ԵՏՄ-ն քննարկում է ոչ թե ընդհանուր արժույթի ներդրում, այլ համակարգում. Տատյանա Վալովայա
ԵՏՄ տարածքում ընդհանուր արժույթի ներդրում դեռևս չի ծրագրվում, սակայն քննարկվում է արժութային համակարգման անհրաժեշտությունը։ Այս մասին, «Ռիա Նովոստի» գործակալության հաղորդմամբ, հայտարարել է ԵՏՀ ինտեգրման և մակրոտնտեսության հիմնական ուղղությունների կոլեգիայի անդամ (նախարար) Տատյանա Վալովայան։
«ԵՏՄ համաձայնագրում ընդհանուր արժույթի մասին խոսք չկա։ Խոսակցությունները, որոնք ծագել են այդ առնչությամբ, վերաբերում են ոչ թե ընդհանուր արժույթի ներդրմանը, այլ ազգային արժույթների համակարգմանը և հեռանկարում արժութային միության անցման հնարավորությանը»,-ասել է Վալովայան։
Վերջինիս խոսքերով, արժույթների համակարգման հարցը դրվել էր դեռևս մի քանի տարի առաջ։
«Երբ մաքսային միություն է ստեղծվում, տարադրամների փոխարժեքների ցանկացած տատանում իր ազդեցությունն է թողնում փոխադարձ տնտեսական հոսքերի վրա։ Այդ խնդիրները չեզոքացնելու նպատակով անհրաժեշտ է մակրոտնտեսական ինչպես նաև արժութային համակարգման բարձր աստիճան։ Դա արտացոլված է համաձայնագրում, և այժմ ակտիվորեն զբաղվելու ենք դրանով, ինչը, սակայն, չի ենթադրում ընդհանուր արժույթի ներդրում»,-ասել է Վալովայան։
Հիշեցնենք, ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հանձնարարել է ՌԴ Կենտրոնական բանկին և նախարարների կաբինետին ուսումնասիրել ԵՏՄ-ում միասնական դրամական միավորի սահմանման հնարավորությունները։

Экономика 11:01 09/04/2015
Введение единой валюты на территории ЕАЭС пока не планируется, но обсуждается необходимость валютной координации. Как передает «РИА Новости», об этом заявила в среду член коллегии (министр) по основным направлениям интеграции и макроэкономике ЕЭК Татьяна Валовая в ходе встречи с журналистами.
«Не планируется. У нас в договоре о единой валюте ничего нет. У нас сейчас, как вы знаете, такой разговор начался, и начался он не применительно к единой валюте, а начался он о валютной координации и возможности перехода к валютному союзу в перспективе» – сказала Валовая.
Она отметила, что понимание необходимости валютной координации пришло еще несколько лет назад.
«Мы это понимали еще несколько лет назад: когда создается таможенный союз, любые колебания валютных курсов начинают оказывать воздействие на взаимные экономические потоки. Чтобы минимизировать эти проблемы, нужна более высокая степень макроэкономической координации и валютной координации. Это в договоре есть, и сейчас мы будем активно этим заниматься. Но это не то, чтобы мы говорим о введении единой валюты», – добавила Валовая.