Թուրքական կողմն ամեն ինչ անում էր, որպեսզի ապրիլի 24-ին Պուտինը գնա Թուրքիա. «Հրապարակ»
Մարտի 29-30-ը Հայաստան կժամանի ՌԴ Պետդումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինը: Ռուսական կողմն այնպես է անում, որ ռուս պաշտոնյաների կուտակում չլինի ապրիլի 24-ին, քանզի նրանք «բոլորը» փորձում են պատշաճ ուշադրության արժանացնել Եղեռնի 100-ամյակը: Ի դեպ, հայկական կողմի համար փոքր-ինչ անակնկալ է եղել Հայաստան գալու Պուտինի այդքան վաղ հայտարարությունը: Այս մասին գրել է «Հրապարակ»-ը:
«Բանն այն է, որ թուրքական կողմն ամեն ինչ արել է, որպեսզի ապրիլի 24-ին Պուտինը գնա Թուրքիա` մասնակցելու Գալիպոլիի ճակատամարտի տոնակատարությանը, ինչն էլ հաղթաթուղթը կլիներ ընդդեմ ցեղասպանության: Պուտինյան ադմինիստրացիան Երևան գալու մասին վաղ է հայտարարել, որ պարզեցում մտցնի խնդրի մեջ և Հայաստանում շահարկումների տեղիք չտա»:

Hraparak: Turkish side did everything possible so that Putin goes to Turkey on April 24
Russian President Vladimir Putin’s early statement on visiting Armenia on April 24 was to some extent unexpected for Armenia, Hraparak writes.
“The point is that the Turkish side did everything possible so that Putin visits Turkey on April 24 to attend the 100th anniversary commemorations of the Battle of Gallipoli, which would be its trump card against the Genocide. The Putin administration announced early about visiting Yerevan in order to introduce clarity into this issue and not to cause speculation in Armenia,” the newspaper says.