Հասարակություն 20:15 18/02/2015
Ադրբեջանի կողմից զինադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտումներն ստացել են շատ ավելի բացասական որակ և դրսևորումներ. Բակո Սահակյան
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը փետրվարի 18-ին ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին /ՌԴ/, Պիեռ Անդրիոյին /Ֆրանսիա/, Ջեյմս Ուորլիքին /ԱՄՆ/ ևնրանց ուղեկցող անձանց:
Ինչպես հայտնում են Արցախի հանրապետության նախագահի աշխատակազմի
տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, հանդիպմանը քննարկվել են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը և սահմաններում տիրող իրավիճակին վերաբերող հարցեր:
Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից զինադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտումներն ստացել են նոր, շատ ավելի բացասական որակ և դրսևորումներ, որոնք լուրջ վտանգ են ներկայացնում խաղաղ գործընթացին, միջնորդների կողմից կատարվող աշխատանքին ևտարածաշրջանում կայունության պահպանմանը՝ հավելելով, որ նման քաղաքականությունը որեւէ ձեւով չի կարող ազդել Արցախի ժողովրդի՝ ազատ, անկախ պետություն կերտելու ևնրա անվտանգությունը հետեւողականորեն ամրապնդելու կամքի ու վճռականության վրա:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպշիկը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Политика 20:27 18/02/2015
Нарушения Азербайджаном режима перемирия получили новое негативное качество. Встреча президента НКР с сопредседателям МГ ОБСЕ
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян принял сегодня сопредседателей Минской группы ОБСЕ Игоря Попова (РФ), Пьера Андрие (Франция), Джеймса Уорлика (США) и сопровождающих их лиц. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
На встрече были обсуждены вопросы, касающиеся урегулирования азербайджано-карабахского конфликта и ситуации на границе.
Президент Б. Саакян отметил, что грубые нарушения режима перемирия со стороны Азербайджана получили новое, более негативное качество и проявления, что представляет серьезную опасность мирному процессу, работе посредников и сохранению стабильности в регионе.
При этом он добавил, что подобная политика не в состоянии каким-либо образом повлиять на волю и решимость народа НКР строить свободное, независимое государство и последовательно укреплять его безопасность.
Во встрече приняли участие министр иностранных дел НКР Карен Мирзоян, Личный представитель Действующего председателя ОБСЕ, посол Анджей Каспршик, другие должностные лица.