Ջեյմս Ուորլիք. Բանակցությունների գործընթացում հարկ է հաշվի առնել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության շահերը
Բանակցությունների ընթացքում հարկ է հաշվի առնել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության շահերը: Հենց այդ պատճառով էլ համանախագահներն այցելում են Լեռնային Ղարաբաղ: Այս մասին ադրբեջանական ԱՊԱ լրատվական գործակալության հետ հարցազրույցում հայտարարել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը:
Ինչպես ասվում է նյութում, նրա խոսքերով` հայկական ու ադրբեջանական զորքերի շփման գծում իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ, սակայն հունվարի վերջից ի վեր այն կայունացել է:
«Մենք կոչ ենք անում կողմերին պահպանել հրադադարի ռեժիմը` խաղաղ բանակցությունների համար նպաստավոր մթնոլորտ ստեղծելու նպատակով»,- նշել է նա:
Ամերիկացի համանախագահը նաև նկատել է, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները հանդիպումների ընթացքում հաստատել են հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը հակված լինելը` հայտարարելով, թե հաշվի կառնեն հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման առնչությամբ առաջարկները:
«Մեր առաջարկները կկանխեն միջադեպերը, որոնք կարող են նպաստել լարվածության աճին: Մենք հույս ենք հայտնում, որ կողմերը կկարողանան համաձայնության գալ այս և մյուս հարցերի շուրջ»,- ասել է նա` հավելելով, որ ընդունելի ժամանակահատվածում իրենք ծրագրում են կազմակերպել երկու երկրների արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարների հանդիպումը և նրանց հետ սերտ կապեր են պահպանում. չնայած նրան, որ նմանատիպ հանդիպումներն իրենք օգտակար են համարում, հանդիպել, թե ոչ` որոշում են նրանք` նախարարները:
Պատասխանելով ԱՊԱ-ի այն հարցին, թե ինչ ծրագրեր ունի ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների առաջիկա հանդիպումների առնչությամբ, Ջեյմս Ուորլիքը հիշեցրել է, որ 2014 թվականի հոկտեմբերին փարիզյան հանդիպմանը նախագահները հայտարարել են, թե իրենք կողմ են այս տարի երկխոսության զարգացմանը, իսկ համանախագահների` տարածաշրջան կատարած վերջին այցին Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները պատրաստակամություն են հայտնել հանդիպել այս տարվա ընթացքում: «Մենք արտաքին գործերի նախարարների հետ հիմնարար կերպով աշխատանք ենք տանում, որպեսզի կողմերի միջև տարաձայնությունները նվազեն և պատրաստենք նախագահների հերթական հանդիպման օրակարգը»,- եզրափակել է ԵԱՀԿ ՄԽ ԱՄՆ համանախագահը:
Ջեյմս Ուորլիքը ողջունում է Բաքվում կայանալիք Եվրոպական խաղերին մասնակցելու Հայաստանի որոշումը
Ուորլիք. «Մենք խորապես անհանգստացած ենք հակամարտության գոտում վերջերս տեղի ունեցած լրջագույն բռնություններով»

James Warlick: Interests of people of Nagorno-Karabakh will have to be taken into account in negotiation process
The interests of the people of Nagorno-Karabakh will have to be taken into account in the negotiation process. This is why the Co-Chairs travel to Nagorno-Karabakh, U.S. Co-Chair of the OSCE Minsk Group James Warlick said in an interview to the Azerbaijani information agency APA.
According to the article, he said that the situation along the Line of Contact remains tense, but has stabilized since the end of January.
“We urge the sides to strictly adhere to the ceasefire to create a more conducive atmosphere for peace negotiations,” he noted.
The US Co-Chair stressed that the Presidents of Armenia and Azerbaijan confirmed their commitment to the peaceful resolution of the conflict, and they agreed to consider proposals to strengthen the ceasefire.
“Our proposals would reduce the likelihood of incidents that could lead to an escalation of tensions. We are hopeful that the sides can agree to these and other measures,” he said adding that they plan to bring the two Foreign Ministers together at the appropriate time, and are in close contact with them. While they believe such dialogue is useful, it is ultimately the Ministers’ decision whether to meet.
Answering APA’s question about what are OSCE Minsk Group’s plans regarding the forthcoming meeting of the presidents of Armenia and Azerbaijan, James Warlick reminded that at the Paris Summit in October 2014, the Presidents committed to intensify their dialogue this year. They reaffirmed their readiness to meet later this year during the Co-Chairs’ recent trip to the region.
“We are working with the Foreign Ministers to prepare a substantive agenda for the Presidents’ next meeting in order to narrow differences between the sides on the key issues of a settlement,” U.S. Co-Chair of the OSCE Minsk Group stated.