ԱՄՆ Նյու Հեմպշիր նահանգի Ներկայացուցիչների պալատն արգելափակել է հակահայկական բանաձևը
ԱՄՆ-ի Նյու Հեմպշիր նահանգի Ներկայացուցիչների պալատն արգելափակել է Արցախի անկախությունը հարցականի տակ դնող HR6 հակահայկական բանաձևը: Այս մասին հաղորդում է Ամերիկայի Հայ Ազգային Կոմիտեն (ANCA) Facebook սոցիալական ցանցի իր էջում:
Հայտարարության մեջ կոմիտեն իր երախտագիտությունն է հայտնում Նյու Հեմպշիր նահանգից ներկայացուցիչ Գարի Ազարյանին, Մերրիմաք հովտի Հայ Ազգային Կոմիտեին և ակտիվիստների աճող թվին՝ հակահայկական բանաձևի արգելափակման գործում իրենց առաջատար դերի համար:
Հիշեցնենք, որ օրերս Կոլորադո Նահանգի Սենատն այդ թվում Ամերիկայի Հայ Ազգային Կոմիտեի ջանքերով քննարկումից հետ է կանչել վիճելի SJR 15-006 բանաձևը, որը քարոզում էր «ԱՄՆ-ի և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև ռազմավարական գործընկերություն»:

House of Representatives of New Hampshire blocks anti-Armenian resolution
The House of Representatives of New Hampshire at the United States has blocked the adoption of the HR6 resolution according to which the independence of Artsakh falls under question, reported the Armenian National Committee of America on his Facebook page.
In the statement, the Committee expresses its appreciation to the representative of the State of New Hampshire Gary Azaryan, the Armenian National Committee of Merrimack Valley and the growing number of activists for their leading role in blocking of anti-Armenian resolution.
Recently by the efforts of the Armenian National Committee of America the Senate of Colorado withdrew the controversial resolution SJR 15-006 from consideration. The latter propagated the "strategic partnership between the United States and the Republic of Azerbaijan".