Էրեբունի արգելոց-թանգարանում ցուցադրվելու է Արևմտյան Հայաստանում գտնվող ուրարտական ժառանգությունը
Էրեբունի արգելոց-թանգարանում ապրիլի 18-ին բացվելու է ցուցահանդես, ներկայացվելու է Արևմտյան Հայաստանի ուրարտական ժառանգությունը: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրեց Էրեբունի արգելոց-թանգարանի տնօրեն Գագիկ Գյուրջանը:
«Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ բոլոր թանգարաններում կազմակերպվելու են միջոցառումներ: Էրեբունի արգելոց-թանգարանում մեկնարկը կտրվի Հուշարձանների միջազգային օրը՝ ապրիլի 18-ին: Ներկայացնելու են Արևմտյան Հայաստանի ուրարտական ժառանգությունը, որն այնքան էլ լուսաբանված չէ»,- ասաց նա:
Գ. Գյուրջյանը տեղեկացրեց, որ ցուցադրվելու են լուսանկարներ՝ հագեցած պատմական լիարժեք տեղեկություններով, գիտական մեկնաբանություններով:
«Այդպես մենք ուզում ենք ցույց տանք մեր ժառանգության այն մասը, որը Հայոց ցեղասպանության հետևանքով մնացել է այնտեղ լքված»,- նշեց Էրեբունի արգելոց-թանգարանի տնօրենը:

В Ереване накануне 100-й годовщины Геноцида армян состоится фотовыставка урартского наследия Западной Армении
В канун 100-й годовщины Геноцида армян в Османской империи 1915г. в ереванском музее-заповеднике Эребуни 18 апреля откроется фотовыставка, на которой будет представлено урартское наследие Западной Армении. Об этом в ходе сегодняшней пресс-конференции заявил директор музея-заповедника Гагик Гюрджян.
По словам Г. Гюрджяна, на выставке будут представлены фотографии, которые будут сопровождаться историческими справками и научными комментариями об историко-культурном наследии Западной Армении.