ՔԱԳՎ. Հայաստանը կսպասի ԻԿԱՕ-ի որոշմանը
Ֆրանսիայի Ալպերում A320-ի կործանումից հետո՝ այս օրերին մի քանի երկրներ քննարկում ու հայտարարում են ինքնաթիռի խցիկում երկրորդ անձի ներկայության պարտադիր լինելու վերաբերյալ իրավական ակտերի ընդունման մասին:
ՔԱԳՎ մամուլի քարտուղար Ռուբեն Գրձելյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ Հայաստանը կսպասի ԻԿԱՕ-ի որոշմանը, քանի որ այս պահին միջազգային թռիչքներ իրականացնող հայաստանյան ավիաընկերություն չկա:
«Ցանկացած դեպքում ԻԿԱՕ-ի որոշում պետք է լինի: Կան դեպքեր, երբ ավիաընկերությունը կամ երկիրն է որոշում, թե քանի օդաչու պետք է լինի խցիկում: Նման որոշումներն այդքան հեշտ չեն ընդունվում, երկար ժամանակ է պահանջվում»,-ասաց ՔԱԳՎ մամուլի քարտուղարը:
Այսօր հայտնի դարձավ, որ Մեքսիկայի տրանսպորտի նախարարությունը արգելել է օդաչուներին միայնակ մնալ խցիկում: Այս մասին գրել է «Լենտա.ռու»-ն՝ վկայակոչելով «Ֆրանսպրես»-ին:
Նոր կանոնների համաձայն, եթե օդաչուն ստիպված է դուրս գալ խցիկից, ապա պետք այնտեղ լինի բորդ ուղեկցորդը, ով նախապես հատուկ նախապատրաստում է անցել:
«Սա թույլ կտա ամրապնդել անվտանգությունը, երկրորդ անձը կկարողանա օգնել օդաչուին ու պետք եղած դեպքում բացել խցիկի դուռը»,-մանրամասնել է Մեխիկոյի Քաղավիացիայի ներկայացուցիչը:
Մեքսիկայում նոր կանոններն ուժի մեջ են մտել անմիջապես, ընդ որում դրանք վերաբերում են ոչ միայն տեղական, այլև միջազգային թռիչքներ իրականացնող ավիաընկերություններին:
Ավելի վաղ օդաչուի խցիկում երկրորդ անձի ներկայության պարտադիր լինելու մասին որոշումներ արդեն ընդունվել են մի շարք ավիաընկերությունների ու երկրների ղեկավարությունների կողմից: Որոշ մասնագետների համոզմամբ, նման քննարկումներն ու որոշումները PR քայլեր են, որոնց նպատակն է կանխել տոմսերի վաճառքի ծավալների անկումը: Մասնագետները հիշեցնում են, որ այսօր նույն Եվրոպայում անձնակազմի ու ծախսերի լուրջ կրճատումներ են իրականացվում, նրանք գնում են ծախսերի կրճատման ճանապարհով, իսկ այս իրավիճակում մեկ օդաչու ավել պահելը լուրջ ծախսերի հետ է կապված:
Հիշեցնենք, որ Lufthansa ընկերության Germanwings դուստր ձեռնարկությանը պատկանող Բարսելոնայից Դյուսելդորֆ թռչող Airbus A-320 օդանավը կործանվել է մարտի 24-ին Ֆրանսիայի հարավում: Աղետի հետևանքով 150 մարդ է զոհվել, որից վեցը՝ անձնակազմի անդամներ: Օդանավում հիմնականում եղել են Գերմանիայի ու Իսպանիայի քաղաքացիներ: Քննության վարկածով, որը հիմնված է սև արկղերից մեկի ձայնագրության վրա, երկրորդ օդաչու Անդրեաս Լյուբիցը անձնակազմի ղեկավարի դուրս գալուց հետո փակել է խցիկի դուռը, ապա միտումնավոր վայրէջք է կատարել: Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ Լյուբիցն առողջական խնդիրներ ուներ:

Право 19:32 31/03/2015
Пересмотрит ли Армения нормы о необходимом числе пилотов в кабине самолета после крушения A-320 в Альпах? Ответил Рубен Грдзелян
Армения подождет решения Международной организации гражданской авиации (ICAO) относительно пересмотра норм о необходимом числе пилотов в кабине самолета. Об этом сообщил Panorama.am пресс-секретарь Главного управления гражданской авиации (ГУГА) Армении Рубен Грдзелян.
Отметим, после крушения Airbus A-320 компании Germanwings на юге Франции 24 марта авиакомпаниями и авиационными властями ряда стран было принято требование обязательного присутствия в кабине двух членов экипажа, известное как «правило двух».
По словам Р.Грдзеляна, Армения будет руководствоваться решением ICAO, так как в данный момент нет армянских авиакомпаний, осуществляющих международные рейсы.
«В любом случае необходимо решение ICAO. Есть случаи, когда соответствующее решение принимается авиакомпаниями или авиационными властями страны. Однако для принятия таких решений требуется достаточно длительное время», – сказал пресс-секретарь ГУГА.
Самолет A320 авиакомпании Germanwings, следовавший из Барселоны в Дюссельдорф, разбился 24 марта в труднодоступном районе Альп на юго-востоке Франции. В катастрофе погибли 150 человек. Запись с единственного обнаруженного «черного ящика» указывает на то, что катастрофа стала результатом умышленных действий второго пилота – гражданина Германии Лубитца.
Как полагают следователи, катастрофа произошла из-за того, что Лубитц запер кабину, чтобы не пустить обратно вышедшего командира экипажа, и задал в бортовой компьютер команду на снижение, после чего самолет врезался в гору.