Մշակույթ 10:34 09/03/2015
Ֆրանսահայ «Կապույտ խաչ» միության նախաձեռնությամբ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում և Կանանց միջազգային օրվա առթիվ նախօրեին Փարիզի Երևանյան պուրակը համալրվել է հարյուր վարդենիներով` ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանությանը զոհ դարձած հայ կանանց: Կոմիտասի արձանի հարևանությամբ տեղի է ունեցել հուշակոթողի բացման արարողություն, որը գլխավորել են Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն և Ֆրանսիայում ՀՀ դեպան Վիգեն Չիտեչյանը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Միջոցառմանը ներկա են եղել Փարիզի քաղաքային խորհրդի բազմաթիվ անդամներ, հասարակական-քաղաքական ու պետական գործիչներ, մշակութային ու լրատվական շրջանակների ներկայացուցիչներ, հարյուրավոր ֆրանսահայեր ու փարիզեցիներ։
Դեսպան Չիտեչյանն իր ելույթում շնորհակալություն է հայտնել է Փարիզի, ինչպես նաև ողջ Ֆրանսիայի իշխանություններին` ծագումով հայ իրենց քաղաքացիների նախնիների հիշատակի հանդեպ ընդգծված հոգատար վերաբերմունքի և մշտական ուշադրության համար։
Ելույթներին հաջորդել է հուշաքարի հանդիսավոր բացումը, որի վրա գրված է. «Ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհ դարձած հայուհիների, նրանց, ովքեր անհետ կորան, ինչպես և նրանց, ովքեր փրկվեցին և փոխանցեցին հիշողությունը»:

Общество 13:36 09/03/2015
По инициативе Французско-армянского союза «La Croix Bleue des Arméniens» 8 марта в рамках мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян, и в связи с Международным женским днем было посажено 100 розовых кустов в Ереванском парке в Париже в память об армянских женщинах - жертвах Геноцида армян. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Рядом с памятником Комитасу с участием мэра Парижа Анн Идальго и посла Армении во Франции Вигена Читечяна состоялась церемония открытия мемориала.
На мероприятии присутствовали многочисленные члены Городского совета Парижа, общественные, политические и государственные деятели, представители культурных кругов и средств массовой информации, сотни армян Франции и парижане.
Посол Читечян в своей речи поблагодарил власти Парижа, а также всей Франции за подчеркнуто бережное отношение и постоянное внимание к памяти граждан армянского происхождения.
После выступлений состоялось торжественное открытие мемориала, на котором написано «В память об армянских женщинах, ставших жертвами Геноцида армян, тех, кто бесследно исчезли, а также тех, кто выжили и передали память».