Հասարակություն 11:00 06/04/2015
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը Հայաստանի խաղաղապահ բրիգադի զինծառայողների հետ միասին ապրիլի 3-ին  Զվարթնոց օդանավակայանից Եվրոպա են ճանապարհել 36 հայ խաղաղապահների, ովքեր մասնակցելու են Եվրոպայում ԱՄՆ ցամաքային ուժերի կողմից կազմակերպվող Saber Junction 15 («Սուսերի հատում 15») ուսումնավարժանքին, որը նպատակ ունի դաշնակից ու գործընկեր պետությունների համատեղ ուժերի կազմում հանդես գալու համար նախապատրաստել բրիգադային մակարդակի մեկ զորամիավորում: Այս մասին հայտնում են ԱՄՆ դեսպանատան մամուլի ծառայությունից:
Վարժանքը կանցկացվի Գերմանիայում, Լիտվայում և Ռումինիայում և կավարտվի ապրիլի 30-ին: Saber Junction 15 վարժանքի շրջանակում ՆԱՏՕ-ի անդամ և գործընկեր պետությունները նախապատրաստվում են հարձակողական, պաշտպանական և կայունացման գործողություններին և խթանում մասնակիցների փոխգործակցելիությունը:
Saber Junction 15 վարժանքին մասնակցում են 17 պետությունների ավելի քան 5000 զինծառայողներ: Ուսումնավարժանքին մասնակցում են ՆԱՏՕ-ի դաշնակից պետություններ Ալբանիան, Բելգիան, Բուլղարիան, Թուրքիան, Լատվիան, Լեհաստանը, Լիտվան, Լյուքսեմբուրգը, Հունգարիան, Մակեդոնիան, Մեծ Բրիտանիան, Միացյալ Նահանգները, Մոլդովան և Ռումինիան, ինչպես նաև «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրով ՆԱՏՕ-ի գործընկեր պետություններ Բոսնիան և Հերցոգովինան, Հայաստանը և Շվեդիան:
Հայ-ամերիկյան համատեղ այս վարժանքը նախատեսված է ՀՀ պաշտպանության նախարարության և Եվրոպայում ԱՄՆ ցամաքային ուժերի միջև ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրով:

Society 11:49 06/04/2015
On April 3, U.S. Ambassador Mills joined Armenian members of the Armenian Peace Keeping Brigade at Zvartnots Airport to send off 36 Armenian peacekeepers to participate in Saber Junction 15, a USAREUR-led Decisive Action Training Environment exercise designed to train a brigade-level unit to operate with allied and partner nations as part of a combined force, according to the press service of the U.S. Embassy in Armenia.
This exercise takes place across Germany, Lithuania and Romania until April 30. Saber Junction 15 prepares NATO and partner-nation armies for offensive, defensive and stability operations and promotes interoperability among participants.
Saber Junction 15 participation includes 17 nations and will train more than 5,000 service members. These nations include the following NATO Allies: Albania, Belgium, Bulgaria, Great Britain, Hungry, Latvia, Lithuania, Luxemburg, Macedonia, Moldova, Poland, Romania, Turkey, and the United States; and the following NATO Partnership for Peace (PfP) nations: Armenia, Bosnia and Herzegovina, and Sweden.
The joint Armenian-U.S. exercise is underwritten by a Memorandum of Understanding between the Armenian Ministry of Defense and the U.S. Army in Europe.