Մշակույթ 20:00 03/04/2015
Ադրբեջանական մամուլում հերթական անգամ կոչեր են հնչել «հայերից հեռու մնալ», իսկ հայերի հետ նվազագույն առնչությունը բնութագրվել է որպես «Ադրբեջանի շահերի դեմ հանցավոր համագործակցություն»: Բացի այդ, խիստ քննադատության են ենթարկվել մշակույթի ոլորտի այն ներկայացուցիչները, որոնք երբևէ լուսանկարվել են ու սոցցանցերում «սելֆի» հրապարակել հայերի հետ: Այս անգամ սեփական հայրենակիցների հասցեին մեղադրական հոդվածով է հանդես եկել լրագրող Գյունել Մեհդին: Հոդվածը հրապարակվել է ադրբեջանական «Գյունդելիք Բաքու» թերթում:
Հեղինակը հիշեցնում է, որ ավելի վաղ ադրբեջանական քննադատության թիրախ է դարձել Ադրբեջանի վաստակավոր արտիստ Այբենիզ Հաշիմովայի դուստրը` Այնիշան Գուլիևան, որը համարձակվոլ է լուսանկարվել հայերի հետ: Հեղինակը նաև հիշատակում է «Նոր աստղ 10» երգի մրցույթում Ադրբեջանի ներկայացուցիչ Սաբինա Ռահիմովայի դեպքը. վերջինս սոցցանցերում «սելֆի» էր հրապարակել հայի` Լևոն Հարությունյանի ու վրացուհու հետ` մեկնաբանելով . «Բոլոր կովկասցիները` միասին»:
Հեղինակը մեղադրանքներ է հղում նաև հայտնի ադրբեջանցի իրավապաշտպան Լեյլա Յունուսին` պնդելով, թե իբր միջոցառումներից մեկի ժամանակ Յունուսը նստել է հայերի կողքին: Հոդվածագիրը սա որակում է «դավաճանական քայլ»:
Մեհդիի խոսքերով` «հայը չի կարող լավը լինել», ուստի նա կոչ է անում իր հայրենակիցներին «խուսափել հայերից, ոչ մի դեպքում ֆիլմեր չնկարահանել նրանց հետ, համերգներ, խնջույքներ ու միջացառումների չգնալ հայերի հետ, նրանց կողքին չնստել ու չլուսանկարվել այդ ազգի ներկայացուցիչների հետ»:
Հիշեցնենք, որ ժամանակին Ադրբեջանի ժողովրդական արտիստ Բրիլիանթ Դադաշևան սուր քննադատության զոհ է դարձել, երբ մամուլում տեղեկություն է հայտնվել այն մասին, թե վերջինս ԱՄՆ-ում աշխատող հայերի կողմից կազմակերպված Big Apple Music Awards մրցանակի է արժանացել:
Իսկ ավելի վաղ` 2009-ին, Ադրբեջանում հարցաքննել էին բոլոր նրանց, ովքեր համարձակվել էին քվեարկել «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթում հայ մասնակիցների օգտին: Այդ ժամանակ ադրբեջանական հիստերիայի հարձակումների զոհ էր դարձել նաև թուրք երգչուհի Հադիսեն` հայ-թուրքական սահմանի բացման վերաբերյալ իր համարձակ արտահայտությունների պատճառով:
Հարկ է նկատել նաև, որ ըստ ադրբեջանական մամուլի՝ վերջին շրջանում որոշ ադրբեջանական մեդիա ռեսուրսների, մասնավորապես` հեռուստաալիքների` Հայաստանի ու հայերի թեմայի շուրջ նյութերում ու սյուժեներում ավելի հաճախ կարելի է հանդիպել հայհոյանքների, կոպիտ և վիրավորական արտահայտությունների: Ադրբեջանի ազգային ռադիոհեռուստատեսության խորհրդի փորձաքննության, ծրագրավորման և վերլուծական բաժնի տնօրեն Թեվեքքուլ Դադաշովը նոյեմբերի սկզբին իր հերթին կոչ էր արել ադրբեջանական լրատվադաշտին որքան հնարավոր է շատ վիրավորանքներ կիրառել Հայաստանի թեմայով նյութերում:
Ադրբեջանում Raffaello կոնֆետների վրա հայերեն գրությունների պատճառով հակալեհական արշավ է սկսվել
Եթե ես մեկ անգամ էլ մասնակցեմ պատերազմին, չեմ խնայելու անգամ հայերի երեխաներին. ադրբեջանական թերթի խմբագիր

Регион 18:31 03/04/2015
В азербайджанской прессе в очередной раз звучат призывы «держаться подальше» от армян, а даже самое незначительное общение с армянами характеризуется как «преступное сотрудничество против интересов Азербайджана». Более того, жесткой критике подвергаются те представители сферы культуры, которые когда-либо фотографировались и выкладывали «селфи» с армянами в соцсетях. На этот раз с обвинительными высказываниями в адрес собственных соотечественников выступила журналистка Гюнель Мехди в статье, опубликованной на сайте газеты «Гюнделик Баку».
Автор напоминает, что ранее мишенью жесткой критики азербайджанцев стала дочь заслуженной артистки Азербайджана Айбениз Гашимовой – Айнишан Гулиева, которая осмелилась сфотографироваться с армянином. Автор также вспоминает случай с представительницей Азербайджана на песенном конкурсе «Новая звезда 10» Сабиной Рагимовой, которая поделилась в социальной сети своим «селфи» вместе с грузинкой и армянином-Левоном Арутюняном, оставив комментарий: «Все кавказцы вместе».
Известной азербайджанской правозащитнице Лейле Юнус автор вменяет в вину инцидент, якобы имевший место в свое время на одном из мероприятий. Юнус пересела к армянам и автор статьи характеризует это как «предательский шаг».
По мнению Мехди, «армянин не может быть хорошим» и она призывает соотечественников «избегать армян, ни в коем случае не снимать фильмы с ними, не ходить на концерты, банкеты и мероприятия, не сидеть рядом и не фотографироваться с представителями этой национальности».
Напомним, что в свое время народная артистка Азербайджана Бриллиант Дадашева стала объектом острой критики после того, как в СМИ распространилась информация, согласно которой певица удостоилась премии Big Apple Music Awards: премия была организована армянской компанией, работающей в США.
А ранее, в 2009 году, в Азербайджане устроили допрос всем, кто посмел проголосовать за армянских участниц песенного конкурса «Евровидение». Тогда объектом нападок азербайджанской истерии стала также турецкая певица Хадисе за свое смелое высказывание по вопросу открытия армяно-турецкой границы.
Следует также заметить, что согласно азербайджанским СМИ, в последнее время в материалах и сюжетах об Армении и армянах в прессе страны все больше можно услышать оскорбления, нецензурную брань и нелицеприятные высказывания. В начале ноября 2014 года глава Отдела экспертизы, программирования и аналитики Национального Совета Телевидения и Радио Азербайджана Таваккюль Дадашев призвал азербайджанские СМИ и дальше употреблять как можно больше оскорблений в материалах на армянскую тематику.
В Азербайджане назрел очередной «армянский скандал». На сей раз жертвой травли оказалась народная певица