Մշակույթ 15:38 07/03/2015
Հռոմի հեղինակավոր Վիտորիանո իտալական վերածննդի թանգարանային համալիրի կենտրոնական ցուցասրահում մարտի 5-ին  ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի, Հռոմի քաղաքապետ Ինյացիո Մարինոյի, Իտալիայում ՀՀ դեսպան Սարգիս Ղազարյանի, Սուրբ Աթոռում Հայաստանի դեսպան Միքայել Մինասյանի, համալիրի տնօրեն Ալեսանդրո Նիկոզիայի ներկայությամբ կայացել է «Հայաստան. Տապանի ժողովուրդ» ցուցահանդեսի պաշտոնական բացման արարողությունը: Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Ցուցահանդեսը կազմակերպել են ՀՀ մշակույթի նախարարությունն ու Իտալիայում և Սուրբ Աթոռում Հայաստանի դեսպանությունները՝ Մխիթարյան Միաբանության և Իտալիայի Հայերի միության հետ համագործակցությամբ:
Միջոցառմանը ներկա հարյուրավոր այցելուների թվում են եղել Իտալիայի քաղաքական-հասարակական գործիչներ, սենատորներ ու պատգամավորներ, դիվանագիտական կորպուսի և հայ համայնքի ներկայացուցիչներ: Ողջույնի խոսքով հանդես եկան ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, Վիտտորիանո համալիրի տնօրեն Ալեսանդրո Նիկոզիան, Իտալիայում ՀՀ դեսպան Սարգիս Ղազարյանը:
Ցուցահանդեսը գործելու է մինչև մայիսի 3-ը: Յոթ առանձին բաժինների ցուցանմուշներն ու տեսանյութերը ներկայացնում են Հայոց ցեղասպանութան վերաբերյալ փաստագրական նյութեր, ինչպես նաև Հայաստանում քրիստոնեության ընդունումը, հայ գրերի ստեղծումը, հայ մատենագրությունը, հայկական ճարտարապետությունն ու արվեստը, հայ և իտալացի ժողովուրդների դարավոր հարաբերություններն ու Իտալիայում հայկական մշակույթի հարուստ ներկայութունը:
Ցուցահանդեսի բացմանը նախորդել է Իտալիայում Հայաստանի դեսպանի, Իտալիայի նախագահի մշակութային արժեքների պահպանման հարցերով խորհրդական պրոֆեսոր Լուի Գոդարի, Իտալիայում հայտնի հայազգի դերասան Պաոլո Քեսիսողլուի մամուլի ասուլիսը, որին ներկա էին 50-ից ավելի իտալական զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ:
Դեսպան Ղազարյանն իր խոսքում նշել է, որ ցուցահանդեսի նպատակն է իտալական հասարակությանը ներկայացնել հայ ժողովրդի հազարամյակների պատմության դրվագները, այդ թվում՝ Հայոց ցեղասպանությունը, որը դեսպանի բնորոշմամբ «մահափորձ էր հայ ժողովրդի ու հայկական քաղաքակրթության դեմ»: Նա ընդգծել է, որ Հայոց ցեղասպանությունից հետո հայ ժողովուրդը կարողացավ վերածնունդ ապրել, որի մարմնավորումն անկախ Հայաստանի Հանրապետության կերտումն էր: Դեսպան Ղազարյանն անդրադարձել է նաև Իտալիայում հայկական համայնքների պատմությանը և Իտալիայի զարգացման գործում նրանց ներդրմանը: Նա նաև հիշատակել է իտալացի մի շարք ականավոր քաղաքական-հասարակական գործիչների, նրանց թվում Իտալիայի վարչապետ Լուիջի Լուցատիին, ֆինանսների նախարար Ֆիլիպպո Մեդային, Անտոնիո Գրամշիին, Տրապիզոնում Իտալիայի հյուպատոս Ջիակոմո Գոռինիին, ովքեր 1915-16թթ. դատապարտել են Օսմանյան կայսրությունում հայ ժողովրդի հանդեպ կատարվող ոճրագործությունը:
Պրոֆեսոր Լուի Գոդարը կարևորել է ցուցահանդեսի կազմակերպումը՝ հայկական քաղքակրթությունը համարելով եվրոպական քաղաքակրթության բաղկացուցիչ մաս: Նա Հայոց ցեղասպանությունը բնութագրել է որպես «մարդկության պատմության ամենամութ էջերից մեկը» և նշել, որ իր հանդեպ գործած բռնություններին հայ ժողովուրդը պատասխանել է հզոր մշակույթով` մեջբերելով հայ երկու կանանց կողմից ցեղասպանության օրերին «Մշո Ճառընտիր» ավետարանի փրկության պատմությունը: Պաոլո Քեսիսողլուն հատվածներ ընթերցել է հայ ժողովրդի մասին Վիլյամ Սարոյանի խոսքերից:

В Риме открылась выставка, посвященная 100-й годовщине Геноцида армян
В центральном выставочном зале знаменитого музейного комплекса итальянского ренессанса Витториано состоялась официальная церемония открытия выставки «Армения: народ Ковчега». Об этом сообщает пресс-служба министерства иностранных дел РА.
На церемонии открытия выставки присутствовали министр культуры РА Асмик Погосян, мэр Рима Иньяцио Марино, послы Армении в Италии и при Святом Престоле Саркис Казарян и Микаел Минасян, директор музейного комплекса Алессандро Никозия.
Выставка была организована Министерством культуры Республики Армения и посольствами Армении в Италии и при Святом Престоле, при сотрудничестве Ордена Мхитаристов и Союза армян Италии.
В числе сотен посетителей мероприятия были также политические, общественные деятели, сенаторы и депутаты Италии, представители дипломатического корпуса и армянской общины. С приветственной речью выступили министр культуры Армении Асмик Погосян, директор комплекса Витториано Алессандро Никозия, посол Армении в Италии Саркис Казарян.
Выставка открыта до 3 мая. Экспонаты и видеоматериалы семи отдельных секций представляют документальные материалы о Геноциде армян; а также принятие христианства в Армении, создание армянской письменности, армянскую библиографию, армянскую архитектуру и искусство, многовековые отношения армянского и итальянского народов и богатое присутствие армянской культуры в Италии.
Открытию выставки предшествовала пресс-конференция посла Армении в Италии, советника президента Италии по сохранению культурного наследия профессора Луи Годара, известного в Италии актера армянского происхождения Паоло Кесисоглу, на которой присутствовали более 50 представителей итальянских средств массовой информации.
Посол Казарян в своей речи отметил, что выставка преследует цель показать итальянскому обществу эпизоды тысячелетней истории армянского народа, включая Геноцид армян, что, по словам посла, является «попыткой уничтожения армянского народа и армянской цивилизации». Он подчеркнул, что после Геноцида армян армянский народ смог возродиться, олицетворением чего стало создание независимой Республики Армения. Посол Казарян также коснулся истории армянских общин в Италии и их вклада в развитие Италии. Он также напомнил имена ряда знаменитых итальянских политических и общественных деятелей, в их числе премьер-министра Италии Луиджи Луццати, министра финансов Филиппо Меда, Антонио Грамши, консула Италии в Трапизоне Джиакомо Горини, которые в 1915-1916гг. осудили совершаемые против армянского народа преступления в Османской империи.
Профессор Луи Годар подчеркнул важность организации выставки, назвав армянскую цивилизацию неотъемлемой частью европейской цивилизации. Он охарактеризовал Геноцид армян, как «одну из самых мрачных страниц истории человечества», и отметил, что совершенному насилию армянский народ ответил мощной культурой, напомнив историю спасения Евангелия «Мушский Гомилиарий» двумя женщинами в годы Геноцида армян. Паоло Кесисоглу прочитал отрывки из произведений Вильяма Сарояна об армянском народе.