Միջազգային ԶԼՄ-ների ավելի քան 200 ներկայացուցիչ կոչ է արել աշխարհին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը . «Ուկրաինայի ձայն»
Այս տարի ապրիլի 24-ին աշխարհի շատ երկրներում երևանյան ժամանակով 19:15-ին (ժամ, որը խորհրդանշում է 1915 թվականը) եկեղեցական զանգերը կսկսեն ղողանջել՝ ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի: Այդ ժամանակ զոհվեցին մեկ ու կես միլիոն հայեր, հարյուր հազարավոր մարդիկ ստիպված եղան լքել իրենց երկիրը: Այս մասին գրում է Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի՝ «Ուկրաինայի ձայն» թերթը:
Ինչպես նշվում է նյութում, այդ ողբերգական իրադարձությունների 100-ամյա տարելիցին էր նվիրված վերջերս Երևանում կայացած «Արարատի ստորոտին» միջազգային մեդիա ֆորումը, որի ընթացքում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը պատասխանեց լրագրողների բազմաթիվ հարցերին, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի, Ռուսաստանի, Թուրքիայի հետ հարաբերություններոււմ եղած խնդիրների վերաբերյալ:
«Հայաստանը Ցեղասպանության ճանաչումը չի համարել Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման նախապայման»,- մեդիա ֆորումին հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նյութում նշվում է, որ մեդիա ֆորումը հավաքել էր աշխարհի 34 երկրներից միջազգային ԶԼՄ-ների ավելի քան 200 ներկայացուցիչների, գիտնականների, հասարակական և քաղաքական գործիչների և դարձավ Հայոց ցեղասպանության պատմության, վերջինիս ճանաչման, դրա փաստի ժխտման պատասխանատվության, և, գլխավորը, ապագայում համանման հանցագործությունների կանխարգելման հետ կապված հարցերի քննարկման հարթակ:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը նույնպես գտնում է, որ Ցեղասպանության և դրա ժխտման հետ կապված հարցը այսօր արդիական քաղաքական խնդիր է: Այդ պատմական իրադարձությունների մասին մեծաքանակ փաստաթղթեր կան, որոնք պահվում են արխիվներում կամ բազմաթիվ միջազգային կենտրոններում:
Թերթը ընդգծում է, որ ֆորումին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը հաղորդեց նաև Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված ապրիլյան միջոցառումների ծրագրի մասին և որ «Արարատի ստորոտին» միջազգային մեդիա ֆորումի մասնակցները ընդունեցին Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող հռչակագիր:
Լրագրողները՝ անդրադառնալով հնագույն պատմական իրադարձություններին, ընդգծեցին. «Մենք դիմում ենք աշխարհի բոլոր երկրների մեր գործընկերներին՝ կոչ անելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին գործադրել բոլոր ջանքերը զոհերի հիշատակը վառ պահելու , ԶԼՄ-ներին՝ անցյալի սարսափելի հանցագործությունների մասին լռելու փորձերին խոչընդոտելու կոչով՝ որակելով դրանք որպես նոր հանցագործություններին մասնակից լինելու փորձ, Հայոց ցեղասպանության, Հոլոքոստի և ռասիզմի ու մարդատյացության հողի վրա մարդկության դեմ կատարած այլ հանցագործությունների նշանակությունը նվազեցնող ժխտումների դեմ պայքարելու համար ...»:
Հիշեցնենք, որ «Արարատի ստորոտին» 5-րդ միջազային մեդիա ֆորումի մասնակիցները, որը անց էր կացավում մարտի 18- 20-ը Երևանում և նվիրված էր 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, միջոցառման եզրափակիչ օրը ընդունեցին Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող համընդհանուր հռչակագիր:
Հռչակագրում նշվում է. «Մենք՝ լրագրողներս, «Արարատի ստորոտին» խորագրով միջազգային մեդիա ֆորումի մասնակիցներս, տարբեր երկրների, ազգությունների և կրոնների ներկայացուցիչներս, հարգանքի տուրք ենք մատուցում հայ ժողովրդին և հարգում ենք 1915թ. Օսմանյան կայսրությունում Ցեղասպանության 1.5 մլն անմեղ զոհերի հիշատակը։ Մենք կոչ ենք անում դատապարտել այդ իրադարձությունները, որոնք ուղղված էին հայ ազգի և նրա բազմադարյա յուրահատուկ մշակույթի ոչնչացմանն ու հայ ազգին սեփական հայրենիքից զրկելուն։ Իրադարձություններ, որոնք ուղեկցվում էին զանգվածային ջարդերով, կոտորածներով և էթնիկական զտումներով»։
Հռչակագրի համաձայն՝ մասնակիցները շեշտել են, որ հայ ժողովրդի ողբերգության 100-ամյա տարելիցի շեմին չեն կարող անտարբեր մնալ Թուրքիայի կողմից Օսմանյան կայսրության տարածքում իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը մոռացության մատնելու փորձերի հանդեպ։
«Մենք դատապարտում ենք 1915թ. Ցեղասպանության ժխտումը՝ որպես պատմական փաստերի կեղծում, որոնք աղավաղում են այս ողբերգության պատճառները, մեխանիզմներն ու հետևանքները։ Դիմելով պատմական փաստերին՝ մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում այն լրագրողներին, որոնք աշխարհին հայտնել են Օսմանյան կայսրության տարածքում կատարվող սարսափելի ոճրագործությունների մասին։ Մենք գիտակցում ենք լրատվամիջոցների դերն ու նշանակությունը և կարծում ենք, որ նրանց հիմնական խնդիրը բոլոր ազգերի միջեւ երկխոսությունը պաշտպանելն է», - ասվում է փաստաթղթի մեջ։
Ֆորումի մասնակիցները ընդունված հռչակագրում դիմել են աշխարհի բոլոր երկրների իրենց գործընկերներին՝ կոչ անելով.
- գործադրել բոլոր ջանքերը զոհերի հիշատակը վառ պահելու, անցյալի հանցագործությունների մասին լռելու փորձերին խոչընդոտելու,
- Հայոց ցեղասպանության, Հոլոքոստի և ռասիզմի ու մարդատյացության հողի վրա մարդկության դեմ կատարած այլ հանցագործությունների նշանակությունը նվազեցնելու դեմ պայքարելու համար,
- կենտրոնացնել ջանքերը պատմական արդարությունը վերականգնելու եւ ՄԱԿ Գլխավոր Ասամբլեայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը հասնելու համար»:
Հռչակագիրը ստորագրած ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներն ողջունել են նաև Եվրախորհրդարանի, Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի, Ուրուգվայի, Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, Իտալիայի, Գերմանիայի, Հոլանդիայի, Բելգիայի., Լեհաստանի, Լիտվայի, Սլովակիայի, Շվեդիայի, Շվեյցարիայի, Հունաստանի, Կիպրոսի, Լիբանանի, Կանադայի, Վենեսուելայի, Արգենտինայի, Չիլիի և Վատիկանի կառավարություններին, որոնք ճանաչել և դատապարտել են 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը։

Общество 14:38 27/03/2015
«Голос Украины»: В Ереване более 200 представителей международных СМИ обратились к миру с призывом признать Геноцид армян
В этом году 24 апреля во многих странах в 19 часов 15 минут по ереванскому времени (символическое время, означающее 1915 год) начнут звонить церковные колокола в память жертв Геноцида армян. Тогда погибли полтора миллиона армян, сотни тысяч вынуждены были покинуть свою страну. Об этом пишет газета Верховной Рады Украины «Голос Украины».
Как отмечается в материале, 100-й годовщине начала этих трагических событий был посвящен недавно проведенный в Ереване медиафорум «У подножия Арарата», в ходе которого президент Армении Серж Саргсян ответил на многочисленные вопросы журналистов, в частности, по проблемам отношений с Азербайджаном, Россией, Турцией. «Армения никогда не ставила вопрос признания Геноцида армян в качестве условия нормализации отношений с Турцией», – заявил на медиафоруме президент Армении Серж Саргсян.
Медиафорум собрал более 200 представителей международных СМИ из 34 стран, ученых, общественных и политических деятелей и стал площадкой для обсуждения вопросов истории Геноцида армян, его признания, ответственности за отрицание его факта, и главное – предотвращения подобных преступлений в будущем, говорится в материале.
Координатор мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян, руководитель Аппарата президента Армении Виген Саркисян также считает, что вопрос о Геноциде и проблема его отрицания сегодня являются актуальной политической проблемой. Об этих исторических событиях имеется огромное количество документов, хранящихся в архивах или в многочисленных международных центрах.
Издание подчеркивает, что на форуме руководитель Аппарата президента Армении сообщил и о плане апрельских мероприятий в связи со 100-й годовщиной Геноцида армян. Также участники международного медиафорума «У подножия Арарата» приняли Декларацию об осуждении Геноцида армян. Обращаясь к событиям исторической давности, журналисты подчеркнули: «Мы обращаемся к коллегам всех стран с призывом в преддверии 100-летней годовщины Геноцида армян использовать все возможные средства, направленные на увековечивание памяти его жертв, не допустить замалчивания СМИ ужасных преступлений прошлого, квалифицируя их как соучастие в новых преступлениях против человечности, пресекать любые попытки преуменьшения значения Геноцида армян, Холокоста и других преступлений против человечности, совершенных на основе расизма и ксенофобии...»
Напомним, участники 5-го Международного медиафорума «У Подножия Арарата», который проходил в Ереване 18-20 марта и был посвящен 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи 1915г., по завершении мероприятия приняли Декларацию, осуждающую данное преступление против человечности.
В Декларации отмечается: «Мы, журналисты – участники Международного форума «У подножия Арарата», представители разных стран, национальностей и вероисповеданий, отдаём дань уважения армянскому народу и чтим память полутора миллионов невинных жертв Геноцида армян в Османской империи 1915 года. Мы призываем осудить данные события, направленные на уничтожение армянства и его уникального многовекового культурного наследия, на лишение армянского народа родины, сопровождавшиеся массовой резней и погромами, этническими чистками».
Согласно Декларации, участники заявили, что в преддверии 100-й годовщины трагедии армянского народа они не могут оставаться равнодушными к попыткам предания забвению правительством Турции исторического факта Геноцида армян в Османской империи 1915г.
«Мы осуждаем политику отрицания Геноцида 1915г. как фальсификацию исторических фактов, искажающую причины этой трагедии, механизмы и последствия. Обращаясь к историческим фактам, мы отдаём дань уважения тем журналистам, которые доносили миру информацию об ужасных преступлениях, совершаемых в Османской империи. Мы осознаем роль и значение средств массовой информации и считаем их основной задачей поддержку атмосферы диалога между всеми народами», – говорится в документе.
Участники форума в принятой Декларации обратились к коллегам во всем мире с призывом:
- приложить максимум усилий для того, чтобы не допустить забвения памяти жертв, не допустить умалчивания ужасных преступлений прошлого, квалифицируя это как соучастие в новых жестоких преступлениях против человечества;
- бороться с попытками преуменьшения значения Геноцида армян, Холокоста и других преступлений против человечности, совершённых на почве расизма и ксенофобии;
- скоординировать усилия с целью добиться восстановления исторической справедливости и признания Генеральной Ассамблеей ООН Геноцида армян».
Подписавшие декларацию представители СМИ также приветствовали решения Европейского парламента, Всемирного совета церквей, Уругвая, России, Франции, Италии, Германии, Голландии, Бельгии, Польши, Литвы, Словакии, Швеции, Швейцарии, Греции, Кипра, Ливана, Канады, Венесуэлы, Аргентины, Чили, Ватикана, признавших и осудивших первый Геноцид 20 века.
На Международном медиафоруме «У Подножия Арарата» принята Декларация, осуждающая политику Турции в вопросе Геноцида армян