Հասարակություն 15:07 21/02/2015
Գյումրիում Ավետիսյանների ողբերգական սպանությունից անցել է 40 օր: Նրանց տան դիմաց հավաքված հարազատները, գյումրեցիները միասին գնացին Գյումրիի գերեզմանատուն, որտեղ կայացավ Ավետիսյանների քառասունքի հոգեհանգստյան կարգը: Ներկա էին նաև քաղաքային և մարզային իշխանությունների ներկայացուցիչներ, պատգամավորներ:
Արարողությանը ներկա Շիրակի մարզպետ Ֆելիքս Ցոլակյանը լրագրողներին հայտնեց, որ Ավետիսյանների ընտանիքի իրավահաջորդները՝ հարազատները, երկու օր առաջ հրավիրվել են ՀՀ քննչական կոմիտե և նախաքննական մարմնից նրանց պարզաբանումներ են ներկայացվել՝ քննության ընթացքի հետ կապված։ Ի պատասխան լրագրողների հարցերի, նա միայն նշում էր, որ տեղյակ է այնքան, որքանով հենց լրագրողները:
Գյումրիից ԲՀԿ-ական պատգամավոր Մարտուն Գրիգորյանը լրագրողներին ասաց, որ ինքը եղել է Մոսկվայում, որտեղ բարձրացրել է ռուս զինվորական Պերմյակովին, ով խոստովանել է, որ ինքն է կատարել հանցագործությունը, Հայաստանի իրավապահներին հանձնելու հայ ժողովրիդ պահանջը.«Պատասխանը, ցավոք, բացասական է եղել` պատրաստ չեն հանձնելու, բայց պատրաստ են քննչական համատեղ գործողությունները, դատավարությունը Հայաստանում իրականացնել, իսկ թե պատիժը որտեղ է կրելու,  հստակ պատասխան չի տրվել»:
Նա ընդգծեց, որ հարազատների, գյումրեցիների, հայ ժողովրիդ պահանջն արդարացի է:
Ավետիսյանների հարազատները լրագրողների հետ զրույցում ասացին, որ նրանք մի քանի օր էլ կսպասեն, ապա կդիմեն կտրուկ քայլերի՝ կգնան նախագահական նստավայրի մոտ ցույցեր կանեն :
«40 օրվա ընթացքում որևէ ստույգ պատասխան չենք ստացել»,- ասում են սպանված Հասմիկ Ավետիսյանի քույրերը:
Փետրվարի 3-ին ՀՀ գլխավոր դատախազ Գ. Կոստանյանը Գյումրի քաղաքում ՀՀ յոթ քաղաքացիների սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի վարույթը ՀՀ իրավապահ մարմիններին փոխանցելու վերաբերյալ միջնորդությամբ

Общество 16:37 21/02/2015
Прошло 40 дней с момента жестокого убийства семьи Аветисянов в Гюмри. Сегодня напротив их дома собрались родные, близкие погибших, губернатор Ширакской области Армении Феликс Цолакян, чиновники, депутаты и простые горожане, чтобы вместе отметить сороковины и возложить цветы к могилам жертв страшного преступления.
Депутат парламента РА от Гюмри, представитель фракции «Процветающая Армения» Мартун Григорян в свою очередь рассказал, что «во время визита в Москву» он озвучил требование армянской общественности о передаче правоохранительным органам республики российского военнослужащего Валерия Пермякова, сознавшегося в убийстве семьи Аветисянов.
«Ответ, к сожалению, был отрицательный: они не готовы его передавать, но готовы проводить в Армении совместные следственные действия и судебный процесс. Однако на вопрос, где именно он будет отбывать наказание, четкого ответа не дали», – сказал депутат, так и не уточнив, где он озвучил требование и кто именно ему на это ответил.
По словам парламентария, требования родственников Аветисянов, жителей Гюмри и всего армянского народа в этом вопросе справедливы.
Родственники погибших заявили журналистам, что они подождут еще несколько дней, после чего предпримут радикальные шаги, проведут акции напротив президентской резиденции в Ереване.