Տնտեսություն 17:41 25/03/2015
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը որպես ունիվերսալ բանկ ամրապնդում է իր դիրքերը մանրածախ բիզնեսում՝ շարունակելով առաջատար դիրքեր զբաղեցնել շուկայի ակտիվ մասնակիցների շրջանում:
2014 թվականին ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը գրանցել է մանրածախ մի շարք ցուցանիշների աճ, շարունակելով լինել առաջատար քարտերի շրջանառությամբ և զբաղեցնելով երկրորդ տեղը ֆիզիկական անձանց վարկային պորտֆելով, որը տարվա արդյունքներով կազմել է 103 551 749 հազ. դրամ: Այս մասին տեղեկացնում է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի հասարակայնոթւյան հետ կապերի բաժինը:
01.03.2015թ. տվյալներով ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը զբաղեցնում է՝
• առաջին տեղը շուկայում՝ միջազգային քարտերի ընդհանուր քանակով (VISA և MasterCard), մասնաբաժինը շուկայում կազմում է 31%;
• առաջին տեղը՝ թողարկած քարտերի շրջանառությամբ, բանկի մասնաբաժինը կազմում է 17%;
• երկրորդ տեղը` էքվայրինգային ցանցում շրջանառությամբ (բանկոմատներ և POS տերմինալներ), բանկի մասնաբաժինը կազմում է 15%:
Դրամական փոխանցման համակարգեր
Ընթացիկ տարվա մեջ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը կշարունակի զարգացնել դրամական փոխանցման համակարգերը և նախատեսում է միանալ երկու նոր hամակարգերի, ինչը կընդլայնի դրամական փոխանցումներ կատարելու հնարավորությունները: Դրամական փոխանցումների համակարգերի շուկայում 2014 թվականին բանկի մասնաբաժինը 2013 թվականի համեմատ աճել է 3.2% կետով` 7.9%-ից հասնելով մինչև 11.1%: Դրամական փոխանցումների համակարգերի շուկայում բանկի մասնաբաժինը 2014 թվականին կազմել է 11.1%:
Ռեֆորմատ
2014 թվականի նվաճումներից մեկը բանկի մասնաճյուղային ցանցի ամբողջական ռեֆորմատն է, ինչը ենթադրում էր մասնաճյուղային ցանցի համապատասխանեցում ՎՏԲ խմբի ընդհանուր չափանիշներին, տեխնիկական համալրում, հերթերի կառավարման համակարգի ներդրում, վճարային տերմինալների տեղադրում: Ծրագրի շրջանակում բանկի աշխատակիցները որակավորման բարձրացման նպատակով պարբերաբար թրեյնինգներ և ատեստավորում են անցել: Բանկի աշխատանքը մանրածախ բիզնեսի ոլորտում 2015 թվականին, ինչպես և 2014 թվականին, ուղղված կլինի ոչ միայն մանրածախ ծառայությունների իրացման արդյունավետության բարձրացմանը, այլև վաճառքի այլընտրանքային գործիքների զարգացմանը, որոնք թույլ կտան պարզեցնել ձևակերպման գործընթացը և կրճատել հաճախորդի սպասարկման ժամանակը, բարձրացնել սպասարկման մակարդակը, հաճախորդների հետ հետադարձ կապի ամրապնդմանը բանկի հաճախորդների բողոքների ընդունման ընթացակարգի օպտիմալացման միջոցով:
Բանկոմատային ցանց
2014 թվականի ավարտին ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը և ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ Բանկը միավորեցին իրենց բանկոմատային ցանցը՝ երկու բանկերի քարտապաններին տրամադրելով հնարավորություն` օգտվելու գործընկերային բանկի բանկոմատներից նույն պայմաններով, ինչ սեփական բանկի բանկոմատից: Միավորված ցանցը ներառում է մոտ 345 բանկոմատ ողջ Հայաստանում, որը ամենալայն ցանցն է Հայաստանում և ապահովում է հաճախորդի կողմից կիրառման հարմարավետությունը:
Հեռահար սպասարկում
Բանկը նաև նախատեսում է զարգացնել հեռահար սպասարկման գործիքները, որի շրջանակում այժմ առաջարկում է SMS-բանկինգ, Հեռախոս-բանկ ծառայություն և Ինտերնետ-բանկինգ: Այս տարի բանկն ընդլայնել է Հեռախոս-բանկ ծառայության շրջանակը` ֆիզիկական անձանցից զատ տրամադրելով ծառայությունը նաև իրավաբանական անձանց և անհատ ձեռնարկատերերին: Իսկ Ինտերնետ-բանկինգի ակտիվ օգտագործումը թույլ կտա խուսափել հերթերից և կատարել բանկային գործարքները` առանց բանկի մասնաճյուղ այցելելու: Հաճախորդներին տեխնոլոգիական լուծումներ տրամադրելը առաջնայնություն է մանրածախ բիզնեսի զարգացման համար, քանի որ ցանկացած պահին բանկային ծառայություններից օգտվելու պարզությունը, հարմարավետությունը և ազատությունը հաճախորդի համար հույժ կարևոր գործոն է:
Այս տարի ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը մասնակցում է նաև պետական ծրագրին, որի շրջանակում ՀՀ կառավարությունը հիպոթեքային վարկ ունեցող անձանց փոխհատուցում է վճարված եկամտային հարկի գումարները:
ՎՏԲ24 Բանկի փոխնախագահ, Միջազգային բիզնեսի վարչության պետ, ՎՏԲ-Հայաստան բանկի խորհրդի անդամ Վսեվոլոդ Սմակովն ասել է. «Նախանշած ռազմավարությանը հետևելը թույլ է տալիս ՎՏԲ-Հայաստան Բանկին հասնել իր առջև դրված նպատակներին և ամրապնդել իր դիրքերը Հայաստանի բանկային շուկայում: Վերջին տարիների ընթացքում ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը գրանցել է զգալի առաջընթաց մանրածախ բիզնեսի զարգացման գործում: ՎՏԲ24 Բանկը, որը վերահսկում է ՎՏԲ խմբի դուստր բանկերի մանրածախ բիզնեսի զարգացումը, դրական է գնահատում բանկի աշխատանքը և հաճախորդների հետ համագործակցության ճկունությունը և հետագայում էլ կշարունակի աջակցություն ցուցաբերել մանրածախ բիզնեսի բոլոր ուղղություններին»:
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրեն-Տնօրենության նախագահ Յուրի Գուսևն էլ նշել է «2014 թվականին և 2015 թվականի առաջին եռամսյակում մենք մեծ աշխատանք կատարեցինք մանրածախ բիզնեսի պլանների կատարման համար: Մենք մշտապես կատարելագործում ենք մեր պրոդուկտային շարքը: Մեծ ուշադրություն ենք դարձնում սպսարկման այլընտրանքային գործիքներին բանկային պրոդուկտներից օգտվելու գործընթացի պարզեցման նպատակով: Այդ ուղղությամբ մենք մի շարք միջոցառումներ ենք իրականացնել, որոնք տալիս են դրական արդյունքներ: Մշտապես հետևում ենք հաճախորդների սպասարկման որակին, մեծ ուշադրություն դարձնում մեր աշխատակիցների մասնագիտական հմտությունների ու գիտելիքների աճին` ՎՏԲ բարձր չափանիշներին համապատասխան»:

Экономика 18:42 25/03/2015
Банк ВТБ (Армения) как универсальный банк укрепляет свои позиции по розничному бизнесу, оставаясь на лидирующих позициях среди активных игроков рынка.
Согласно пресс-релизу, в 2014 году Банк ВТБ (Армения) нарастил ряд розничных показателей, продолжая лидировать по оборотам по картам, занимая второе место по кредитному портфелю физических лиц. Последний по итогам года составил 103 551 749 тыс. драмов.
«По данным на 01.03.2015г. Банк ВТБ (Армения) занимает:
• 1-ое место по общему количеству международных карт рынка (VISA и MasterCard), доля на рынке составляет 31%;
• 1-е место по обороту по выпущенным картам, доля Банка составляет 17%;
• 2-ое место по обороту в эквайринговой сети (банкоматы и POS-терминалы), доля Банка составляет 15%.
Системы денежных переводов:
В текущем году Банк ВТБ (Армения) продолжит развивать системы денежных переводов и планирует подключиться к двум новым системам, что расширит спектр каналов совершения денежных переводов. Доля банка на рынке систем денежных переводов в 2014г., по сравнению с 2013г., выросла на 3.2% пункта, с 7.9% поднявшись до 11.1%. Доля банка на рынке систем денежных переводов за 2014г. составила 11.1%.
Реформат:
Одним из достижений 2014г. является полный реформат филиальной сети, что предполагало приведение филиальной сети в единый стандарт группы ВТБ, техническое переоснащение, внедрение системы управления очередями, установлены платежные терминалы. В рамках программы сотрудники Банка регулярно проходили тренинги и аттестации для повышения квалификации. Работа Банка в розничном бизнесе в 2015г., как и в 2014г, направлена не только на повышение эффективности реализации розничных услуг, но и на развитие альтернативных каналов продаж, позволяющих упростить процедуру оформления и сократить время на обслуживание клиента, повышение качества обслуживания, усиление обратной связи с клиентами посредством оптимизации процедуры принятия жалоб клиентов Банка.
Банкоматная сеть:
В конце 2014г. Банк ВТБ (Армения) и АКБА-КРЕДИТ АГРИКОЛЬ Банк объединили свою банкоматную сеть, предоставив картодержателям обоих банков возможность обслуживаться в банкоматах банка-партнера на тех же условиях, что и в банкоматах своего банка. Объединенная сеть насчитывает 345 банкоматов по всей Армении, что является самой широкой сетью в Армении и обеспечивает удобство пользования со стороны клиентов.
Дистанционное обслуживание:
Банк планирует также еще больше развить каналы дистанционного обслуживания, в рамках которого сейчас предлагает СМС-банкинг, услугу Банк-телефон и Интернет-банкинг. В этом году Банк расширил границы услуги Телефон-банк, помимо физических лиц внедрив услугу также для юридических лиц и частных предпринимателей. А активное пользование Интернет-банкингом позволит избежать очередей и совершить банковские операции, не посещая филиал Банка. Предлагать технологические решения для клиентов - приоритет в развитии розничного бизнеса, поскольку простота, удобство и свобода пользования банковскими услугами в любое удобное для клиента время - это факторы, крайне важные для клиентов.
В этом году Банк ВТБ (Армения) участвует также в государственной программе по возмещению правительством Армении уплаченного подоходного налога лицам, имеющим ипотечные кредиты», – говорится в сообщении.
«Следование намеченной стратегии позволяет Банку ВТБ (Армения) достигать поставленных целей и отстаивать свои позиции на банковском рынке Армении. За последние годы Банк ВТБ (Армения) добился заметного прогресса в развитии розничного бизнеса. Банк ВТБ24, курирующий развитие розничного бизнеса дочерних банков группы ВТБ, оценивает работу Банка и гибкость во взаимодействии с клиентами положительно, и в дальнейшем будет оказывать поддержку по всем направлениям розничного бизнеса», – отметил вице-президент, начальник Управления международного бизнеса Банка ВТБ24, член Совета Банка ВТБ (Армения) Всеволод Смаков.
«В 2014г. и первом квартале 2015г. нами была проделана большая работа для выполнения планов по розничному бизнесу. Мы постоянно совершенствуем наш продуктовый ряд. Большое внимание оказываем развитию альтернативных каналов обслуживания, с целью упрощения процесса пользования банковскими продуктами. В этом направлении мы предприняли ряд мер, которые дают свои позитивные результаты. Мы постоянно следим за качеством обслуживания клиентов, ставим большой акцент на повышении профессиональных знаний и навыков наших сотрудников в соответствии с высокими стандартами ВТБ», – указал генеральный директор-председатель директората Банка ВТБ (Армения) Юрий Гусев.