Որոշակիացվել են Հայաստան-Չինաստան համագործակցության հետագա ուղղությունները
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը և բարեկամական խմբի անդամները այսօր հանդիպել են ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիան Էրլունի հետ:
Հերմինե Նաղդալյանը գոհունակություն է հայտնել հայ-չինական հարաբերությունների ներկա մակարդակից և վստահություն հայտնել, որ առաջիկայում ևս երկկողմ հարաբերությունները կշարունակեն զարգանալ ի նպաստ երկու պետությունների ու ժողովուրդների: Այս մասին հայտնում է ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Խոսելով հայ-չինական փոխգործակցության խորացման կարևորությունից՝ տիկին Նաղդալյանը կարևորել է միջխորհրդարանական և միջպետական կապերի առավել ընդլայնումը, բարեկամական խմբերի մակարդակով հանդիպումները:
Թիան Էրլունը ևս անդրադարձել է միջխորհրդարանական կապերի առավել սերտացմանը, կարևորել խորհրդարանականների ակտիվ շփումները և փորձի փոխանակումը՝ այս համատեքստում բարձր գնահատելով ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանի ունեցած ներդրումը:
Հանդիպման ընթացքում որոշակիացվել են համագործակցության հետագա ուղղությունները: Կարևորելով միջխորհրդարանական կապերի խորացումը՝ բարեկամական խմբի անդամները նշել են, որ պետք է սերտացնել փոխշահավետ համագործակցությունը բոլոր հնարավոր բնագավառներում, մասնավորապես մշակութային, առևտրատնտեսական, կրթության, հումանիտար ոլորտներում:

Политика 18:24 10/03/2015
Вице-спикер НС РА, руководитель группы дружбы Армения – Китай Эрмине Нагдалян и члены группы дружбы 10 марта встретились с Чрезвычайным и Полномочным Послом КНР в РА Т.Эрлуном. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Э.Нагдалян выразила удовлетворение нынешним уровнем армяно-китайских отношений и уверенность в том, что и впредь двусторонние отношения будут развиваться на благо двух государств и народов. Говоря о важности углубления армяно-китайского взаимодействия, Э. Нагдалян подчеркнула необходимость максимального расширения межпарламентских и межгосударственных связей, встреч на уровне групп дружбы.
Посол Эрлун также обратился к укреплению межпарламентских связей, подчеркнул важность активных контактов парламентариев и обмена опытом, в данном контексте высоко оценив вклад вице-спикера парламента Армении Э.Нагдалян.
В ходе встречи конкретизированы дальнейшие векторы сотрудничества. Особо выделяя углубление межпарламентских связей, члены группы дружбы отметили, что необходимо расширить взаимовыгодное сотрудничество во всех возможных областях, в частности в культурной, торгово-экономической, образовательной, гуманитарной сферах.