Քաղաքական 18:07 19/03/2015
ՀՀ նախագահ. ԵԺԿ-ն արժանապատվորեն ապացուցեց համամարդկային արժեքներին և սկզբունքներին իր հավատարմությունը
Աշխատանքային այցով Բրյուսելում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր մասնակցել է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) գագաթնաժողովին: Հանրապետության Նախագահը գագաթնաժողովում հանդես է եկել ելույթով, որում անդրադարձել է Հայաստանի եվրոպական օրակարգին, Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններում կարևոր տեղ զբաղեցնող՝ Հայաստանում տարբեր ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումներին, հայ ժողովրդի համար հատուկ խորհուրդ ունեցող 2015 թվականին, երբ աշխարհասփյուռ հայությունը հայրենիքում և նրա սահմաններից դուրս ոգեկոչում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը՝ կարևորելով ցեղասպանությունների լիարժեք միջազգային ճանաչումն ու դատապարտումը՝ որպես մարդկության դեմ գործած հանցագործության կանխարգելման միակ արդյունավետ միջոց: Այս մասին հայտնում է նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Սերժ Սարգսյանն իր ելույթում անդրադարձել է նաև ԵԺԿ-ի հետ Հայաստանի հանրապետական կուսակցության արդյունավետ փոխգործակցությանը:
Օգտվելով առիթից, Հանրապետության նախագահն առանձնահատուկ շնորհակալություն է հայտնել ԵԺԿ քաղաքական համաժողովի կողմից 2015 թվականի մարտի 3-ին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված՝ «Հայոց ցեղասպանությունը և եվրոպական արժեքները» բանաձևի ընդունման կապակցությամբ, ընդգծելով, որ դրանով ԵԺԿ-ն արժանապատվորեն ապացուցեց համամարդկային արժեքներին և սկզբունքներին իր հավատարմությունը:
Հայաստանի Նախագահը կարևորել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման միջոցառումներին գագաթնաժողովին ներկա հրավիրյալների մասնակցությունը, ընդգծելով որ մեր ժողովրդի համար դա եվրոպական արժեքների հաղթանակի, եվրոպական առաջադիմության խորհուրդ կպարունակի և կլինի «Այլևս երբեք» կարգախոսի ամենախոսուն մարմնավորումը: Այս համատեքստում Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել ԵԺԿ նախագահ Ժոզեֆ Դոլին՝ ապրիլի 24-ին Երևան այցելելու իր հրավերն ընդունելու և այդ օրը հայ ժողովրդի հետ Հայաստանում ցեղասպանության զոհերի հիշատակը ոգեկոչելու պատրաստակամության համար:

Политика 19:07 19/03/2015
Это станет победой европейских ценностей. Президент Армении пригласил членов Европейской народной партии в Ереван на 24 апреля
Находящийся с рабочим визитом в Брюсселе президент Армении Серж Саргсян сегодня принял участие в саммите Европейской народной партии (ЕНП). Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Согласно информации, президент на саммите выступил с речью, в которой коснулся европейской повестки дня Армении, занимающих важное место в отношениях РА-Евросоюз и осуществляемых в различных сферах республики реформ, «имеющего для армянского народа особый смысл 2015 года, когда рассеянное по всему миру армянство на родине и за ее пределами отмечает 100-ю годовщину Геноцида армян, придавая важное значение полноценному международному признанию и осуждению геноцидов как единственному эффективному средству предотвращения совершаемых против человечества преступлений».
Серж Саргсян в своем выступлении коснулся также результативного сотрудничества правящей Республиканской партии Армении (РПА) с ЕНП.
Президент С. Саргсян выразил особую благодарность в связи с принятой политическим форумом ЕНП 3 марта 2015 года резолюцией «Геноцид армян и европейские ценности», посвященной 100-й годовщине Геноцида армян, подчеркнув, что этим ЕНП достойно доказала свою приверженность общечеловеческим ценностям и принципам.
Президент Армении отметил важность участия в мемориальных мероприятиях к 100-й годовщине Геноцида армян присутствующих на саммите приглашенных, подчеркнув, что для армянского народа это будет содержать символ победы европейских ценностей, европейской прогрессивности и станет самым красноречивым воплощением девиза «Больше никогда».
В этом контексте Серж Саргсян поблагодарил председателя ЕНП Жозефа Дола за принятие его приглашения посетить Ереван 24 апреля и готовность в этот день вместе с армянским народом почтить память жертв Геноцида.