Մշակույթ 10:34 09/03/2015
Ֆրանսահայ «Կապույտ խաչ» միության նախաձեռնությամբ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում և Կանանց միջազգային օրվա առթիվ նախօրեին Փարիզի Երևանյան պուրակը համալրվել է հարյուր վարդենիներով` ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանությանը զոհ դարձած հայ կանանց: Կոմիտասի արձանի հարևանությամբ տեղի է ունեցել հուշակոթողի բացման արարողություն, որը գլխավորել են Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն և Ֆրանսիայում ՀՀ դեպան Վիգեն Չիտեչյանը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Միջոցառմանը ներկա են եղել Փարիզի քաղաքային խորհրդի բազմաթիվ անդամներ, հասարակական-քաղաքական ու պետական գործիչներ, մշակութային ու լրատվական շրջանակների ներկայացուցիչներ, հարյուրավոր ֆրանսահայեր ու փարիզեցիներ։
Դեսպան Չիտեչյանն իր ելույթում շնորհակալություն է հայտնել է Փարիզի, ինչպես նաև ողջ Ֆրանսիայի իշխանություններին` ծագումով հայ իրենց քաղաքացիների նախնիների հիշատակի հանդեպ ընդգծված հոգատար վերաբերմունքի և մշտական ուշադրության համար։
Ելույթներին հաջորդել է հուշաքարի հանդիսավոր բացումը, որի վրա գրված է. «Ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհ դարձած հայուհիների, նրանց, ովքեր անհետ կորան, ինչպես և նրանց, ովքեր փրկվեցին և փոխանցեցին հիշողությունը»:

Society 12:15 09/03/2015
On March 8, on the initiative of La Croix Bleue des Arméniens de France, as part of the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide and on the occasion of the International Women’s Day, 100 roses were planted in Yerevan Park in Paris in commemoration of women victims of the Armenian Genocide.
Mayor of Paris Anne Hidalgo and Ambassador of Armenia to France Vigen Chitechian headed the unveiling of the memorial, near the Statue of Komitas, the press service of the Armenian Foreign Ministry reported.
Numerous members of the Council of Paris, politicians, public figures and officials, representatives of cultural and media circles, hundreds of French Armenians and Paris residents participated in the event.
In his remarks, Ambassador Chitechian expressed gratitude to the authorities of Paris and France for their stressed caring and constant attitude to the commemoration of the predecessors of their citizens of Armenian origin.
The Ambassador’s speech was followed by the unveiling ceremony.
The inscription of the memorial reads: “In commemoration of the women victims of the Armenian Genocide, those who disappeared without a trace, as well as those who survived and conveyed the memory.”