռադիոյի ոսկե ձայնադարանը համալրելու ընդհանուր ծրագրի համար՝ ավելի քան 64 մլն դրամ:

Culture 15:15 10/02/2015
The collection of recordings of the Armenian Public Radio has been enriched with just another digitalized album. As a result of the cooperation between VivaCell-MTS, the Armenian Ministry of Culture and the company “Prolighting,” a set of CDs has been released dedicated to the 145th anniversary of Komitas Vardapet comprising 7 audio and 1 multimedia CDs in Armenian and English. The collection includes photographs and drawings of Komitas, recordings of songs performed by him, as well as recordings of best performances of Komitas’ songs by the musical troupes in Armenia, the press service of VivaCell-MTS reports.
This unique collection is important not only as a cultural value that will be passed on to the next generations, but also as a call to the whole world made ahead of the centennial of the Armenian Genocide. The album is not intended for sale. It will be distributed to the libraries of the largest universities of the world. The album is a message to the coming generations to cherish and propagate the immense cultural legacy that has reached our days.
“Komitas did the same for our musical language what Mashtots had done for our spoken language centuries before.” These are the words of Paruyr Sevak. It is time to present the musical treasures of this great Armenian to the world in a thorough and consistent way. Introducing the rich legacy of Komitas on the occasion of the 100th anniversary of the Armenian Genocide has an enormous moral significance. We should not only commemorate and honor Komitas but also follow his example and try to contribute to the unity of our nation and to the realization of national aims by living as humbly, consciously and righteously as his legacy and his character dictate,” noted VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
The “Komitas” album has been issued upon the initiative of the Armenian Ministry of Culture. VivaCell-MTS has allocated AMD 25 million for the realization of the project; the Company has also provided over AMD 64 million for the program of enriching the golden collection of the Armenian Public Radio.