Աշխարհում 13:46 01/04/2015
«Ռեջեփ փաշան պետք է հրաժարվի նեօսմանիզմի գաղափարախոսությունից և ներողություն խնդրի տարածաշրջանի մեծ ազգերից»,-այդ մասին իրանական «Վաթանխահան.քոմ» կայքի հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ Մեջլիսի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովի փոխնախագահ Մանսուր Հաղիղաթփուրը:
Իրանցի խորհրդարանականն անդրադառնալով Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ օրերս Իրանի հասցեին արած հայտարարությանը, մասնավորապես նշել է. «Էրդողանը կարծում է, որ կարող է որպես հաղթող սուլթան տեղ զբաղեցնել մյուս սուլթանների շարքում, սական Ռեջեփ փաշան պետք է հրաժարվի նեօսմանիզմի գաղափարախոսությունից և ներողություն խնդրի տարածաշրջանի մեծ ազգերից»:
Շարունակելով խոսքը՝ ԻԻՀ Մեջլիսի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովի փոխնախագահը հավելել է. «Ռեջեփ փաշան, միջամտելով տարածաշրջանի երկրների ներքին գործերին, մասնակից է եղել Սիրիայում ավելի քան 130 հազար անմեղ մարդկանց սպանությանը: Կարծում եմ ներկա պայմաններում Էրդողանը պարզապես չի կարող այցելել Իրան»:
Իրանի Մեջլիսի մեկ այլ պատգամավոր Մոհամմադ Էսմայիլ Սայիդին էլ հայտարարել է, որ Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը պետք է հանդես գա հայտարարությամբ և Էրդողանի սուտ հայտարարությունների պատճառով կանխնի նրա այցն Իրան:
Հիշեցնենք, որ իրանական «Իրդիփլոմասի.իռ» կայքի հաղորդմամբ՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը «Ֆրանս 24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, այն հարցին, թե տարածաշրջանում (Սիրիա, Իրաք, Եմեն) Իրանի ունեցած դերակատարության մեծացումն արդյո՞ք անհագստացնում է Թուրքիային, Էրդողանը մասնավորապես նշել է. «Կասկած չկա, որ Իրանը ցանկանում է վերահսկել ողջ տարածաշրջանը, իհարկե, դա դրական զարգացում չէ: Մենք Սիրիայի և Իրաքի հարցով խոսել ենք նրանց (իրանցիներ) հետ, սակայն առայժմ որևէ դրական տեղաշարժ չենք արձանագրել: Ինչ վերաբերում է «Իսլամական պետությանը», ապա Իրանն այդ հարցում անկեղծ չի գործում: Իրանը փորձում է «Իսլամական պետության» տնօրինման ներքո գտնվող տարածքների նկատմամբ վերահսկողություն սահմանել և շիա-սուննի հակադրության ֆոնին գործողություններ կատարել»:
Իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ ԻԻՀ ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը, արձագանքելով Թուրքիայի նախագահի վերոնշյալ հայտարարությանը, նշել է. «Այն մարդիկ, որոնք իրենց ռազմավարական սխալների և հավակնոտ քաղաքականության արդյունքում անդառնալի կորուստներ են ունեցել, լավ կլինի պատասխանատու քաղաքականությամբ նպաստեն տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը»:
Թուրք-իրանական «հակամարտության» նոր դրսևորում. Էրդողանի՝ Իրան կատարելիք այցը հնարավոր է չեղյալ հայտարարվի

Iranian MP: Recep Pasha participated in 130,000 innocent people’s massacre in Syria
Recep Pasha must give up Neo-Ottomanism ideology and apologize to the great nations of the region, the deputy president of the IRI Majlis for Security and Foreign Policy Affairs, Mansour Haghighatpour, declared, according to the Iranian site Vatankhahan.com.
“Erdogan thinks he can take a place among the other sultans as a winning sultan, yet Recep Pasha must give up Neo-Ottomanism ideology and apologize to the great nations of the region,” the Iranian MP particularly said referring to Turkey’s President Recep Tayyip Erdogan’s recent statement addressed to Iran.
Proceeding with his speech, the deputy president of the IRI Majlis for Security and Foreign Policy Affairs added, “Recep Pasha, intervening in the interior affairs of the countries of the region, has participated in 130,000 innocent people’s massacre in Syria. I think Erdogan just cannot visit Iran in current state of affairs.”
Mohammad Esmayil Sayidi, another MP from the Iranian Majlis, said that the Foreign Ministry of Iran must come up with a statement preventing Erdogan’s visit to Iran because of his sham statements.
According to Iranian site Irdiplomacy.ir, in an interview to the TV channel France 24, the president of Turkey Recep Tayyip Erdogan, in response to the question whether Turkey is concerned about the growing role of Iran in the region (Syria, Iraq, Yemen), had said, “No doubt, Iran wants to take control over the whole region. This is certainly not a positive development. We have discussed Syria and Iraq with them [the Iranians]; still, we have not noted a positive move yet. As for the Islamic State, Iran’s actions are not sincere in that matter. Iran tries to take control over the territories which are under ISIS’s possession and take actions at the background of Shia-Sunni split.”
As the Iranian Fars News Agency reports, IRI Foreign Minister Mohammad Javad Zarif, in answer to the above-mentioned statement of the President of Turkey, said, “Those who have suffered irreversible losses as a result of their strategic mistakes and ambitious politics had better contribute to the stability of the region with responsible policy.”