Պրոֆեսոր Աուրոնը խստորեն քննադատեց Իսրայելի նախագահին՝ Հայոց ցեղասպանությունը ջարդ անվանելու համար. Սասունյան
Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինի հունվարի 28-ի ելույթը Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում լուրջ բանավեճի նյութ դարձավ:
Ռիվլինը, որպես Կնեսետի (խորհրդարանի) նախագահ և անդամ, երկար տարիներ պայքարել է, որպեսզի Իսրայելը ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: Սակայն նախագահ դառնալուց հետո, ինչպես ԱՄՆ նախագահ Օբաման, Ռիվլինը ևս չկամեցավ վերահաստատել իր սկզբունքային դիրքորոշումն այս հարցում:
Անցյալ ամիս նախագահ Ռիվլինը հզոր ելույթ ունեցավ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում՝ Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի միջազգային օրվա արարողության ժամանակ: Ցավոք, Իսրայելի նախագահը երկու կոպիտ սխալ թույլ տվեց: Նա Հայոց ցեղասպանությունն անվանեց ջարդ, և այդ մեկնաբանությունը հավասարակշռելու համար անդրադարձավ Արցախյան պատերազմի ժամանակ Խոջալու գյուղում տեղի ունեցած ադրբեջանցիների սպանություններին:
Ահա մի հատված ՄԱԿ-ում Ռիվլինի ունեցած ելույթից. «Երբ 1915 թվականին կոտորում էին հայ ժողովրդի զավակներին, Ավշալոմ Ֆեյնբերգը՝ Առաջին աշխարհամարտում դաշնակիցների հետ գործակցող «Նիլի» հրեական լրտեսական ցանցի ղեկավար անդամներից մեկը, գրել էր, մեջբերում եմ. «Ես ցասումից ատամներս կրճտացնելով մտածում էի, թե ո՞վ է լինելու հաջորդը: Երուսաղեմի ճանապարհին, երբ քայլում էի օրհնված և սուրբ հողի վրայով, ինքս ինձ հարց տվեցի, թե ինչպիսի ժամանակներում ենք ապրում, արդյոք այժմ 1915 թվակա՞նն է, թե՞ Տիտոսի կամ Նաբուգոդոնոսորի դարաշրջանը: Արդյոք մոռացե՞լ եմ, որ հրեա եմ: Ես նաև հարցրեցի ինքս ինձ՝ արդյոք իրավո՞ւնք ունեմ լացելու միայն իմ ժողովրդի ողբերգության վրա, մի՞թե Երեմիա մարգարեն արյունոտ արցունքներ չէր թափել նաև հայերի համար»: Ավշալոմ Ֆեյնբերգը սա գրել է ուղիղ 100 տարի առաջ: Վարանման և ժխտման 100 տարի: Այն տարիների Իսրայելում, Երուսաղեմում, որտեղ ես ծնվել եմ, ոչ ոք չէր համարձակվում հերքել տեղի ունեցած ջարդը: Երուսաղեմի բնակիչները, իմ ծնողները և ընտանիքի անդամները տեսել են այդ աղետը վերապրած սովալլուկ ու թշվառ հազարավոր հայ փախստականներին: Նրանք Երուսաղեմում ապաստան գտան, և մինչ օրս նրանց ժառանգները շարունակում են այնտեղ ապրել»:
Իսրայելի Բաց համալսարանի պրոֆեսոր, ականավոր մտավորական Յաիր Աուրոնը, զայրացած է իր նախագահի բառերի ընտրության վրա՝ չնայած նրա հետ ունեցած անձնական մտերմությանը: Աուրոնը եղել է Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վաղեմի ջատագով և դրա վերաբերյալ մի քանի գրքերի հեղինակ: Այժմ նա դասավանդում է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում:
Հունվարի 31-ին, երբ ես դասախոսություն էի կարդում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Երևանում նորաբաց Կոմիտասի թանգարանում, պրոֆեսոր Աուրոնը մոտեցավ ինձ և հարցրեց, թե արդյոք կարո՞ղ է դիմել լսարանին: Թույլտվություն ստանալուց հետո, նա կարդաց իր անձնական հայտարարությունը, որ վերնագրել էր. «Ներողություն եմ խնդրում իմ հայ եղբայրներից» .
«Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինը հանդես եկավ ուշագրավ ելույթով, շատ հուզիչ նախադասություններով՝ անկեղծորեն և խորապես ներկայացնելով հայ ժողովրդի տառապանքները: Սակայն, նա միտումնավոր կերպով չօգտագործեց Հայոց ցեղասպանությունը եզրը՝ ոչ եբրայերեն, ոչ անգլերեն»: Պրոֆեսոր Աուրոնը շարունակեց՝ բացահայտելով, որ նախագահ Ռիվլինն անձամբ է ասել իրեն, որ «չի փոխել իր կարծիքը, սակայն չի կարող այն [ցեղասպանություն] հայտարարել որպես Իսրայելի նախագահ: Սա ես կարող եմ հասկանալ: Սակայն, ելույթի վերջին րոպեին, ինչ-որ մեկը, հավանաբար Իսրայելի արտգործնախարարությունից, գուցե նույնիսկ Իսրայելի արտգործնախարար Ավիգդոր Լիբերմանը նրան թելադրեց, որ ներառի հետևյալ սարսափելի նախադասությունը. «Արդյոք մեր պայքարը՝ այս Ասամբլեայի պայքարը ցեղասպանության դեմ բավարար չափով արդյունավե՞տ էր: Արդյոք այն արդյունավե՞տ էր Բոսնիայում: Արդյոք արդյունավե՞տ էր Խոջալուի սպանությունները կանխելու համար»:
Պրոֆեսոր Աուրոնը շարունակեց իր քննադատական ելույթը. «Պարոն Նախագահ, Դուք Խոջալուի անունը կիրառեցիք ցեղասպանության համատեքստում: Դուք շատ լավ գիտեք ցեղասպանության և ջարդերի տարբերությունը.... Ո՞վ առաջարկեց Ձեզ, պարոն Նախագահ, ո՞վ խնդրեց, որ անեք այս սարսափելի սխալը: Դուք չօգտագործեցիք ցեղասպանություն եզրը Հայոց ցեղասպանության մասին հիշատակելիս: Ցեղասպանության եզրի կիրառումը Լեռնային Ղարաբաղի մի գյուղի վերաբերյալ համատեքստում՝ անընդունելի է.... Դուք չեք համարձակվում ցեղասպանություն եզրն օգտագործել Հայոց ցեղասպանության առնչությամբ, իսկ այս գյուղի արյունահեղությունը, որի անունը, վստահ եմ, չգիտեիք Ձեր ելույթից մի քանի րոպե առաջ, բնորոշում եք որպես ցեղասպանություն: Դա սրբապղծություն է, և դրանով Դուք դավաճանում եք Հոլոքոստի և նրա զոհերի հիշատակը»:
Առաքինի պրոֆեսորն իր սրտի խոսքն ավարտեց՝ խոստանալով. «Իմ հայ եղբայրներ, թույլ տվեք իմ և իսրայելցի բազմաթիվ հրեաների անունից ներողություն խնդրել ձեզանից: Մենք ձեզ հետ ենք: Մենք չենք դադարեցնի մեր պայքարը մինչև Իսրայելը չճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը»:

Analysis 09:36 11/02/2015
Israel’s President Reuven Rivlin generated a major controversy after his January 28 speech at the UN General Assembly in New York.
As Speaker and member of the Knesset (Parliament), Rivlin had led the struggle for many years to have Israel recognize the Armenian Genocide. But, after becoming President, like Pres. Obama, Rivlin has been reluctant to reconfirm his principled position on this issue.
Last month, Pres. Rivlin delivered a powerful speech at the UN General Assembly’s annual International Day of Commemoration in Memory of the Victims of the Holocaust. Regrettably, Israel’s President made two serious errors. He called the Armenian Genocide a massacre and, to balance those comments, referred to the Azeri deaths in Khojalu during the (Karabagh) Artsakh war.
Here is an excerpt from Rivlin’s UN remarks: “In 1915, when members of the Armenian nation were being massacred, Avshalom Feinberg, a leading member of Nili, the Jewish underground which cooperated with the Allies during the First World War, wrote the following, and I quote, ‘My teeth have been ground down with worry, whose turn is next? When I walked on the blessed and holy ground on my way up to Jerusalem, I asked myself if we are living in our modern era, in 1915, or in the days of Titus or Nebuchadnezzar? Did I, a Jew, forget that I am a Jew? I also asked myself if I have the right to weep over the tragedy of my people only, and whether the Prophet Jeremiah did not shed tears of blood for Armenians as well?’Avshalom Feinberg wrote that exactly 100 years ago — 100 years of hesitation and denial! But in the Land of Israel of that time, in the Jerusalem where I was born, no one denied the massacre that had taken place. The residents of Jerusalem, my parents and members of my family, saw the Armenian refugees arriving by the thousands — starving, piteous survivors of calamity. In Jerusalem they found shelter and their descendants continue to live there to this day.”
Distinguished scholar Yair Auron, Professor at Open University of Israel, was irate at his President’s choice of words, despite his personal friendship with him. Auron is a long-time advocate of Armenian Genocide recognition by Israel and author of several books on this subject. He is currently teaching at the American University of Armenia.
On January 31, while I was delivering a lecture on the Armenian Genocide at the newly-opened Komitas Museum in Yerevan, Prof. Auron approached me and asked if he could address the audience. After obtaining my consent, he read a personal statement, titled: “Apology to my Armenian brothers”:
“The President of Israel, Reuven Rivlin, made a remarkable speech with very touching sentences, identifying honestly and profoundly with the suffering of the Armenian people. But, intentionally, he did not use the term Armenian Genocide, neither in Hebrew nor in English.” Prof. Auron went on to disclose that Pres. Rivlin had told him personally that “he had not changed his opinion, but that he cannot declare it [genocide] as President of Israel. This, I can understand. But, in the last minute before the speech, somebody, probably from the Foreign Ministry of Israel, maybe even the Foreign Minister of Israel, Avigdor Lieberman, told him to include this terrible sentence: ‘Is our struggle, the struggle of this Assembly, against genocide, effective enough? Was it effective enough then in Bosnia? Was it effective in preventing the killing in Khojalu?’”
Prof. Auron continued his criticism: “Mr. President, you used the name of Khojalu in the context of genocide. You know well the difference between genocide and massacre. … Who proposed to you, Mr. President, who asked that you make this terrible error? You do not use the term genocide regarding the Armenian Genocide itself. Using the term genocide, in the context of one village in Nagorno-Karabagh, as if it was genocide, is unacceptable…. You do not dare to use the term genocide regarding the Armenian Genocide, and you define the massacre of this village, that I am sure you did not know its name just a few minutes before [your speech], as genocide. It is sacrilegious, and by it, you betray the legacy of the Holocaust and its victims.”
The righteous professor concluded his heartfelt remarks by pledging: “Let me, my Armenian brothers, apologize in my name and on behalf of many Israeli Jews. We are with you. We will not stop our struggle till Israel recognizes the Armenian Genocide.”