Քաղաքական 16:36 20/02/2015
«Ժողովուրդը պարզ արդարություն է ուզում՝ մեր երկրում ապրելու, աշխատելու հնարավորություն է ուզում: Մեր շարքային քաղաքացին ոչ մի տեսակի՝ քաղաքական, քաղաքացիական խաղեր չի ուզում»,- Ազատության հրապարակում ընթացող հանդիպում-ասուլիսում ասաց «Ժառանգություն» կուսակցության ղեկավար Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
Նշենք, որ եռյակը՝ ՀԱԿ-ը, ԲՀԿ-ն և «Ժառանգությունը» փետրվարի 20-ին Ազատության հրապարակում հայտարարել էին հանրահավաք: Երևանի քաղաքապետարանը անհիմն էր համարել  փետրվարի 20-ին հանրահավաք անցկացնելու մասին գրությունը և չէր արտոնել: ԲՀԿ-ն չեղյալ էր համարել հանրահավաքը, ՀԱԿ-ը հայտարարել էր, որ մարտի 1-ին Ազատության հրապարակում հրավիրում է համազգային հանրահավաքին: Հանրահավաքի իրազեկումը քաղաքապետարանի կողմից ընդունվել  էր ի գիտություն:
Իսկ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն էլ հայտարարել էր, որ ինքը փետրվարի 20-ին լինելու է Ազատության հրապարակում:
«Հաշտեցումը, որի մասին իմացանք, քաղաքական լեգիտիմությունից, իրավակարգությունից դուրս է: Այսօր շատ էինք ուզում լինել մեր գործընկերների հետ՝ պարոն Ծառուկյանի, պարոն Տեր-Պետրոսյանի հետ, ինչու չէ Դաշնակցության, Պարույր Հայրիկյանի, Նիկոլ Փաշինյանի, ազատամարտիկների հետ: Այսօր այստեղ այս պահին պետք է լինեին հարյուր հազարավոր մարդիկ: Այդ դեպքում կլիներ նոր Հայաստան: Ինչ որ մեկը չուզեց: Մենք հարգում ենք բոլորին»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ այսօրվա պահի փոփոխությունը պայմանավորված չէր որևէ կոնսենսուսի կայացմամբ:
Ր. Հովհաննիսյանն ասաց, որ անցած կիրակի եռյակը վերջապես կոնսենսուսով  կայացրեց որոշում. «Նայեցինք իրար, ձեռք մեկնեցինք, սխալները ներեցինք: Այսօր պետք է հավաքվեինք այստեղ այս ժամին: Հրաշք: Հրաշք: Հասկացա, որ հայ մարդը՝ մեկը հարուստ, մեկը առաջին նախագահ, մյուսը սփյուռքից ժամանած, ձեռք մեկնեն ու ասեն, որ հայ ժողովուրդն արժանի է լավագույնի»:
««Ժառանգությունը» չէ իր բոլոր ազատ խոսքերով հանդերձ, որ դուրս է եկել եռյակից: Ցավում ենք, որ մեր գործընկերները ներկա դրությամբ իրենք են որոշել իրենց քայլերով դուրս գալ եռյակից: Ներկա դրությամբ եռյակ գոյություն չունի: Մենք կանք՝  եռյակում, տասնյակում, ժողովրդին պատկանող ցանկացած ձևաչափում, մեր դռները բաց են Ծառուկյանի, Տեր-Պետրոսյանի և բոլոր հայրենակիցների առջև»,- ասաց նա:
Պատասխանելով հարցին, թե «Ժառանգությունը» դո՞ւրս է եկել եռյակից, Ր. Հովհաննիսյանը պատասխանեց. «Մենք որևէ տեղից դուրս չենք եկել: Մենք միշտ համագործակցում ենք: Հարցերը պետք է տրվեն մյուս ուժերին: Մենք միասին՝ երեք ուժերով, որոշել էինք այսօր այստեղ հավաք անցկացնել, իսկ այսօր կանք միայն մենք»:
Ր. Հովհաննիսյանը տեղեկացրեց, որ փետրվարի 27-ին կրկին Ազատության հրապարակում հրավիրում է ասուլիս-հանդիպում:
«Դուրս արի Ազատիչ, իսկ Ռիչարդովիչը ձեզ հետ դուրս կգա»,- ասաց «Ժառանգություն» կուսակցության ղեկավարը:

Политика 18:50 20/02/2015
Народ Армении желает установления справедливости, а не политических игр. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции на ереванской Площади Свободы лидер оппозиционной партии «Наследие» Раффи Ованнисян.
Отметим, что ранее «тройка» непровластных политических сил Армении – партии «Процветающая Армения» (ППА), «Армянский национальный конгресс» (АНК) и «Наследие» – объявили о проведении 20 февраля совместного митинга на ереванской Площади Свободы. После того, как мэрия Еревана не приняла к сведению уведомление о проведении митинга, ППА отказалась от проведения мероприятия. АНК в свою очередь заявила, что 1 марта на Площади Свободы состоится общенациональный митинг, заявку на проведение которого мэрия столицы приняла к сведению. Одновременно Раффи Ованнисян заявил, что он 20 февраля будет на Площади Свободы.
По словам лидера «Наследия», в воскресенье, 15 февраля, «тройка» пришла к консенсусу, приняв решение провести совместный митинг 20 февраля. «Это было чудо. Я понял, что первый президент Армении, один из богатейших людей страны и представитель Диаспоры объединились, чтобы сказать: армянский народ достоин самого лучшего», – сказал Р. Ованнисян
«Нам бы очень хотелось сегодня находиться здесь с нашими коллегами – Гагиком Царукяном (лидер ППА. – Примеч. ред.), Левоном Тер-Петросяном (лидер АНК, первый президент РА. – Примеч. ред.), почему нет, с членами АРФ „Дашнакцутюн”, Паруйром Айрикяном (лидер ОНС. – Примеч. ред.), Николом Пашиняном (оппозиционный депутат от АНК), участниками карабахской войны. Сегодня здесь должны были находиться тысячи людей. Кто-то этого не захотел. Мы уважаем всех», – сказал он.
«Не партия „Наследие” вышла из состава „тройки”. Сожалею, что наши коллеги на данный момент решили своими действиями выйти из состава„тройки”. На данный момент „тройки” не существует», – подчеркнул он.
Р. Ованнисян сообщил также, что следующая его пресс-конференция состоится 27 февраля на ереванской Площади Свободы.
«В мире разочарований вынужден разочаровать вас немного и сегодня». Раффи Ованнисян отказался отвечать на вопросы журналистов