Օրվա թեմա 10:17 27/02/2015
Հարավային Դակոտայի Ներկայացուցիչների պալատը փետրվարի 25-ին 51 կողմ, 17 դեմ ձայնով ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձև` այդպիսով դառնալով ԱՄՆ-ի 43-րդ նահանգը, որը ճանաչում է հայերի դեմ իրականացված ցեղասպանությունը: Այս մասին հայտնում է «Ասպարեզ» պարբերականը:
Բանաձևում դատապարտվում է ժխտողական քաղաքականությունը և կոչ է արվում Հարավային Դակոտայի դպրոցներում դասավանդել Հայոց ցեղասպանություն առարկան: Բանաձևում անդրադարձ է կատարվում նաև հույների և ասորիների ցեղասպանությանը:
«Հարավային Դակոտայում 2015 թվականը որպես 1915-1923 թվականներին Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի հիշատակության տարի նշելով` կոչ ենք անում Կոնգրեսին և ԱՄՆ նախագահին պաշտոնապես ու հետևողականորեն ճանաչել և վերահաստատել պատմական ճշմարտությունը. Անատոլիայում` իրենց պատմական հայրենիքում ապրող հայերի, հույների և այլ քրիստոնյաների դեմ կատարված վայրագությունները եղել են ցեղասպանություն: Կոչ ենք անում նաև աշխատել հայ-թուրքական ամուր, կայուն հարաբերությունների ձևավորման ուղղությամբ»,-ասվում է բանաձևում:

Разное 10:58 27/02/2015
Палата представителей американского штата Южная Дакота 25 февраля 51 голосом «за» и 17 «против» приняла резолюцию, осуждающую Геноцид армян в Османской империи 1915 года. Об этом сообщает издание Asbarez.
Таким образом, Южная Дакота стала 43-м американским штатом, признавшим Геноцид армян.
Резолюция осуждает отрицание Геноцида армян и призывает преподавать в школах штата предмет, рассказывающий о Геноциде армян. В резолюции говорится также о геноцидах греков и ассирийцев.
«Объявляя 2015 год в штате Южная Дакота годом памяти жертв Геноцида армян, призываем Конгресс и президента США официально признать и подтвердить историческую правду. Варварство, совершенное в отношении армян, греков и других христиан на их исторической родине – в Анатолии – было актом геноцида», – говорится в резолюции