Տարածաշրջան 17:10 18/03/2015
Թուրքական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի միջև տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև «1915թ-ի իրադարձություններին»:
Zaman գործակալության փոխանցմամբ. «Անկարան ընդունում է, որ բազմաթիվ հայեր են սպանվել բախումների ժամանակ, սակայն հերքում է, որ զոհվել է 1.5 մլն մարդ և դա չի կարող համարվել ցեղասպանություն»:
Թուրքական Anadolu գործակալությունը հայտնել է, որ հեռախոսազրույցը տևել է 30 րոպե:
Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հեռախոսազրույցի ընթացքում նաև նշել է, որ այդ առումով Թուրքիան կողմ է արդար հիշողությանը, սակայն Հայաստանը խաղաղության կոչերն անտեսում է և պատմաբանների հանձնաժողով ստեղծելու առաջարկները չի ընդունում:
Նախագահները քննարկել են Ռուսաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունները զարգացնելու անհրաժեշտությունը, Ուկրաինայի ճգնաժամի և Ղրիմի թաթարների խնդրի լուծման ուղիներ գտնելու հարցը: Քննարկվել է նաև համատեղ էներգետիկ նախագծերի իրականացումը՝ ներառյալ «Թուրքական հոսքը»:

Политика 17:32 18/03/2015
По инициативе турецкой стороны состоялся телефонный разговор президента России Владимира Путина с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом. Об этом сообщается на сайте Кремля.
Согласно информации, в ходе беседы обсуждены различные аспекты двустороннего взаимодействия, ход реализации важных решений пятого заседания Совета сотрудничества высшего уровня (Анкара, 1 декабря 2014 года) с акцентом на совместные проекты в сфере энергетики, включая «Турецкий поток».
Состоялся также обмен мнениями по актуальным международным и региональным вопросам и по графику предстоящих контактов на высшем уровне.
Между тем, турецкие СМИ сообщают, что президенты России и Турции в ходе телефонной беседы коснулись «событий 1915 года», то есть вопроса Геноцида армян в Османской империи.
Еврокомиссия требует принимать решение по «Турецкому потоку» с учетом позиции ЕС
Газопровод «Турецкий поток» превратит Турцию в энергетического и геополитического монстра, поставив под удар Россию, ЕС и Иран