Քաղաքական 16:33 18/02/2015
Միացյալ Նահանգները պատրաստ են հավելյալ ջանքեր գործադրել Հայաստանի հետ համագործակցության զարգացման համար. Վ. Նյուլանդ
Այսօր  արգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Վիկտորիա Նյուլանդին։
Ողջունելով հյուրին՝ Էդվարդ Նալբանդյանը բարձր գնահատել է Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև հաստատված բարեկամական գործընկերությունը, որը տարիների ընթացքում ընդլայնվել և ընդգրկել է նորանոր ոլորտներ, և հույս հայտնել, որ համատեղ ջանքերով երկկողմ համագործակցությունը առավել կամրապնդվի և կխորանա։ Այս մասին տեղեկացնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Վիկտորիա Նյուլանդը նշել է, որ Միացյալ Նահանգները մեծ կարևորություն են տալիս տարբեր բնագավառներում Հայաստանի հետ համագործակցության զարգացմանը և պատրաստ են հավելյալ ջանքեր գործադրել այդ ուղղությամբ։
Զրույցի ընթացքում քննարկվել են երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք համատեղ քայլերը:
Հանդիպման օրակարգում են եղել քաղաքական երկխոսությունը, միջազգային հարթակներում փոխգործակցությունը։
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Վիկտորիա Նյուլանդը գոհունակությամբ արձանագրել են, որ ԱՄՆ և Հայաստանի միջև երկկողմ փոխգործակցությունը ընդգրկում է այնպիսի կարևոր ոլորտներ, ինչպիսիք են միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրները, խաղաղապահ գործողությունները, զանգվածային ոչնչացման զենքի չտարածումը, ահաբեկչության դեմ պայքարը։ ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականը երախտագիտություն հայտնեց խաղաղապահ գործողություններին Հայաստանի ակտիվ ներգրավվածության համար։
Վիկտորիա Նյուլանդը ընդգծել է Հայաստանի դրական ձեռքբերումները ժողովրդավարության, քաղաքացիական հասարակության ամրապնդման, տնտեսական բարեփոխումների և մի շարք այլ բնագավառներում:
Անդրադարձ է կատարվել հայ-ամերիկյան տնտեսական փոխգործակցության զարգացման հեռանկարներին, համատեղ նախագծերի իրականացմանը, ներդրումների խրախուսմանը։ Այս առումով կարևորվել են երկու երկրների միջև իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները, մասնավորապես՝ Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև Առևտրի և ներդրումների շրջանակային համաձայնագրի մշակումը։
Նախարար Նալբանդյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի անկախությունից ի վեր Միացյալ Նահանգները նշանակալի աջակցություն են ցուցաբերել Հայաստանի զարգացմանը և երկրում ընթացող բարեփոխումներին, և հավելել, որ ժամանակի ընթացքում օգնության ծրագրերը վերածվել են համագործակցության և զարգացման նախագծերի։
Երկուստեք դրական գնահատվել է 2013թ. Հայաստանի արտգործնախարարի և ԱՄՆ պետքարտուղարի միջև մուտքի արտոնագրային ռեժիմի դյուրացման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածության՝ հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտնելը։
Հանդիպմանը հանագամանալից մտքեր են փոխանակվել միջազգային և տարածաշրջանային հրատապ խնդիրների՝ ուկրաինական ճգնաժամի, մերձավորարևելյան զարգացումների շուրջ։
Ղարաբաղյան հիմնախնդրի բանակցային գործընթացի քննարկման համատեքստում նախարար Նալբանդյանը և պետքարտուղարի օգնականը համակարծիք են եղել, որ պետք է հնարավոր բոլոր ջանքերը գործադրվեն՝ հիմնահարցի բացառապես խաղաղ կարգավորման համար՝ միջազգային իրավունքի՝ ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության և ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքների հիման վրա։ Այս առումով նախարար Նալբանդյանը կարևորել է որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ` Միացյալ Նահանգների ներդրումն ու դերակատարությունը։
Էդվարդ Նալբանդյանը խնդրել է իր ողջյուններն ու բարեմաղթանքները փոխանցել պետքարտուղար Ջոն Քերիին և վերահաստատել Երևան այցելելու նրան ուղղված հրավերը։

Политика 18:16 18/02/2015
Карабахский конфликт должен быть урегулирован на основе принципов международного права. Встреча Э.Налбандяна с В.Нуланд
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сегодня, 18 февраля, принял помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Викторию Нуланд. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Приветствуя гостя, Эдвард Налбандян высоко оценил установленное между Арменией и Соединенными Штатами дружественное партнерство, которое на протяжении многих лет расширялось и вовлекало все новые сферы. Он выразил надежду, что совместными усилиями двустороннее сотрудничество и далее будет укрепляться и углубляться.
Поблагодарив за прием, Виктория Нуланд отметила, что Соединенные Штаты придают большую важность развитию сотрудничества с Арменией в различных областях и готовы приложить дополнительные усилия в этом направлении.
В ходе беседы были обсуждены предпринимаемые совместные шаги по расширению двусторонних отношений.
На повестке дня стояли вопросы политического диалога, взаимодействия на международных площадках.
Эдвард Налбандян и Виктория Нуланд с удовлетворением констатировали, что двустороннее взаимодействие между Арменией и США включает такие важные сферы, как проблемы международной и региональной безопасности, миротворческие операции, нераспространение оружия массового поражения, борьба против терроризма. Помощник госсекретаря США выразила благодарность за активную вовлеченность Армении в миротворческих операциях.
Виктория Нуланд отметила положительные достижения Армении в демократии, укреплении гражданского общества, экономических реформах и ряде других сфер.
Стороны коснулись перспектив развития армяно-американского экономического взаимодействия, осуществления совместных проектов, поощрения инвестиций. В этой связи была отмечена важность проводимых работ по расширению договорно-правовой базы между двумя странами, в частности, разработки Рамочного соглашения о торговле и инвестициях между Арменией и Соединенными Штатами.
Министр Нлабандян подчеркнул, что с момента обретения Арменией независимости Соединенные Штаты оказали значительную поддержку развитию Армении и проводимым в стране реформам, и добавил, что в течение времени программы помощи переросли в проекты сотрудничества и развития.
Стороны дали положительную оценку вступлению в силу с 1 января с.г. договоренности, достигнутой между главой МИД РА и госсекретарем США в 2013 году, об упрощении визового режима.
В ходе встречи состоялся подробный обмен мнениями вокруг актуальных международных и региональных проблем: украинского кризиса, развитий на Ближнем Востоке.
В контексте обсуждения переговорного процесса по мирному урегулированию карабахской проблемы глава МИД Армении и помощник госсекретаря были едины во мнении, что должны прилагаться все возможные усилия для исключительно мирного урегулирования проблемы, на основе принципов международного права: неприменения силы или угрозы силой, территориальной целостности и самоопределения народов. В этой связи министр Налбандян отметил важность вклада и роли Соединенных Штатов, как сопредседателя Минской группы ОБСЕ.
Эдвард Налбандян попросил передать приветствия и добрые пожелания госсекретарю США Джону Керии и подтвердил направленное ему приглашение посетить Ереван.
Помощник госсекретаря США Виктория Нуланд посетила «Цицернакаберд» и почтила память жертв Геноцида армян