Կարմիր խաչը պատասխանատու իշխանությունների հետ երկխոսության մեջ է. Ամատունի
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն տեղյակ է նախօրեին ԼՂՀ N զորամասի պայմանագրային զինծառայողի կողմից առաջնային գիծն անցնելու և հակառակորդի կողմում հայտնվելու մասին:
«Կարմիր խաչը տեղեկացվել է միջադեպի մասին: Համաձայն մեր հանձնառության՝ հետևում ենք, երկխոսության մեջ ենք պատասխանատու իշխանությունների հետ»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ԿԽՄԿ Հայաստանի գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին:
Նա նշեց, որ զինծառայողի հետ հանդիպում չի կայացել:
Հիշեցնենք, որ մարտի 22-ին ժամը 13:50-ի սահմաններում, N զորամասի պայմանագրային զինծառայող Անդրանիկ Արարատի Գրիգորյանը, զենք-զինամթերքը թողնելով մարտական դիրքում, անցել է առաջնային գիծը և հայտնվել հակառակորդի կողմում: Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 362-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (դասալքությունը՝ մարտական հերթապահություն կատարող զինծառայողի կողմից)։ Կատարվում է նախաքննություն:

Регион 18:50 23/03/2015
Сотрудники МККК пока не встречались с находящимся в Азербайджане армянским военнослужащим Андраником Григоряном
Международный Комитет Красного Креста (МККК) осведомлен об инциденте с переходом военнослужащего контрактной службы Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики Андраника Григоряна на территорию Азербайджана и согласно своему мандату поддерживает связь с представителями соответствующих властей. Об этом сообщила Panorama.am ответственная за коммуникационные программы МККК в Армении Зара Аматуни.
Однако, по ее словам, встречи с армянским военнослужащим пока не было.
Напомним, 22 марта, примерно в 13:50 по местному времени, военнослужащий-контрактник Армии обороны НКР, рядовой Андраник Араратович Григорян, 1991 года рождения, оставив оружие и боеприпасы на боевом посту пересек линию соприкосновения войск, оказавшись на территории Азербайджана. По данному факту возбуждено уголовное дело. Для установления обстоятельств инцидента ведется следствие.