Օրվա թեմա 11:00 10/04/2015
Ապրիլի 10-ին հանրապետության տարածքը կգտնվի Աֆրիկայի հյուսիսային շրջաններում ձևավորված հզոր տաք օդի ալիքի ազդեցության գոտում, որի արդյունքում կդիտվի ջերմաստիճանի կտրուկ բարձրացում, ապրիլի 8-ի համեմատ մոտ 5-7 աստիճանով: Ապրիլի 10-ի օրվա երկրորդ կեսին և 11-ի գիշերը շրջանների զգալի մասում սպասվում են ինտենսիվ անձրևներ:
Հայհիդրոմետ ծառայությունից զգուշացնում են, 10-ին` առանձին վայրերում, սպասվում է նաև քամու ուժգնացում` 25-30 մ/վրկ. արագությամբ
Ապրիլի 10-ին և 11-ի գիշերը սպասվող բարձր ջերմային ֆոնը և ինտենսիվ տեղումները կարագացնեն կիսահալված վիճակում գտնվող ձյան հալքը: Արդյունքում, ապրիլի 10-ի երկրորդ կեսին և դրան հաջորդող գիշերվա ընթացքում Արաքս, Դեբետ, Աղստև, Քասախ, Հրազդան, Ազատ, Վեդի և Արփա գետերում սպասվում է ջրի մակարդակի կտրուկ բարձրացում, որի հետևանքով հնարավոր է ափամերձ տարածքների ողողումներ:
Հանրապետության տարածքում ապրիլի 10-14-ին ժամանակ առ ժամանակ սպասվում է անձրև և ամպրոպ, 10-ին՝ առանձին հատվածներում, սպասվում են ինտենսիվ տեղումներ, հնարավոր է կարկուտ:
Քամին՝ հարավային՝ 5-10 մ/վրկ, 10-ին` առանձին վայրերում, սպասվում է քամու ուժգնացում՝ 25-30 մ/վրկ. արագությամբ:

Общество 13:11 10/04/2015
Территория Армении 10 апреля будет находиться под воздействием мощного воздушного потока, который возник в северных районах Африки, в результате чего будет наблюдаться резкое потепление: температура воздуха повысится на 5-7 градусов по сравнению с 8 апреля. Как сообщает государственная служба по Гидрометеорологии и мониторингу (Армгосгидромет) МТУЧС РА, в ряде районов 10 апреля порывы ветра достигнут силы 25-30 м/с.
Ожидаемые 10 апреля и ночью 11 апреля высокий тепловой фон и интенсивные осадки ускорят таяние снега. В результате, во второй половине дня 10 апреля и в течение следующей ночи в реках Аракс, Дебед, Ахстев, Касах, Раздан, Азат, Веди и Арпа ожидается резкое повышение уровня воды, в результате чего возможно наводнение прибрежных районов.
На территории Армении 10-14 апреля время от времени ожидаются дожди и грозы, 10 апреля в ряде районов прогнозируются интенсивные осадки, возможен град. Ветер будет южным, 5-10 м/с. В ряде районов 9-10 апреля порывы ветра достигнут силы 25-30 м/с.
Температура воздуха 10 апреля повысится на 2-3 градуса, днем 11 апреля понизится на 5-6 градусов, столбик термометра зафиксирует понижение еще на 2 градуса 13 апреля.
В Ереване 10-14 апреля ожидаются дожди, прогнозируются также грозы. 10 апреля порывы ветра достигнут силы 20-25 м/с.