Էրդողանը Հայկական սփյուռքին Ցեղասպանության վերաբերյալ փաստաթղթեր ներկայացնելու կոչ է արել
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Հայկական սփյուռքին կոչ է արել ներկայացնել 100 տարի առաջ Օսմանյան Թուրքիայի կողմից հայերի զանգվածային ոչնչացման մասին փաստաթղթերը: Այս մասին հայտնում է Hurriyet Daily News պարբերականը:
«Օ~, Հայկական սփյուռք, մեր փաստաթղթերն այստեղ են: Ինչ փաստաթուղթ, որ ունեք, բերեք»,-հայտարարել է Էրդողանը մարտի 19-ին Ստամբուլում Օսմանյան արխիվի հաստատությունում կազմակերպված Առաջին Համաշխարհային պատերազմին նվիրված սիմպոզիում-ցուցահանդեսի բացման ժամանակ:
Նրա խոսքով, Հայկական սփյուռքը փորձում է ողջ աշխարհում Թուրքիայի նկատմամբ ատելություն սերմանել:
«Թուրքիան բացել է իր արխիվների միլիոնավոր գաղտնի փաստաթղթեր»,-ասել է Թուրքիայի նախագահը` Հայկական սփյուռքին ու Երևանին, ինչպես նաև երրորդ երկրներին կոչ անելով նույնն անել, որպեսզի պատմաբանները «գտնեն ճշմարտությունը»:

Turkish President Recep Tayyip Erdogan has challenged the Armenian diaspora to come up with documents to resolve the intractable political issue surrounding the mass killings of Ottoman Armenians 100 years ago, Hurriyet Daily News reports.
“O, the Armenian diaspora, our documents are here. Whatever documents you have, bring them,” Erdogan said while inaugurating an exhibition on World War I in the Ottoman Archive Facility in Istanbul on March 19.
Erdogan said Turkey opened “millions of classified documents in its archives” to public, urging the Armenian diaspora and Yerevan, as well as third countries, to do the same for historians to “find the truth.”